Americký buldog - kompletný prehľad o plemene

Americký buldog

American Bully FCI neuznané plemeno 

 

Pôvod plemena 

 

Existujú dve teórie o vzniku plemena. Prvá teória je o tom, že americký buldog vznikol v oblastiach USA krížením buldogov s krátkymi nohami s americkým pitbulteriérom a bulmastifom. Druhá teória hovorí, že plemeno vzniklo v Anglicku z pracovných buldogov a do Ameriky sa dostali až počas jej kolonizácie v 18. storočí. Nech už je správna ktorákoľvek teória je jasné, že plemeno patrilo do pracovných druhov. Najprv boli využívaný na zápasy s medveďmi a bizonmi. Neskôr táto zábava zmizla a buldoci boli využívaný len na farmách kde strážili stado pred svorkami divokých psov alebo pri krotení býkov. Ďalej boli využívaný vďaka svojej sile a divokosti na psie zápasy, ktoré sú už našťastie nelegálne. Hlavným predstaviteľom plemena je pán John D. Johnson, ktorý zhromaždil jednotlivé psy a vytvoril chovnú líniu psov. V USA nieje plemeno zastrešené žiadnou veľkou kynologickou organizáciou ale práve menšími spolkami ako napríklad Animal Research Foundation alebo Game American Bulldog Club. Dneska jeho obľúbenosť stúpa a stáva sa z neho nielen strážca ale aj spoločník. Prvý vrh sa v CZ narodil v roku 1996. 

 

Povaha plemena 

 

Americký buldog je oddaný pes, ktorý svoju rodinu miluje nadovšetko a je vždy pripravený ju chrániť. Svojho pána miluje natoľko, že každé odlúčenie o neho znáša ťažko. Ak je príliš dlho sám môže sa u neho vyvinúť až agresia. K deťom je veľmi láskavý pes a miluje ich prítomnosť, je veľmi trpezlivý avšak nikdy by ste nemali nechávať psa a to akéhokoľvek bez dozoru s malými deťmi. K cudzím ľuďom býva nedôverčivý a prejavuje sa teritoriálne. S inými psami nevychádza moc dobre je veľmi dominantný pes a tým pádom konflikt na seba nenechá dlho čakať. S inými zvieratami však vychádza dobre ale len v prípade socializácie s nimi od šteniatka. Pri výchove je veľmi dôležitá socializácia a dôsledná výchova. American bully spozná keď si jeho majiteľ nieje istý a v tomto prípade bude skúšať posúvať mantinely a tým pádom môže nastať problém. 


Vzhľad plemena 

 

Napriek tomu, že ide o plemeno, ktoré je mohutné je veľmi pohyblivý a atleticky stavaný. Má ľahký a dynamický pohyb. Lebka je široká a štvorcová. Oči sú hnedé a okrúhle široko posadené. Uši majú nesené zložené dozadu alebo napol vztýčené. Hrudník je hlboký s dobre klenutými rebrami. Chrbát je krátky a silný. Chvost dosahuje minimálne k pätám ale môže byť aj dlhší. Pri pozore je nesený nad chrbtom na konci by mal byť zatočený do polkruhu. Srsť je krátka a tvrdá. Lesklá srsť odráža zdravie psa. 50% sfarbenia psa by mala tvoriť biela plocha. Zvyšné percentá dopĺňajú hnedá, žíhaná farba v rôznych odtieňoch. Nájsť môžete aj čisto biele jedince, u nich je potrebné podstupovať test sluchu. 

 

Starostlivosť 

 

Ide o psa, ktorý je závislí na svojom majiteľovi. Preto je vhodné aby bol v jednej domácnosti so svojím pánom. Separáciu od rodiny znáša veľmi ťažko. Pokiaľ sa však ale predsa rozhodnote chovať ho v koterci je potrebný častý kontakt s majiteľom. Koterec musí byť v chladných dňoch vyhrievaný prípadne dostatočne zateplený. Dostupné sú aj infra búdy pre psov. 

Kontrola oči a učí je dôležitá rovnako ako aj u iných plemien. Odstraňovanie ospaliek by ste mali vykonávať každý deň prípravkom určeným na oči a ich okolie alebo použiť nestarnúcu klasiku a to borovú vodu. Uši psov su citlivé na rôzne zápalové,infekčné a bakteriálne infekcie. Je teda vhodné ich pravidelne kontrolovať aby ste prípadne komplikácie zachytili už v zárodkoch. Ústna hygiena je takisto podstatná a ak si od šteniatka psíka naučíte na manipuláciu v ústach a čistenie zubov máte vyhraté. Čistenie zubov odporúčame enzymatickou pastou určenou pre psov a mäkkou kefkou na psie zuby. Ak sík nespolupracuje odporúčame žuvacie dentálne tyčinky alebo špikové kosti. Ak je nános zubného kameňa veľký je potrebné navštíviť veterinárneho doktora, ktorý ho ultrazvukom vyčistí. Pazúriky sú taktiež dôležité a nesmú byť dlhé. Hrozí tak poranenie psa a bolestiva chôdza. Preto venujte pozornosť pazúrikom aspoň 1x mesačne a sledujte akou rýchlosťou mu rastú. Ak si ich na prechádzke neobrusuje zaobstarajte si kliešte a môžete ich doma skracovať. 

 

Výcvik 

 

Pohyb miluje a hodí sa na výcvik obrany a stopovanie. Treba však rátať s tým, že súťažne sa nebude umiestňovať na popredných miestach ale môžete sa venovať týmto aktivitám pre zábavu a jeho spokojnosť.

 

Zdravie plemena 

 

Napriek svojej húževnatosti má plemeno niekoľko zdravotných problémov. Medzi najčastejšie patria ťažkosti pohybového aparátu.

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu 

Vcelku bežné ochorenia, ktorým môžeme predchádzať alebo aspoň zmierňovať ich priebeh podávaním kĺbovej výživy. Je potrebné myslieť na to, aby ste psa v šteňacom veku nezaťažovali a nosili dole schodmi. Ďalší problém je hluchota, ktorá postihuje predovšetkým biele jedince a preto sa odporúča vykonať BAER test sluchu.

Ďalej sa môžete stretnúť s chorobou očných viečok a to : 

  1. entropia
  2. ektropia

V prípade nutnosti je možné tieto anomálie riešiť operačne. 

 

Kŕmenie 

 

Správe granule sú základom dlhého života psa. Je potrebné aby sme zvolili granule , ktoré neobsahujú obilie, kukuricu, sóju a cukor. Krmná dávka by mala byť rozdelená do dvoch dávok. Vhodné sú aj sensitívne granule ktoré obsahujú menej tuku. Buldog máva problém s plynatosťou a na tú sú veľmi dobre humínové látky.