Biely švajčiarský ovčiak - kompletný prehľad o plemene

Biely švajčiarsky ovčiak

Fci skupina 1

 

Pôvod plemena 

 

Biely švajčiarský ovčiak vznikol počas šľachtenia nemeckého ovčiaka. Z počiatku sa biele psy v chove akceptovali a boli dokonca obľúbené a vyhľadávané no napriek tejto obľube po druhej svetovej vojne ich chovatelia vyradili z chovu. Jeden z hlavnejších šľachtiteľov nemeckých ovčiakov Max von Stephanitz vyžadoval od plemena najmä povahové a pracovné vlastnosti, čiže samotný exterier a farba uňho nehrala veľkú rolu. Neskôr sa v chove vyskytli drobné zdravotné komplikácie a práve tie dávali za vinu bielym jedincom.Nebolo to však pravdou no i napriek tomu biele jedince nemali šancu na ďalšie krytia. Koncom 50. rokov sa biely ovčiak úplne vytratil z Európy a v roku 1968 bola biela farba vyškrtnutá zo štandardu plemena. No i napriek tomu, že plemeno takmer vyhynulo v USA a Kanade  narozdiel od Europy bolo biele sfarbenie veľmi žiaduce. Práve toto zapálenie pre zachovanie plemena viedlo k založeniu klubu WHITE GERMA SHEPARD CLUB INTERNACIONAL. Práve v zámorí sa z tohto plemena začalo vyvíjať samostatné plemeno. Jeho popularita v zámorí vysvetľuje aj, že dnešný názov švajčiarsky ovčiak je známy aj pod názvom americko.kanadský ovčiak. 

FCI uznala opätovne plemeno v roku 2003. Biely ovčiak si získal veľkú obľubu a dodnes na popularite narastá aj na území Slovenskej republiky.Povaha plemena 

 

Povaha sú na tom rovnako ako nemecké ovčiaky. V Amerike sa z nich snažili vytvoriť viac spoločenského psa ako pracovného. Pri práci su menej ostré ako nemecké ovčiaky.  Stále však majú dobré vlohy na všestranné využitie. S prehľadom zložia aj skúšky služobných psov, su výbornými strážcami ale vďaka svojej rodinne založenej starostlivosti sa z nich stávajú aj výborný caniss terapeuti a asistenčný psy. K rodine sú veľmi priateľské a milé. Preto si získavajú priazeň aj rodín s deťmi. K deťom pristupuje veľmi empaticky a jemne. Biely švajčiarsky ovčiak je veľmi temperamentný avšak nebýva nervózny. Je pozorný a vždy pripravený s veľkou dávkou ostražitosti je ochotný brániť majetok a svoju rodinu. Nikdy však nebýva bojazlivý a bezdôvodne agreívný. 

 

 

Vzhľad plemena 

 

Jeho podobnosť s nemeckým ovčiakom je badateľná už na pri prvom pohľade. Stavba tela pripomína starší druh nemeckého ovčiaka. Zaradiť ho môžeme medzi veľké alebo stredne veľké plemeno. Jeho telo pripomína obdĺžnikový tvar. Srsť je biela krátka až stredne dlhá. Nos musí byť čierny a takisto musia byť čiernej farby aj pazúre. Poznáme hrubosrstého alebo hrubosrstého dlhosrstého bieleho ovčiaka. Oba druhy majú stredne ťažkú stavbu tela. Maju vystretý a elegantný postoj. Celkovo telo pôsobí harmonicky. Chvost má nasadený hlbšie a v pokoji ho nosi spustený pričom siaha až k pätám. Pohyb ma vznešený a pôsobí rytmicko. Medzi dôležité faktory patrí rovnomernosť, vytrvalosť a rázny krok. V kluse došľapuje rovnomerne sa prispôsobuje terénu a ľahko našľapuje na nohy. 

Výška psa v kohútiku dosahuje v dospelosti 60 až 65 cm váha sa pohybuje medzi 30 až 40 kg

Výška suky v kohútiku dosahuje v dospelosti 55 až 60 cm váha sa pohybuje medzi 25 až 35 kg

Priemerná dĺžka života 12 až 13 rokov 

 

Zdravie 

Po svojich predkoch ma celkom pevné zdravie. Je to húževnatý a odolný pes a zvyčajne netrpí chorobami. Z genetických chorôb sa môže ako u väčšiny plemien vyskytnúť : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťa
  3. degeneratívne myelopatie

Starostlivosť o plemeno 

 

Ovčiak mení srsť podľa ročného obdobia. Je teda potrebné počítať s tým, že hlavne v zime, kedy má hustú podsadu, sa nevyhneme pravidelnej starostlivosti o srsť. Rovnako podstatná je aj starostlivosť o chrup a oči a uši psa. Nesmieme podceňovať ani strihanie pazúrikov. 

Táto rasa sa odporúča najmä aktívnym majiteľom. Najvhodnejším miestom na chov tohto psíka je prostredie vidieku v meste by nebol šťastným. Ovčiakje odolným voči zmenám počasia vďaka svojej hustej srsti. Je však potrebné aby mal uzky kontakt s členmi rodiny. Je to veľmi aktívny psík a potrebuje množstvo pohybu denne. Preto je vhodné psa zapojiť do športov a chodievať sním na dlhé a časté prechádzky. Vďaka svojej vytrvalej povahe je vhodným kandidátom na canicross , dog-trekking alebo tratron.

 

Kŕmenie 

 

U každého veľkého plemena je veľmi dôležitý správny výber krmiva, keďže rastú veľmi rýchlo. Je vhodné začať už v šteňacom veku s klbovou výživou aby sme zabezpečili správny vývoj pohybového aparátu. Svojich vlčích predchodcov nezaprie a nepohrdne surovým mäsom ale ak sme si zvolili cestu kŕmenia granulami je vhodné aby mali dostatočný obsah mäsa a neobsahovali obilie a kukuricu. Kŕmna dávka by sa mala rozdeliť na dve časti .