Bígel harrier - kompletný prehľad o plemene

Bígel harrier

FCI skupina 6Pôvod plemena Predkovia plemena pochádzajú z Anglicka, plemeno vzniklo vo Francúzsku. V 20 - 30 rokoch 20.storočia skrížením obľúbených plemien bígla a harriera vznikol pes, ktorý bol rovnako ako jeho predkovia vhodný na lov vo svorke. Po bíglovi zdedil dokonalý čuch a po harrierovi rýchlosť. V minulosti sa využíval najmä na lov zajacov, dnes sa jeho schopnosti rozšírili aj na lov líšok a jeleňov. Mimo Francúzska nieje tak známy a narazíte na neho len zriedka. Povaha plemena

 

Ide o veľmi priateľské plemeno. Na svojho pána je veľmi naviazaný. Rovnako je aj oddaný , lojálny a pracovitý. Perfektne vychádza s deťmi. K ostatným zvieratám sa správa nekonfliktne. Je ľahko ovládateľný a jednoducho sa cvičí preto sa hodí aj k začiatočníkom. Veľmi rád sa učí nové povely a je pripravený svojho pána svojou poslušnosťou potešiť. Výcvik musí prebiehať formou pozitívnej metódy. Vzhľad plemena 

 

Výška v kohútiku sučky je 33 cm 

Výška v kohútiku psa je do 43 cm 

Hmotnosť sa pohybuje od 8 do 14 kg  

 

Je to psík kompaktné stavaný. Má silné hrubé kosti. Hlavu má hrubú, mohutnú a nemá žiadne vrásky. Nos má byť dobre pigmentovany a uhľovo čierny, u bledších psov kde je pigmentácia slabšia je dovolené aby bol bledší. Oči majú veľké a okrúhle a mávajú tmavohnedú alebo orieškovú farbu. Uši sú dlhé a na koncoch guľaté a nízko nasadené. Sú preklopené dopredu smerujú tesne k lícam. Disponuje hlbokým hrudníkom a rovným chrbtom.  Chvost je nasadený vysoko a veselo nesený. Srsť má krátku , ktorá je však hustá. Najčastejšie môžeme vidieť čierno-hnedo-biele alebo žlto-biele. Pričom ide o odtiene žltej a až tmavočervenej. Zdravie plemena 

 

Rovnako ako každý chovaný pes aj bígl mal v cielenom chove svoje nevýhody. Taktiež získali svoje predispozície na genetické choroby. Vďaka svojej zaoblenej stavbe tela ich často postihujú vyskočené platničky a nadváha a k nej sa zvykne pridávať ešte meningitídna artritída, ktorú nazývajú tiež beagle pain syndrome. Toto pomerne častejšie zápalové ochorenie miechy má za následok dlhodobú liečbu antibiotikami. Príčina nie je známa. Tak isto sa často vyskytuje takzvaný Hound-atacie nazývaná inak ako degeneratívna myelopatia. Ide o neurologické ochorenie kedy ide o zápal miechy a s ním spojeného šedého tkaniva v mozgovom kmeni , čo má za následok problém pohybového aparátu a hrozí úplne ochrnutie. 

Problém s okrúhlymi očami sa nevyhýba ani bíglom , z chorôb ich zvykne postihovať napríklad : 
  1. glaukóm 
  2. dystrofia rohovky
  3. retina-atrópia 

 

Bígel sa dožíva priemerne od 12 - 15 rokov.Starostlivosť o bígla 

 

Visiace uši bígla sú perfektnou pôdou na ušné ochorenia. Sekrét alebo špinky z prostredia ako sú napríklad stebla trávy, osiny a podobne spôsobujú bolestivé zápaly. Ako doma sú u psa v ušiach aj roztoče a rôzny hmyz. Na prvý pohľad si vieme všimnúť problém s ušami tak, že psík trasie hlavou alebo ju na naklonenú na jednu stranu.

 

Oči sú taktiež miesto, ktorým sa choroba nevyhýba a je potrebné venovať im značnú časť starostlivosti. Je veľmi dobré mať v domácej psej lekárničke Borovú vodu alebo vlhčené obrúsky určené na okolie očí a pravidelne aspoň 1x do týždňa uši čistiť. 

 

Srsť by sa mala vyčesávať aspoň 1x týždenne. 

 

Kŕmenie  

Bígl ako psík, ktorý sa rád naháňa a loví má naozaj veľký apetít. Ak máme doma viacej psíkov, býva zvykom , že sa nasýti len ten, ktorý je prvý pri miske. Bígl nemá dno a dokáže sa prejesť. Preto je vhodné pri kŕmení byť pri nich a usmerňovať ich. Tak isto je potrebné dávať pozor na prejedanie bígl má sklon k nadváhe. Nadváha potom zaťažuje platničky a aj kĺby. Presne toto je dôvod prečo bígl trpí na vyskočené platničky. 

Najlepším spôsobom ako tomu predchádzať je presna kŕmna dávka a dostatok pohybu. Treba dávať pozor hlavne na odmeňovanie psíka, keďže bude na nás hrať smutné oči a my mu budeme dávať pamlsky treba ich odrátať od dennej dávky kŕmenia. 

Správna strava je základom zdravého a dlhého života. Dôležité je zostaviť kŕmnu dávku podľa záťaže v akej psíka máme. Granule s vysokým obsahom mäsa a menším podielom tuku sú ideálne pre toto plemeno. Tak isto je dôležité zaobstarať si kĺbovú výživu aby sme eliminovali riziko ochorení chrupaviek a kĺbov.