Shiba Inu - kompletný prehľad o plemene

Shiba inu 

Fci skupina 5. 

 

Pôvod plemena 

 

Korene plemena siahajú do oblasti stredného Japonska. Tu predkovia Shiba inu slúžili ako strážcovia a spoločníci pri love drobnej zveri a vtákov ako boli napríklad bažanti. Plemeno sa nekrížilo inými rasami psov pretože nebola taká možnosť. V 19. storočí Briti priniesli so sebou iné plemena a došlo k páreniu so setrami a pointermi. V priebehu niekoľkých desaťročí sa čistokrvné plemeno shiba stalo skôr raritou. V rokoch 1928 začali nadšenci tohto plemena s opätovným chovom. V roku 1934 sa napísal štandard plemena. V porovnaní s predkami je dnešná shiba väčšia a silnejšia. V roku 1937 v Japonsku Shiba inu získala titul národná prírodná pamiatka. Čo jej pridalo na popularite. Spolu s akitou je jedným z najobľúbenejších plemien psov v Japonsku. Mimo krajiny pôvodu sú tieto plemená zriedkavejšie no však čoraz častejšie ich môžeme stretnúť v uliciach. 

 

Povaha Shiba 

 

Shiba má svoju hlavu a je to veľmi nezávislý a samostatný pes. Veľmi nerád sa podriaďuje. Takisto sa vyznačuje veľmi silným teritoriálnym správaním. K cudzím ľuďom je veľmi nedôverčivý a takisto aj ku psom pristupuje opatrne. Shiba je pes s výborným loveckým inštinktom a stáva sa aj dobrým strážnym psom. Nešteká viac ak je nutné. Socializácia je veľmi dôležitá a je potrebné aby ste ju nepodcenili. V prípade včasnej a dobrej socializácií sa pes dokáže spriateliť aj s inými zvieratami, ktoré budú patriť do rodiny. Ak ste si záskali shiba inu ako priateľa, môžete si byť istý , že máte po svojom boku verného a lojálneho psa. Výchova plemena 

 

Úspešná výchova záleži aj od toho či ste vodcovská osobnosť. Shiba len ťažko prejavuje vôľu vyhovieť svojmu pánovi a práve shiba sa považuje za najlepšieho vodcu svorky. Preto je vhodný pre skúsených psíčkarov. Výcvik by mal byť empatický, láskyplný a najmä dôsledný. Neistota a hrubé správanie psovoda si shiba všimne a už sa nebude chcieť vôbec podriaďovať. Práve vtedy do hry príde správanie ktoré vykazuje dominanciu. Ak však budete shibu viesť správne a splníte jej nároky na svojho pána nebudete mať takmer žiadny problém. Pre toto plemeno je najdôležitejšia socializácia už vo veku šteniatka. S tou sa začína už v chovateľskej stanici kde mu prvé základy správania vštepuje už chovateľ spolu s matkou šteniat. Od mala by sa mal stretávať s inými psami aby sme si tým zaručili neskôr bezproblémové venčenia v skupinách iných psov. Kvôli silnému loveckému pudu je potrebne medzi prvé povely, ktoré ho naučíme zaradiť ku mne a na privolanie by mal reagovať takmer okamžite. Vyžaduje si to tréning. 

 

Vzhľad plemena 

 

V preklade Shiba inu znamená malý pes. Hmotnosť tohto plemena sa pohybuje do 13 kg. Je jediným takto malým plemenom, ktoré sa radia medzi Japonské plemená a uznáva ich FCI. Jeho charakteristickým znakom sú vzpriamené trojuholníkové uši. Dodávajú tvári pozorný výraz. Oči sú tmavé. Chvost je zatočený a nesený tesne nad chrbtom. 

Srsť je krátka a môže mať tieto farby : 

  1. červená
  2. čierna s pálením
  3. sezamová

Biele chlpy okolo úst, krku, hrudníku a bruchu a takisto aj na spodnej časti chvostu a vnútornej strane končatín. Vzhľad týchto jedincom pripomína líšku a je naozaj krásnym psom na pohľad. 

 

Zdravie plemena 

 

Nemajú takmer žiadne redispozície na genetické ochorenia. Samozrejme pokiaľ nepríde k príbuzenskému kríženiu. Aj u takto odolného psa ako je shiba inu môže dôjsť k týmto ochoreniam : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. šedý zákal

Nieje zvýšene riziko ani na jednu z týchto chorôb. Samozrejme za predpokladu, že si šteniatko kúpite z riadnej registrovanej chovateľskej stanice. Dbajte nato aby sa pes neprežieral a nedošlo tak k nadváhe. Priemerný vek shiba inu sa pohybuje od 12 do 15 rokov. 

V teplých mesiacoch sa vyhýbajte aktivitám na slnku, pretože shiba ma naozaj hustú srsť a hrozí prehriatie a následný kolaps. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Starostlivosť o srsť nieje náročná. No treba sa jej samozrejme venovať a vyčesávať ju aspoň 1x týždenne aby ste zabránili jej plsnateniu. Počas presrsťovania by ste jej mali venovať viac pozornosti. V priebehu výmeny srsti pes intenzívne plzne prvé dva až štyri týždne. Shiba inu nemá takmer žiadny zápach a to ani keď je mokrý.  Odporúčame Vám venovať sa aj psej ústnej hygiene. Už od šteňata sa venujte čisteniu zubov zubnými kefkami pre psov. Strihanie pazúrov je taktiež veľmi dôležité. Kŕmenie plemena 

 

Každý pes musí mať k dispozícií svoju misku , ktorú je ideálne po každom kŕmení umyť a tak isto mať zabezpečený aj dostatok pitnej čerstvej vody, Ktorá by nemala byť príliš studená. Poslední krmenie by mal pes dostať najneskôr o 18:00. 

Po kŕmení by si mal pes odpočinúť a nevenovať sa žiadnym aktivitam , preto je vhodné dať psa na miesto a nechať ho samého odpočívať. 

Shiba podobne ako aj Akita inu potrebuje mať kvalitné granule s vysokým obsahom mäsa a dostatok bielkovín a minerálov. Pridávať do granul môžeme rôzne oleje , omega 3 mastné nenasýtené kyseliny , pangamin , droždie , surové alebo varené vajcia. https://www.panakei.sk/pivovarske-kvasnice-pre-psov/ 

Treba dbať nato aby sme psovi dávali takú krmnú dávku aby sme ho udržovali v dobrej fyzickej kondícií. Treba ho vždy kŕmiť na jednom a tom istom mieste a ideálne aj v rovnakom čase.  Krmivo má mať izbovú teplotu tak isto ako aj voda. 

Granule pre shiba a aj akitu nesmú obsahovať sóju. Plemeno je na ňu naozaj citlivé a pri alergickej reakcií nasledujú silné kožné alergie a liečba je veľmi zdĺhavá a nákladná a hlavne pre psa nepríjemná.