Artésko-normandský baset - kompletný prehľad o plemene

Artésko normandský baset 

FCI skupina 6. Pôvod plemena 

 

Je to malý lovecký pes. Loví sám ale dokáže sa prispôsobiť aj lovu vo svorke. Jeho krátke končatiny mu dovolujú preniknúť do toho najhustejšieho krovia, kde sa väčší pes nedostane. Jeho obľúbenou korisťou je lov králika ale rovnako dobre loví aj jelene a podobne. Pri love nieje moc rýchli ale zato je vytrvalejší. Kontrolovaný chov krátkosrstého francúzskeho baseta sa začal niekedy v roku 1870. Z basetov, ktorý majú rovnaký pôvod gróf Le Couteulx of Canteleu upevnil už užívaný typ Artésko normandského baseta s rovnými prednými nohami, ktorého nazývali ARTOIS zatiaľ čo pán Louis Lane vyšľachtil atraktívnejší typ plemena s pokrivenými prednými nohami a nazval ho Normand. V roku 1024 bolo meno Artésko normandský baset konečne prijate pre chov. V knihe štandardu plemena boli zapísane dva typy plemena a to Artoisský baset a Artésko-normandský baset.Povaha plemena 

 

Ide o psa s výborným čuchom a melodickým hlasom. Je vytrvalí nie však veľmi rýchli. Vďaka svojmu predpokladu byť loveckým psom sa podriaďuje svojmu pánovi a veľmi rád ho počúvne na každé slovo. Veľmi ľahko sa cvičí. Svojou láskavou povahou si získa okamžite každú návštevu. Vzhľad plemena 

 

Výška v kohútiku sa pohybuje medzi 30 až 36 cm pričom je tolerancia +1 alebo - 1 cm pri výnimočných jedincoch. Váha v dospelosti sa pohybuje medzi 15 až 20 kg. 

Hlava má vypadať sucho s dobre vyznačeným stopom. Nos je čierny a veľký. Čumák je pritom rovnako veľký ako je jeho lebka. Oči sú oválne, veľké a tmavej farby s kľudným a vyváženým výrazom. Uši sú nasadené nízko nikdy však nie nad líniou oka. Uši sú dlhé.Hruď je oválneho tvaru.Chvost je celkom dlhý a ku špičke sa zužuje. Nosený je šablovito zatočený nikdy však nieje nesený nad chrbát. predne končatiny sú krátke. Koža je jemná a hebká. Srsť prilieha, je krátka a hladká. Farebné varianty sú trojfarebné. Hnedá farba s bielou doplnená o čiernu. 
Výchova plemena

 

Je to inteligentný pes a je potrebné mu zamestnávať neustále telo aj mysel. Miluje hry všeho druhu aj tie kde musí premýšľať a aj tie ktoré si vyžadujú hlavne pohyb. Preto je vhodný aj na agility alebo dlhé prechádzky. Artésko normandský baset je spokojný vtedy, keď sa niečo deje dokonca by a dalo povedať, že je zážitkovým psom. 

Je vždy rád v centre diania. Plemeno je vhodné najmä pre aktívnejších ľudí. V rodine s detmi sa cíti veľmi dobre, pretože deti sa mu venujú a robia sním bláznovstvá ale treba vždy dbať nato aby neboli bez dozoru.  Miluje aportovanie. Napriek tomu, že v celkovom aspekte je zajac pre tohto psíka ťažkou korisťou z hľadiska hmotnosti , vždy keď zacíti príležitosť na lov skočí po nej a to doslova. Preto je vhodné vo voľnej prírode venčiť ho na vodítku. Takisto sa nezvykne báť ani vody.

 

Zdravie plemena 

 

Často vyskytuje takzvaný Hound-atacie nazývaná inak ako degeneratívna myelopatia. Ide o neurologické ochorenie kedy ide o zápal miechy a s ním spojeného šedého tkaniva v mozgovom kmeni , čo má za následok problém pohybového aparátu a hrozí úplne ochrnutie. 

Z chorôb ich zvykne postihovať napríklad : 
  1. glaukóm 
  2. dystrofia rohovky
  3. retina-atrópia 

 

 

 

Starostlivosť

 

Visiace uši sú perfektnou pôdou na ušné ochorenia. Sekrét alebo špinky z prostredia ako sú napríklad stebla trávy, osiny a podobne spôsobujú bolestivé zápaly. Ako doma sú u psa v ušiach aj roztoče a rôzny hmyz. Na prvý pohľad si vieme všimnúť problém s ušami tak, že psík trasie hlavou alebo ju na naklonenú na jednu stranu.

 

Oči sú taktiež miesto, ktorým sa choroba nevyhýba a je potrebné venovať im značnú časť starostlivosti. Je veľmi dobré mať v domácej psej lekárničke Borovú vodu alebo vlhčené obrúsky určené na okolie očí a pravidelne aspoň 1x do týždňa uši čistiť. 

Srsť by sa mala vyčesávať aspoň 1x týždenne. 

 

Kŕmenie plemena 

 

Správna strava je základom zdravého a dlhého života. Dôležité je zostaviť kŕmnu dávku podľa záťaže v akej psíka máme. Granule s vysokým obsahom mäsa a menším podielom tuku sú ideálne pre toto plemeno. Tak isto je dôležité zaobstarať si kĺbovú výživu aby sme eliminovali riziko ochorení chrupaviek a kĺbov.