LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Akita Inu - kompletný prehľad o plemene

Akita inu 

 

FCI skupina 5 

 akita-panakei-4

Pôvod plemena 

 

Prvé japonské psy boli malej až strednej veľkosti. V rokoch 1603 sa v oblastiach Akity používali stredne veľké plemena nazývané MATAGI na lov zveri. A to najmä medveďov , jeleňov a kancov.V rokoch 1908 sa MATAGI skrížili s TOSAMI a MASTIFOM a týmto krížením vzniklo veľké plemeno , ktoré však stratilo vlastnosti špicovitých plemien. Tieto veľké plemena , ktoré vznikli sa využívali najmä na psie zápasy , ktoré však boli v roku 1908 zakázané. Plemeno sa však zachovalo a bolo ďalej šľachtené a vylepšované. V rokoch 1931 vyhlásilo plemeno AKITA za národný poklad a prehlásilo ho aj za národné kultúrné bohatstvo. 

V rokoch 1939 až 1945 počas druhej svetovej vojny používali psov ako zdroj kožušiny pre vojenské oblečenie. V týchto ťažkých časoch polícia nariadila odobratie a odchytenie všetkých psov okrem nemeckých ovčiakov na vojenské účely. Vojenskými účelmi rozumieme na kožušiny. 

V Japonsku je akita symbolom šťastia , blahobytu a vernosti. Preto bolo pre ľudí veľkou radosťou a cťou , keď dostali sošku tohto krásneho psa od svojich priateľov. Akity sa chovajú najmä vo vyšších vrstvách.

V roku 1927 bol založený prvý klub chovateľov pôvodného plemena akita , respektíve predchodcu plemena AKIHO / akita inu hozonkai / 

Počas druhej svetovej vojny sa stratilo množstvo dokumentov , ktoré zaznamenávajú kríženie a vznik plemena a dokonca boli aj údaje kde bol chov akít zakázaný.

Neskôr keď sa chov nekontrolovateľne krížil si Americký vojaci zobrali plemeno akita do svojej krajiny a začali chovať podľa svojich najlepších kritérií . Tie sa s japonskými predstavami úplne rozchádzali a preto vznikli dva druhy akit a to akita inu a americká akita.

 akita-americka-panakei

Povaha Akita inu 

 

Akita je veľmi milé a spoločenské plemeno. Medzi ich najznámejšiu vlastnoť aj vďaka filmu Hačiko patrí oddanosť a vernosť svojmu pánovi . Svojej rodine sú naozaj neuveriteľne oddaný , veľa príbehov o nich tomu len nasvedčuje.Je to statočné plemeno ktoré je veľmi inteligentné. 

Nato akým sú veľkým plemenom jedia pomerne málo a sú citlivé hlavne na sóju.

Výcvik akity nie je pre každého ale pri správnom prístupe budete mať verného a poslušného psa . Pri poveloch im dlhšie trvá kým vyhodnotia , čo vlastne od nich žiadame ale napriek tomuto sa radi učia a to čo sa už naučia nezabudnú.

Akita miluje svoju rodinu a o to viac miluje ak v nej sú aj deti. Svojich ľudí bráni a ochraňuje pred akýmkoľvek možným nebezpečenstvom. 

U psov sa často objavuje po tom ako dospejú dominancia a môže to vyústiť až do agresivity voči iným psom.  Toto správanie akity sa pravdepodobne zachovalo ešte z čias kedy sa využívali na psie zápasy . Samozrejme ako pri každom plemene pri pečlivej a včasnej socializácií vieme tejto dominancií predchádzať. Menší náznak môže ostať voči samcom. Ale to býva u každého plemena. Akita ma aj ďalší zlozvyk a tým je naozaj veľká tvrdohlavosť. Ak si jednoducho ona povie že nie nejdem alebo nie toto neurobím , tak môžeme počítať s tým že to tak aj naozaj bude. Všetko sa dá samozrejme riešiť dobrou výchovou, nikdy však nie fyzickými trestami, vtedy sa akita ešte viac zatne a neurobí už naozaj nič.

Mimo iné si trest zapamätá a do budúcna môžeme mať o problém navyše. Presne pre toto akita nie je plemeno vhodné pre každého.  Po pozretí filmu Hačiko si všetci hneď povieme aký krásny a úžasný pes ale musíme naozaj zvážiť či máme na výchovu dostatok času a pevných nervov.  Ak už sme sa rozhodli , že si akitu kúpime, môžeme počítať s tým , že máme kamaráta do dažďa. Majiteľ musí byť s akitou primárne čo najviac času , sú veľmi kontaktné a odlúčenie od svojej rodiny prežívajú veľmi ťažko. Akita je psík , ktorý chce byť so svojou rodine kdekoľvek kam má namierené a tráviť s nimi všetok čas a zažívať s nimi rôzne dobrodružstvá. 

 akita-panakei

Vzhľad Akita Inu 

 

Patrí medzi stredne veľké až veľké plemeno. Majú dlhú srsť s hustou podsadou. Táto hustá podsada hu dobre chráni proti chladu a dažďu . Preto je vhodné aj na celoročný pobyt vonku. 

Farba srsti je červená , žíhaná , biela alebo jemne sézamovej až pieskovej farby. Postava je pevná a dobre osvalená. Široká hlava s malými a tmavými očami jej dáva naozaj rozkošný výraz tváre. Chvost má vysoko nesený a zatočený. 

Výška v kohútiku suky je 58 až 66 cm 
Výška v kohútiku psa je 66 až 71 cm 
Váha sa pohybuje od 32 kg do 60 kg . Samozrejme záleží na pohlaví , stavbe tela a aktivity na ktorú sa akita využíva. 

Priemerná dĺžka života je 10 až 12 rokov. 

 akita-panake-2

Zdravie Akity inu 

 

Je pomerne zdravé plemeno.  Ako väčšina veľkých plemien aj akita trpí na choroby pohybového aparátu. Rizika je možné minimalizovať testovaným a riadnym chovom. Kde sa rodičia testuju na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov. https://www.panakei.sk/olej-pre-psov-tuniak/

Ďalšie častejšie vyskytujúce sa choroby sú : 

  1. žalúdočný volvulus
  2. progresívna atrofia sietnice
  3. hypotyreóza
  4. sebaceózná adenitida 

Kúpou šteniatka z chovateľskej stanice , ktorá je registrovaná a chová poctivo na základe stanov klubu, sa riziká rôznych chorôb znižujú. 

 

 akita-panakei-štena

Výchova Akita inu 

 

Je veľmi dôležité aby sme už v prvých dňoch , keď si domov akitu prinesieme určili jasné pravidlá aby pochopila kto je tu pánom. Samozrejme treba k jej výchove pristupovať zodpovedne , pokojne a veľmi trpezlivo. Je dôležité vedieť že sa jedná o veľmi tvrdohlavé plemeno , na ktoré platí pozitívna metóda výchovy v žiadnom prípade nie tvrdé zaobchádzanie. Pri prísnom až tvrdom zaobchádzaní hrozí presne opačný efekt výchovy a pri fyzických trestoch sa častokrát stáva nezvládnuteľným psom.

Akita si vyžaduje naozaj veľmi pečlivý tréning a výchovu, ktorý nám zaberie naozaj veľa voľného času. Omnoho viacej ako ostatné plemená. Preto by som toto plemeno neodporúčala niekomu , kto si ide zaobstarať svojho prvého psíka ale naozaj skúseným ľuďom , ktorým už čo to prešlo rukami. Tak isto treba vedieť , že akity sú veľmi spoločenskými psami a potrebujú byť úzko spätý so svojou rodinou.

Keď je akita osamela ale začne pociťovať úzkosť z odlúčenia , môže nasledovať buď sebapoškodzovanie alebo poškodzovanie predmetov tak isto v niektorých prípadoch sa môže začať správať naozaj agresívne. Výcvik akita inu by mal byť rôznorodý a mali by sa vždy meniť situácie aj miesta kde sa trénuje. Nesmie ich začať výcvik nudiť inak si postavia svoju tvrdohlavú hlavu a my sa môžeme aj poskladať.

Reakčný čas na povely majú trošku opozdený , kým si v hlave rozoberú čo idú robiť a či sa im to vlastne chce robiť a až po tomto všetkom zvážení vykoná daný povel. Preto to môže oproti iným plemenám trvať dlhšie. Niekedy sa Vám môže zdať aj lenivá.

K iným psom by sme akitu nemali do domácnosti nosiť , je predsa len dominantnejším plemenom a môže zaujať voči inému psovi v dome agresívny postoj. Presne pre tieto povahové črty potrebuje akita skúseného pána , ktorý dokáže citlivým spôsobom skrotiť tvrdohlavú povahu plemena.

Skvelou hračkou na aktivity s Vašou Akitou https://www.panakei.sk/sodapup-ruzova-zuvacia-kost/

akita-panakei-3

Kŕmenie Akita inu 

 

Každý pes musí mať k dispozícií svoju misku , ktorú je ideálne po každom kŕmení umyť a tak isto mať zabezpečený aj dostatok pitnej čerstvej vody, Ktorá by nemala byť príliš studená. Poslední krmenie by mal pes dostať najneskôr o 18:00 pri veľkých plemenách odporúčame granule zaliať vývarom , trochou vody alebo omáčkou pre psov aby sme predchádzali torzií žalúdka. https://www.panakei.sk/vetbed-deluxe/

Po kŕmení by si mal pes odpočinúť a nevenovať sa žiadnym aktivitam , preto je vhodné dať psa na miesto a nechať ho samého odpočívať. 

Akita inu potrebuje mať kvalitné granule s vysokým obsahom mäsa a dostatok bielkovín a minerálov. Pridávať do granul môžeme rôzne oleje , omega 3 mastné nenasýtené kyseliny , pangamin , droždie , surové alebo varené vajcia. https://www.panakei.sk/pivovarske-kvasnice-pre-psov/ Treba dbať nato aby sme psovi dávali takú krmnú dávku aby sme ho udržovali v dobrej fyzickej kondícií. Treba ho vždy kŕmiť na jednom a tom istom mieste a ideálne aj v rovnakom čase.  Krmivo má mať izbovú teplotu tak isto ako aj voda. Granule pre akitu nesmie obsahovať sóju. Plemeno akita inu je na ňu naozaj citlivé a pri alergickej reakcií nasledujú silné kožné alergie a liečba je veľmi zdĺhavá a nákladná a hlavne pre psa nepríjemná.

359-2_panakei-granule-pre-psov-adulthttps://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vita

lity/