Prechod na nové granule

Každý majiteľ psa už určite raz vyskúšal niekoľko rôznych druhov granúl🚫

 

Najčastejšie dôvody na zmenu:

  • Škrábanie
  • Riedka stolica
  • Odmietanie krmiva
  • Zlá kvalita srsti a kože
  • Potravinové alergie / intolerancie
  • Nečakané zdravotné problémy psa
  • Životná etapa psa ( šteňa, dospelák, senior ) 

 

V živote psa môžu nastať chvíle, kedy bude potrebná zmena značky granúlz niekoľkých dôvodov, napríklad: keď si všimnete, že pes Vám na pôvodných neprosperuje, nepriberá, chudne, má častú stolicu, mení sa kvalita srsti a kože alebo sa objaví náznak alergie. Pri výbere granúl si pozorne prečítajte zloženie a či neobsahujú najčastejšie alergény u psov ako sú sója a pšeničný lepok. Tak isto Váš psík bude dospievať alebo stárnuť. v každej životnej etape má Váš psík jedinečné potreby, ktoré môže uspokojiť jedine prispôsobená výživa jeho životného cyklu. ( štena, junior, dospelák, senior )

 

V prípade nového prírastku do rodiny, kedy si donesiete svoje nové šteniatko, chovateľ Vám zabezpečí granule, na ktoré je jeho odchov zvyknutý. Ďalej je už na Vás či pri nich zostanete alebo ich zmeníte. Samozrejme ak Vám nebudú granule vyhovovať či už z finančného hľadiska alebo zloženia, môžete vykonať zmenu. Príchod šteniatka do nového prostredia je stresujúce ako pre šteňa tak čiastočne aj pre Vás. Je potrebné nechať čas na aklimatizovanie šteňaťa a nerobiť zásadne zmeny prvé dva týždne. Kým si pes zvykne na prostredie, na Vás a na stravu. Môže sa stať, že prvé dní Vám bude šteniatko hnačkovať. Čo však primárne neznamená, že je chyba v granuliach. Pes vníma prostredie, pachy, PH, mikroorganizmy, ktoré môžu byť iné ako u chovateľa. 

 

 

Ako podávať nové granule pre psa, najprirodzenejším spôsobom 

Prechod na nové granule je potrebné začať plynulo a pozvoľna. Pri prechode je potrebné dodržiavať zásady postupného prechodu a postupného primiešavaniaVeľmi dôležitý je pomer primiešavania nových granúl do pôvodných granúl. Vyhnete sa tak možným tráviacim ťažkostiam. Prechod na nové granule môže trvať až 14 dní.

 

NÁVOD - Prechod na nové granule

 

Šteňatá ( malé, stredné, veľké a obrie plemená )

1-3 deň: 80% pôvodné granule : 20% nové granule
4-7 deň: 70% pôvodné granule : 30% nové granule
8-11 deň: 50% pôvodné granule : 50% nové granule
12-14 deň: 20% pôvodné granule : 80% nové granule
15-16 deň: 100% nové granule

 

Dospelý pes, Senior

1-2 deň: 80% pôvodné granule : 20% nové granule
2-4 deň: 50% pôvodné granule : 50% nové granule
5-6 deň: 20% pôvodné granule : 80% nové granule
7-8 deň: 100 % nové granule 

 

Úspešný prechod na nové granule, spoznáte podľa kvality exkrementov Vášho psíka. Ak má riedku stolicu bol prechod pre jeho tráviaci trakt príliš rýchly a je potrebné venovať prechodu na nové granule dlhší čas.