LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Koľko vydrží pes bez jedla ?

Koľko vydrží pes bez jedla ? 

Dospelý a hlavne zdravý pes vydrží bez jedla 3 až 5 dní. Pričom je dôležité aby mal prístup k vode.

 

V niektorých extrémnych prípadoch môže vydržať až týždeň, pričom však vzniká riziko poškodenia niektorých orgánov a nasledovne dlhodobé zdravotné komplikácie. Pokiaľ Váš odmieta jedlo nečakajte po dôvode viac ako 48 hodín, a neviete dôvod tejto hladovky vypátrať vy vyhľadajte lekársku pomoc. Najviac ohrozené hladovaním sú práve šteniatka. To isté platí aj o gravidných sukách. Ak si všimnete, že vaša kotná suka neprijíma dostatok potravy vyhľadajte okamžite veterinára.

 

Prečo pes nechce žrať keď doteraz prijímal potravu pravidelne ?

Dôvodov môže byť viac. Dôležité je všímať si symptómy ako horúčka, nadmerné slinenie, výtok z nosovej sliznice, hnačka, apatická letargia, nechutenstvo, ktoré by mohli mať toto na svedomí. 

 

 

Môže byť pes vegetarián? 

Predkom dnešného psa je vlk. Tento príbuzenský vzťah sa odráža aj na kŕmení našich domestikovaných psov surovou stravou. Môže byť pes iba na rastlinnej strave ? Prečo áno a prečo nie ? 

Pes domáci inak povedané canis lupus familiaris patrí v zoologickom poriadku Carnivora čo pochádza zo slova carnis čo znamená mäso a vorare naraz prehltnúť. Mnoho majiteľov si tak preloží, že patria medzi šelmy a musia byť automaticky mäsožravci. Do skupiny Carnivora patrí aj panda, ktorá sa napríklad živí listami bambusu, čo z nej robí vegetariána.

 

Teraz sa pozrieme na toto bližšie. 

Vlk po ulovení koristi ako prvé zje vnútornosti, črevá, žalúdok s natráveným obsahom rastlinnej stravy. Až potom sa vrhne na svalovinu. Vlci vedia, že vnútornosti ako sú pľúca, pečeň a srdce sú veľmi bohaté na živiny. Mäso je výborným zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Telo si ich same nevie vyrobiť

 

 

Psie vegetariánstvo 

Pes dokáže bez problémov žiť na bezmäsitej strave a viesť tak spokojný život. Tráviaci trakt psa dokáže spracovať živiny aj z ovocia a zeleniny. Je však potrebné aby ste si uvedomili, že psí jedálniček postráda živočíšne bielkoviny a tuky. Z dlhodobého hľadiska je pre jedincov veľmi nebezpečné dlhodobé postrádanie živočíšnych bielkovín a tukov. Pri takejto strave je potrebné kontrolovať životný stav veterinárom alebo psím výživovým poradcom. Ak by si pes mohol vybrať rozhodne by nechcel byť vegetariánom

Vegetariánsky jedálniček pre psa - prečo nie ? 

Psí organizmus je a jeho tráviaci trakt je schopný vstrebávať živiny aj z rastlinnej stravy. Je však pre neho jednoduchšie spracovanie časti živočíšnych tukov a bielkovín. V ovocí a zeleniny sa síce nachádza mnoho prospešných vitamínov a minerálov, antioxidantov, ktoré sú pre telo prínosné. Kolagén, elastín a keratín sú látky, ktoré sa nachádzajú vo svalovine a je prakticky nemožné ich získať z rastlinnej stravy. Všetky tieto látky slúžia na správne fungovanie celej kožnej bariéry, pohybového aparátu a stavbe spojivových tkanív.

Chcete prerobiť zviera na vegána alebo vegetariána ? Musíte to konzultovať s veterinárom. Pokiaľ tak však neurobíte môžete svojmu miláčikovi uškodiť. Mäso by malo byť základom každej psej misky a celého psieho jedálnička. 

 

Vegetariánsky jedálniček - prečo áno ? 

Ak má váš psík nepravidelné a chronické hnačky alebo zažívacie ťažkosti príčinou môžu byť alergie na živočišné bielkoviny. V takýchto prípadoch sa môžete obrátiť na hypoalergénne diéty. Otázkou bolo či pes môže byť vegetarián. Odpoveď je áno môže ale nieje to pre neho prirodzená strava.

 

 

Varená strava pre psa 

Varenú stravu pre psov je potrebné doplniť kalciom. Varená strava neobsahuje kosti. Keďže varené kosti a inak tepelne upravené kosti sa psom nesmú podávať, s výnimkou veľkých špikových a kĺbových kostí na priležtostné obhrýzanie a čistenie zubov. Kalcium pre psov sa odporúča pridávať do varenej stravy v množstve 900 mg na pol kila jedla. Alebo jednu polovicu kávovej lyžičky mletej vaječnej škrupiny. Šteňatám mladším ako 10 mesiacov sa môže pridávať na pol kila jedla 1500 mg. Strava musí byť pestrá - hovädzie, bravčové, kuracina, morčacina, jahňacina, ryby, vajcia, mliečne výrobky. Je dobré začať s takouto stravou od štenavieho veku psa aby s í na ňu tráviaci trakt zvykol. 

 

  • Vnútornosti ako pečeň, obličky majú tvoriť približne 10% stravy. Srdce sa medzi vnútornosti neradí pretože sa považuje za svalovinu.
  • Živočíšne bielkoviny musia tvoriť 50% stravy je pritom najlepšie ak dosiahne hodnotu až 75%. 
  • Zvyšok stravy sa musí skladať hlavne zo zeleniny, najlepšia je samozrejme surová ale môže byť varená, dusená alebo inak upravená. 
  • Obilniny ako sú ryža, vločky, cestoviny, krúpy majú tvoriť menej ako ⅙ stravy. Niektorí jedinci sú na obilniny alergický.
  • Psia strava by mala obsahovať vždy čerstvé tuky, vrátane tých živočišných.
  • Do stravy je vhodné pridávať oleje: Lososový, ľanový, sladkovodné riasy, med. 

 

Pri krmení mletým mäsom alebo mäsom nadrobno nakrájaným je vhodné psovi podávať žuvacie kosti na prevenciu zubného kameňa a zápalov ďasien.