Pyrenejský horský pes - kompletný prehľad o plemene

Pyrenejský horský pes

FCI skupina 1Pôvod plemena

 

Už z názvu plemena je známe že pochádza z Pyrenejov, ktoré tvoria hranicu medzi Francúzskom a Španielskom. Vtedajší pastieri používali už pred stovkami rokov podobných psov na stráženie stád pred vlkmi.

V 14. storočí sa objavili prvé zmienky o plemene.

V 17. storočí získal pyrenejský pes nové využitie a to ako spoločenský pes pre šľachtu a ľudí z vyššej spoločnosti. Bol chovaný na dvore kráľa Ľudovíta XIV.

V 19. storočí sa toto plemeno rozšírilo do sveta a dostal sa aj do Ameriky a Kanady.

V roku 1923 bol vypracovaný prvý štandard plemena a do dnešného dňa sa nijako výrazne nezmenil. 

 

Povaha plemena 

 

Ide o vyrovnaného a pokojného psa. Je šikovný a veľmi učenlivý. K svojmu okoliu sa správa veľmi milo a jemne. Jeho inteligencia vie vycvik skomplikovať, keďže bol zvyknutý myslieť a rozhodovať sa samostatne.Preto výcvik vyžaduje najmä dôslednosť a trpezlivosť. Majiteľ musí rátať s tým, že pyrenejský pes ma tendenciu štekať a to najmä v noci. Vďaka svojmu vynikajúcemu sluchu dokáže počuť naozaj všetko a pri hluku alebo neznámom zvuku spustí naozaj veľmi hlasný štekot. Je výborným strážcom pretože mu neunikne naozaj nič. 

 

Vzhľad plemena 

 

Je to biely a mohutne stavaný pastiersky pes. Hlava je veľká a zodpovedá zvyšku tela. Oči sú menšie jantárovej farby a majú mierumilovný výraz. Uši sú trojuholníkové nasadené vo výške očí nesené sklopene a priliehajúce k hlave. Pomerne krátky ale zato silny krk s miernym lalokom prechádzajúci k pevnému trupu. Hrudník nieje príliš hlboký. Končatiny sú silné osvalené a pokryté hustou srsťou. Chvost je taktiež huňatý a tvorí zástavy. Srsť sa skladá z hrubej podsady, ktorá je doplnená o dlhu a hustú srsť. Farba srsti je v bielej farbe alebo bielej so šedými, žltými alebo oranžovými škvrnami na hlave, ušiach, pri koreni chvosta a niekedy aj inde po tele.

Výška dospelého jedinca v kohútiku býva 65 až 80 cm a priemerná váha sa pohybuje okolo 45 až 60 kg. Pričom významnú úlohu v stavbe tela zohráva pohlavie. 
Starostlivosť 

 

Ak mu zabezpečíte zateplénu búdu môže byť chovaný i celoročne vonku. Každý deň je potrebné sa mu dostatočne venovať a venovať mu dávku pohybu po akej jeho duša piští. Je to potrebné najmä preto aby ostal v dobrej kondíciií a nezačal sa nudiť. Mimo oplotených priestorov je vhodné mať psa na vodítku. Je sklevím spoločníkom na uristiku ale aj na rôzne športy. Vhodnými športovými aktivitami pre neho sú napríklad pastierstvo, dog-trekking, treibball.

Starostlivosť o jeho krásnu bielu srsť si nevyžaduje extrémnu úpravu. Je však dôležité aby ste hu pravidelne vyčesávanie a zabránili tým jej plsnateniu. V období kedy presrstuje je vodné česať ho každý deň. Okrem starostlivosti o srsť je potrebné venovať pozornosť aj ušiam a očiam aby sme predchádzali možným infekciám a množeniu baktérií. Venovať čas by sme mali aj starostlivosti o chrup. Čistenie a rôzne žuvacie pamlsky dávať alebo vykonávať 3x týždenne. Zdravie plemena Vo všeobecnosti ide o veľmi odolné, húževnaté a hlavne zdravé plemeno. Ako všetky veľké psie plemená je však aj pyrenejský horský pes náchylny na niektoré choroby a to najmä na choroby pohybového aparátu. Tým že rýchlo rastú sa u nich môžu objavovať rôzne komplikácie.

Najčastejšie sa u tohto plemena môžeme stretnúť s : 

  1. rastové problémy pohybového aparátu
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. dysplázia lakťového kĺbu
  4. luxácia pately
  5. Addisonova choroba
  6. entropium
  7. šedý zákal
  8. citlivosť na lieky a anestetiká 

Aby ste mali väčšiu istotu o zdravotnom stave vášho šteniatka je potrebné informovať sa u chovateľa na dedičné ochorenia psov a či je jeho chov plne testovaný na genetické ochorenia. Zodpovedný chovateľ chová len na zdravých jedincoch a testuje aj svoje odchovy minimálne na základné genetické testy, ktoré im klub určil ako povinné. Kŕmenie 

 

Veľké plemená sú náročne na správnu výživu. Najmä v období rastu je potrebné dbať nato aby šteňa dostalo potrebnú dávku krmiva a všetkých živín, ktoré potrebujete pre správny vývoj a rast. Odporúčame Vám zakúpiť vysoko kvalitné nízkokalorické krmivo pre veľké plemená.Vďaka nemu nebude šteňa príliš rýchlo rásť. Dávku je vhodné rozdeliť na viac častí aby sme nezaťažovali žalúdok psa. Ako každé veľké plemeno aj pyrenejský horský pes je náchylný na torziu žalúdka. K jej vzniku prispieva veľké množstvo potravy a následný príjem veľkého množstva vody spojeného s pohybom.  Preto by ani dospelý jedinec nemal dostávať denne len jednu porciu jedla.