Maďarska vyžla - kompletný prehľad o plemene

Maďarská vyžla 

Fci skupina 7

 vyžla-panakei-2

Pôvod plemena maďarská vyžla

 

Pôvod plemena už vieme vyčítať z jeho názvu , čiže zem pôvodu je Maďarsko. Prvé ilustrované zmienky o plemene Maďarská vyžla pochádzajú zo 14. storočia. Zároveň s migrujucimi maďarskými kmeňmi sa pôvodná podoba maďarskej vyžly dostala do európskej krajiny. V 19. storočí sa Maďarská vyžla úspešne zúčasťňovala súťaží stavačov a tým pádom si vyžlu všimlo mnoho ľudí a čoraz viac ich začali presadzovať poľovníci.

Farba Maďarskej vyžly slúži ako maskovanie pri práci v lese.

Predchodcom oficiálneho plemena môžu byť turecký stavači , pointer a nemecký krátkosrstý stavač.Začiatok 20. storočia anglické poľovné psy vytlačili maďarské a aj ostatné plemená a tým ich ohrozovali. V roku 1920 sa začali chovať prvé čistokrvné maďarské vyžly. Od roku 1936 je Maďarská vyžla uznaná ako oficiálne plemeno FCI. V ďalších rokoch záujem o plemeno klesal ale napriek tomu si našli verných fanúšikov. U poľovníkov sa uplatnilo ako plemeno , ktoré je športovo zdatné a tak isto je aj veľmi spoločenským plemenom. 

 

Povaha Maďarskej vyžly 

 

Je veľmi priateľská a citlivá povaha.  Pri správnej socializácií získame čisté zlato a tým nenarážam len na farbu tohto plemena ale na jeho povahu. Ide o veľmi spoločenské plemeno , ktoré je naozaj priateľské či už voči ľuďom alebo iným zvieratám. Ak maďarského stavača správne vychováme a je dostatočne zamestnaný tak sa doma správa naozaj veľmi vzorne a vyrovnane. Keď si ho vezmeme ako celok , tak patrí medzi veľmi aktívne plemeno a je to naozaj živý psík , ktorý je rád vždy v centre diania. Je sebavedomý no napriek tejto vlastnosti veľmi citlivý pes. Vníma náladu ľudí vo svojom okolí.

Kontakt so svojou “ ľudskou “ svorkou je pre neho veľmi dôležitý. Samotu znáša ťažko. Ak chceme aby psík zvládal pobyt osamote je potrebné postupne ho to učiť od šteniatka. Treba však myslieť nato , že tento psík si pri dlhšom pobyte osamote nájde aktivitu už sám. Čiže dobrým riešením je buď izba určená len pre psíka alebo si zaobstarať klietku , kde bude počas našej neprítomnosti.

Klietkou zabezpečíme psíka pred zranením a takisto ochránime aj svoj majetok. Je vhodným psom aj k malým deťom. vie si ich naozaj veľmi obľúbiť. Nikdy však nenechávajme psa a diea bez dozoru. 

 vyžla-panakei-3

Výcvik Maďarskej vyžly

 

Vďaka tomu, že Maďarská vyžla naozaj miluje svojich majiteľov a veľmi rada sa podriaďuje , dá sa ľahko vycvičiť. Správným štýlom pre výchovu tohto psíka je pozitívna metóda. Preto nie je vhodné byť na neho príliš prísny a tvrdý. Utužujte vzťah s vyžlou jemným a milým zaobchádzaním. Láskyplná výchova vedie k naozaj veľmi milému a poslúšnému psovi. Napriek jej podriaďujucej povahe nie je vhodná pre úplných začiatočníkov. Jej veľká citlivosť a naozaj veľký záujem o pohyb si vyžaduje veľa času a know-how skúsenejšieho psovoda.

Ako pri každom plemene tak aj pri Maďarskej vyžle je potrebná včasná a precízna socializácia. Majitelia tohto plemena tvrdia , že majú naozaj veľmi dobrú pamäť. Čo je v niečom veľmi dobrá vlastnosť ale v niečom i zlá. 

Ak máme záujem venčiť Maďarskú vyžlu bez vodítka , je potrebné mať v prvom rade zvládnuté privolanie. Je vhodné navštevovať cvičisko , kde sa Vás psík zoznámi s inými psami rôznych pováh a veľkostí. 

Toto plemeno patrí k tým , ktoré dospievajú oneskorene , čiže ukludnenie , ktoré zvyčajne u iných plemien nastáva v 2 rokoch života u Maďarskej vyžly nastáva okolo 4 roku života.

Maďarská vyžla je predovšetkým poľovným psom. Má výborný čuch a veľmi dobré vystavovacie schopnosti. https://www.panakei.sk/cmuchacie-koberceky/

Tak isto je aj skvelým aportérom či už na lúke alebo vo vode. https://www.panakei.sk/hracka-pre-psa-lietajuci-tanier-flyber/

Častokrát môžeme stretnúť cyklistov , ktorý venčia vyžlu. Tak isto ako aj iné plemená si musia zamestnávať aj myseľ preto je vhodné kúpiť si čuchacie koberčeky. Mnoho maďarských vyžlí je cvičených aj a zachraňovanie ľudí.

Používajú sa najma na záchrane na vode. Je však pravda že šteňata voči vode bývajú opatrné a trvá im dlho kým sa odvážia do nej vstúpiť. V žiadnom prípade by sme však nemali psa nútiť alebo nasilu ho do vody dávať či nedajbože hádzať. Tak isto je veľmi dobrým psom na agility a iné športy , kde je potrebné byť obratným a rýchlym. Odporúča sa venovať vyžle aspoň dve hodiny denne. 

 vyžla-panakei-6

Zdravie Maďarskej vyžly

 

Pri kúpe Maďarskej vyžly by som sa hlavne poobzerala po oficiálnej chovateľskej stanici. Je väčšia pravdepodobnosť , že do budúcna budeme predchádzať zdravotným ťažkostiam. Vzhľadom , že ide prevažne o regionálny chov a je tu nedostatok inej krvi takzvaný malý genofond majú niektoré línie tohto plemena genetické predispozície napríklad k týmto chorobám : 
  1. dysplázia bedrových kĺbov
  2. nádorové ochorenia
  3. epilepsia 
  4. sebadenitída 
  5. zápal mazových žliaz

Seriózny chovateľ vybera psov do chovu tak aby bola šanca dedičných ochorení čo najmenšia. Preto sa chovný jedinci genetický testujú na predispozície chorôb. Samozrejme nič nie je 100% ale chovateľ sa snaží urobiť všetko preto aby eliminoval všetky možné riziká. 

Maďarská vyžla sa dožíva od 9 do 14 rokov. 


vyzla-panakei-1

Vzhľad Maďarskej vyžly 

 

Majitelia a fanúšikovia tohto plemena tvrdia že pôsobia ako sochy. Tento pes má svalnatú a harmonickú stavbu tela.

Výška v kohútiku psa býva od 58 až 64 cm 
Výška v kohútiku sučky býva  maximálne do 60 cm 
Pričom váha sa pohybuje od 18 kg až do 30 kg 

Chvost maďarskej vyžly siaha ku členkom a je mierne zahnutý. Sú však niektoré krajiny , ktoré tento chvost skracujú o štvrtinu. Je však mnoho krajín , kde sa kupírovanie chvostov zakázalo. 

Pokožka je bez záhybov s mierne zvrášteným čelom. Srsť je krátka , ktorá je bez podsady. Na dotyk je srsť drsná a zlato hnedé sfarbenie, ktoré je pre toto plemeno charakteristické. Ja by som to nazvala škoricovou farbou. Srsť by mala byť jednofarebná a nemala by obsahovať odtiene červenej ani hnedej farby.  Podľa štandardu sú povolené len biele znaky na prstoch a maximálne 5 cm biele škvrna na hrudi. Iné sfarbenie je už mimo štandard plemena. 


vyžla-panakei-4

Starostlivosť o Maďarskú vyžlu 

 

Keďže krátka srsť maďarskej vyžly nemá podsadu , starostlivosť o ňu je naozaj veľmi jednoduchá. https://www.panakei.sk/zooro-kefa-pre-psov/

Napriek tomu by sme mali už od šteniatka psíka kefovať aby si zvykol na tento úkon. Tak isto česaním sa medzi Vami prehĺbuje puto a zároveň sa znižuje množstvo chlpov , ktoré budeme nachádzať po byte. Ak sa váš psík vonku zašpiní , veľmi ľahko ho vieme vyčistiť buď vlhčenkami alebo jednoducho vyčesaným. Preto kúpanie nemusíme moc siliť predsa len to nie je zdravé a mali by sme psa kúpať len keď je to naozaj nevyhnutné. Ak už budeme nútený psa kúpať je vhodné zvoliť šampón s neutrálnym PH . 

Je potrebné pravidelne kontrolovať uši a oči Vašeho psíka. V každej domácnosti kde je pes by sa mala nachádzať borova voda alebo prípravky na čistenie uší a oči. 

https://www.panakei.sk/vlhcene-utierky-pre-psov-bio/

Takisto by každý psíčkar mal mať doma kliešte na pazúriky. 


vyžla-panakei-5

Kŕmenie vyžly 

 Krmivo by malo byť kvalitné a nemalo by obsahovať obilie. Vysoký podiel mäsa Vám zaručí spokojného a prosperujúceho psa.  Najlepšie je rozdeliť dennú kŕmnu dávku na viac častí. Na začiatok by sme mali šteniatko kŕmiť 4 x denne a dospelého psa by sme ideálne mali krmit 2x denne. Malými porciami a častejším krmením predchádzame možej torzií žalúdka. Po najedení by mal mať psík kľudový režim a posledné kŕmenie by mali byť okolo 19:00 hod. Je potrebné mať vždy dostatok čerstvej vody. Ak psíka práve trénujeme práve základnú poslušnosť a dávame mu pamlsky , je vhodné to odrátať od kŕmnej dávky.


359-2_panakei-granule-pre-psov-adulthttps://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vitality/