Papillon - kompletný prehľad o plemene

Papillon

Fci skupina 5 

papillon-panakei-10 

Pôvod plemena Papillon

 

Po Francúzsky znamená Papillon motýľ. Hlava papillona pripomína motýlie krídla. Korene papillóna siahajú medzi trpasličie španiele. Tie boli populárne po celej Európe. Tak isto môžeme veľmi nápadne podobného psa vidieť po obrazoch starých majstrov. Malý španiel bol populárnym plemenom najmä vo vyššej spoločnosti a šľachte. Predovšetkým v Taliansku a Španielsku.

Toto malé plemeno bolo výborným obchodným “tovarom” ľahko ho preniesli na chrbtoch koní , mulíc a pod. po celej európe. Medzi najznámejších chovateľov tohto plemena patrili napríklad aj Mária Terézia s jej dcérou Máriou Antoanetov.Do doby Francúzkej revolúcie boli tieto psy obľúbenými spoločníkmi kráľov a boli neodmysliteľnou súčasťou ich dvorov. Po revolúcií bolo všetko v nemilosti , čo sa týkalo šľachty a tým pádom na túto verejnu mienku doplatilo aj plemeno papillon. Takmer vyhynuli . Na konci 19 storočia sa chovatelia tohto plemena z Francúzska a Belgicka pokúsili o záchranu plemena a začali organizované chovať papillonov. Časy nepriali plemenu ani naďalej a prišla druhá svetová vojna. Po tejto vojne chov opäť začal a plemeno sa rozšírili do celého sveta. V Amerike sa prvý papillon začal chovať pod organizáciou AKC v roku 1915. V roku 1935 sa začal chov papilonov u nás a v týchto rokoch vznikol aj jeden z prvých oficiálnych klubov chovateľov tohto plemena. Prvá chovná fena dovezená na Slovensko prišla v roku 1985 z Anglicka. 

 papillon-panakei-7

Povaha papillona 

 

Patrí medzi veselé,energické a inteligentné plemeno , ktoré je plné temperamentu. Je naozaj veľmi šikovný a priateľský spoločník, ktorý sa vie dokonale vcítiť do pocitov svojho majiteľa a to z neho robí naozaj veľmi empatického psa. Zdieľa s vami radosť ale i smútok. Na svoju ľudskú svorku je veľmi citovo naviazaný a potrebuje ich spoločnosť.  Na cudzích ľudí môže byť prvé minúty rezervovaný , odmeraný nikdy však nie je agresívny , len skrátka nedôveruje novým ľuďom hneď. 

Patrí medzi veľmi inteligentných psov a veľmi rád a rýchlo sa učí novým veciam. Preto je vhodným psom aj pre úplného začiatočníka. Svojou učenlivosťou a inteligenciou papillón naozaj viniká aj v športoch ako sú agility , dogdancing, flyball alebo aj coursing. https://www.panakei.sk/hracka-pre-psa-sopapup-syr-na-kusanie/

Ako strážcovia sú síce dobrý ale nemajú veľkú tendenciu hlasným štekotom dávať veci najavo. Ale práve toto ich robí ideálnym spolubývajúcimi do bytu a to aj do mestského bytu. 

 papillon-panakei-8

Vzhľad papillona 

 

Poznáme dva varianty malého kontinentálneho španiela a to psíka , ktorý má vztýčené uši a toho nazývame Papillon a psíka so zvesenými ušami , ktorého nazývame Phaléne. 

Má naozaj veľmi harmonickú a vyváženú stavbu tela s dlhou srsťou. Srsť má bez podsady no je dlhá , lesklá a naozaj bohato hustá. Typickou farbou pre Papillona je biela farba s hocijakými škvrnami rôznej farby. Hlavným znakom papillona su však veľké uši , ktoré sú pokryté strapcami a práve tie mu dodávajú charakteristický vzhľad motýlích krídel.  Ich telo je viac dlhšie ako vysoké. Hrudník majú široký s dobre klenutými rebrami. Končatiny majú rovné pôsobiace jemno ale zato pevné. Chvost je vysoko nasadený dlhý a zatočený. Je pokrytý dlhou srsťou , ktorá mu vytvára efekt zástavy alebo vlajky. 

Priemerná výška v kohútiku býva v závislosti od toho či ide o fenku alebo psa od 23 cm do 28 cm pričom váha v dospelosti býva od 2kg do 5kg. Pričom samozrejme závisí aj na tom, či chováme psíka športovo vedeného alebo máme doma psíka na výstavy. 

 papilon-panakei-1

Starostlivosť o plemeno Papillon 

 

Nie Je to psík , ktorý by sa mohol chovať vonku. Je to bytový pes , ktorý potrebuje Vašu pozornosť a hlavne jeho srsť nemá podsadu , takže na teplotné výkyvy u tohto plemena môžeme zabudnúť.  Počas chladných dní je preto vhodné ich obliekať a keď prší zabezpečiť si pršiplášť. Má naozaj veľmi nízku toleranciu na chlad a preto je vhodné chovať ho výlučne v interiéroch. 

 papilon-panakei-2

Starostlivosť o srsť 

 

Samotná starostlivosť o srsť nie je náročná. Nevyžaduje si strihanie ani žiadne iné úpravy. Jediné čo si naozaj vyžaduje je pravidelné kefovanie aspoň 1x týždenne. Kúpanie sa neodporúča príliš často. Samozrejme je vhodné zvoliť šampón s nulovým alebo inak povedané s neutrálnym Ph. Aby sa im srsť zbytočne neodmastňovala.

https://www.panakei.sk/sampon-ulahcujuci-cesanie-pre-psov/ 

papilon-panakei-3

Výcvik 

 

Je veľmi jednoduchý , je však potrebné zboliť pozitívnú metódu výcviku. To zahŕňa či už verbálnu pochvalu , odmeny a motiváciu.  Veľmi rýchlo sa naučia pravidla súžitia v domácnosti. Nové povely sa učia veľmi rýchlo a preto ich môžeme považovať za naozaj ľahko cvičiteľné plemeno. Napriek tomu , že ide o aktívneho psíka , nemá vo zvyku ničiť veci v domácnosti. Tak isto nemajú zbytočnú tendenciu štekať. Presne pre tieto pozitívne vlastnosti je plemeno vhodné aj k zaneprázdneným majiteľom a takisto aj k dôchodcom. Veľmi dobre sa znáša s inými zvieratami a inými psami. Všetko máme však v našich rukách a je potrebná včasná socializácia ud od malého šteniatka. 

 papilon-panakei-4

Zdravie Papillona

 

Častým problémom malých plemien býva : 
  1. luxácia pately 
  2. nízka hladina cukru v krvi
  3. progresívna retinálna atrofia

Toto plemeno sa rodí s nie uplne uzavretou lebkou. Preto sú náchylné na úrazy hlavy a dokážu ich aj zabiť.

Papillon patrí medzi plemena , ktoré zle znášajú anestéziu. 


papilon-panakei-5

Kŕmenie papillona 

 

Mali by sme zbať nato aby sme toto malé plemeno príliš prikrmovali. Tým , že trpua na kĺby by sme mali zabrániť nadmernému priberaniu a naopak začať práveže pridávať do stravy kĺbovú výživu. Preto je vhodné aby sme v priebehu života dopriali šteniatku kvalitné granule a už od malička kĺbovú výživu. Aspoň jednu kúru. 

Ideálne je toto plemeno kŕmiť 2 x denne , pokiaľ ide o dospelého psa. Je potrebné aby sme si všímali ako naše šteniatko papa a či nám z granuliek prosperuje.

https://www.panakei.sk/granule-pre-male-plemena/

1512_panakei-granule-pre-psov