Kangal - kompletný prehľad o plemene

Kangal 

Fci skupina Pôvod plemena Kangal 

 

Kangal je v FCI skupine jedným z nových prírastkov. FCI skupina uznala plemeno kangala v roku 2018 je zapísaný pod číslom 331. Predchodca tohto čísla bol Anatolský pastevecký pes a tento názov sa neskôr zmenil na Kangalský pastevecký pes. Pochádza z ANATOLIE čo je dnešné Turecko. Predkov kangala nepoznáme, keďže podobne plemena vyhynuli ešte v dobe 6 000 rokov pred naším letopočtom. jediné čo sa o nich zachovali boli kostry a záznamy. Prvé zmienky o psoch podobným dnešnému anatolskému pasteveckému psovi nachádzame na asyrských doskách a babylónských reliéfoch. V tejto dobe bolo podporované agresívne správanie psa a prirodzena agresia  najmä kvôli ochrane majetku a dobytka. Preto sa často opisujú aj ako mohutné a agresívne zvieratá , ktoré sú podobné vlkom. Aj v súčasnosti má množstvo psov tejto rasy agresívne sklony aj napriek svojim čistokrvným líniam. Prvým skutočným využitím tohto plemena nebolo stráženie majetku a dobytku ale lov levov. Pri strážení stáda museli byť veľmi odolnými psami, pretože strážili nonstop a často krát si museli potravu zohnať sami.

Názov plemena vznikol na základe mesta Kangal v Turecku. 

Do Českej republiky sa prvý kangal dostal v roku 1998 a bola to fena. Zastrešuje ich Moloss club a ide o pomerne nové plemeno. V dnešnej dobe nájdeme niekoľko chovateľských staníc, ktoré sa venuju registrovanému chovu Kangala a snažia sa rozvíjať chov tohto plemena.

Ďalej poznáme dva varianty plemena a to Akbaš a karabaš, ktoré je možné krížiť medzi sebou. Uznanie týchto dvoch variant za samostatné plemeno je beh na dlhú trať no napriek tomu maju akbašovia vlastnú plemennú knihu na území USA. Povaha plemena kangalKangal je samostatný, aktívny a veľmi inteligentný pes. Majú vlastnú hlavu a dokážu sa sami rozhodnúť a konať podľa svojho úsudku. Celkovo ide o kľudného psa ktorý nie je závislí na svojom majiteľovi. Vyberú si jedného člena rodina, ktorý je pre nich alfa a poslúchajú len toho. Preto nie je vhodným psom do rodiny. Neposlúchajú bezpodmienečne keď si myslia o tom, že povel je pre nich zbytočný a nič im neprinesie. Sú veľmi odvážny a lojálny. Svojou ťažkopádny a mohutnou stavbou tela sa stali nie moc rýchlymi psami. Väčšinou nemajú vzťah k vode až by som povedala, že sa jej vyhýbajú. 

Šteniatka tohto plemena su menej aktívne ako bývajú šteniatka iných plemien. Napriek tomu, že ide o kludne plemeno, pri návšteve nepozvaného hosťa vedia naozaj rýchle a rázne zakročiť. Ochraňuje svoju rodinu a majetok ale bez dôvodu nikdy neútočí. K cudzím ľuďom sa správali nedôverčivo a väčšinou sa im dokonca vyhýbajú. 

S deťmi vychádzajú dobre a veľmi radi sa s nimi hrajú pričom im nevadí ani tvrdšie zaobchádzanie. S inými domácimi zvieratami vychádza dobre ale má tendenciu ich ochraňovať pred možnými hrozbami. Na zvieratá, ktoré sú mimo domu zvyčajne zaútočí a má sklon ich prenasledovať a ku koncu zadusiť. S inými psami častokrát vychádzajú zle. 

 

Výcvik 

 

Kangal si vyžaduje oplotený pozemok a skôr sa hodí do domov na dedinách. Pokial plot nie je dostatočne vysoký a zabezpečený proti podhrabaniu , majú tendenciu utekať pre rozšírenie svojho teritória. V šteňacom veku je veľmi dôležitá včasná a precízna socializácia, ktorá musí zahŕňať nielen ľudí ale aj zvierata a rôzne predmety. Najlepšie sa cíti na záhrade , na ktorej má dostatočne veľký výbeh a búdu kde môže prečkať noc alebo zimu. Je vhodný na celoročný chov vonku. Dobré znáša teplo aj zimu.

Plemeno je vhodné iba pre skúseneho chovateľa. Odporúča sa sním cvičiť často poslušnosť. Starostlivosť o kangala 

 

Má krátku hustá srsť s podsadou. Dlhosrstý jedinci sú z chovu vylúčený. Srsť kangala si vyžaduje časté česanie. Kúpanie nie je nutné , keďže ide o psa ktorý sa sám čistí. Ale v prípade nutnosti kúpele je vhodné zvoliť šampón s neutrálnym PH.

 

Vyžaduje množstvo pohybu akejkoľvek formy. Medzi najvhodnejšie patria prechádzky, ktoré sú naozaj veľmi dlhé. Ideálne niekde v prírode nie v meste.

Vyžaduje si naozaj veľmi pedantnú a príspu výchovu už od šteňaťa. Majiteľ musí mať pevnú ruku. Chovateľ tohto plemena sa musí vyzbrojiť veľkou dávkou trpezlivosti, pretože ide o psa ktorý je naozaj veľmi tvrdohlavý a inteligentný. Nerád sa uší. Dokonca dospelý jedinci častokrát ovládajú len základné povely. 

 

Vzhľad Kangala

 

Pri pohľade na kangala si všimnete krásneho, mohutného a hrdého psa.

Pes ma výšku v kohútiku 72 až 78 cm 

Suka má výšku v kohútiku 65 až 73 cm 

Ich priemerná váha býva 60 kg. Samozrejme všetko záleží od pohlavia jedinca.

V Turecku je kangal vzrastovo menším psom ako v iných krajinách. 

Má širokú hlavu a visiace uši. Chvost je huňatý a na konci trochu zatožený. Srsť je hustá a má tak isto aj hustú podsadu , ktorú psík ocení najmä v zime a v chladnom období. V zime býva o niečo dlhšia ako v lete. V rámci celkového výzoru plemena môže byť srsť krátka alebo stredne dlhá.  Pre kangala je jedným z hlavných znakov čierna maska a plavá alebo bledá srsť. Nos a uši by mali mať čierne. V štandarde plemena je dané, že farba srsti by mala byť jednofarebná. Svetlé flaky na labkách a krku sú povolené. Platí však , čím menej bielej farby tým lepšie . 

 

Zdravie kangala 

 

Ide o celkom zdravé plemeno. Ale kvôli svojej veľkosti častokrát trpia na dyspláziu bedrového kĺbu. Zodpovedná chovateľská stanica testuje svoje chovné psy a suky na toto ochorenie. Z krajiny svojho pôvodu su zvyknutý na teplé počasie a takisto aj na chlad. Behom teplých dní je potrebné aby sa mal kde schovať pred slnkom a venčiť ho keď teplo aspoň trochu ustupi. Tak isto keďže ide o plemeno, ktoré je veľké trpia na torziu žalúdka. 

Kangal sa dožíva priemerne 12 rokov života. 

Kŕmenie kangala 

 

Veľký a ťažký pes ma špecifické nároky na krmenie. Je potrebné venovať pozornosť najmä podávaniu kĺbovej výživi pre správny vývoj klbov.  Je potrebné vyhnúť sa granuliam , ktoré obsahujú obilniny,kukuricu a cukor. Tak isto granule s vysokým obsahom energie môžu vo fáze rastu poškodzovať kosti.

Sledujte obvod pasu kangala aby sme predchádzali obezite. Pokiaľ si všimneme, že nám priberá hlavne tuk je potrebné znížiť krmnú dávku alebo pridať viac pohybu.