Írsky vlkodav - kompletní prehľad o plemene

Írsky vlkodav

FCI skupina
Pôvod plemena 

 

Patrí medzi jedno z najväčších plemen na svete a zároveň aj jedným z najstarších. Pravdepodobne podobne ako jeho blízky príbuzny anglický chrt pochádza z krajín v Arabskom svete. Archeologické nálezy sú dôkazom, že obdobné psy podobné chrtom extistovali už v staroveku. Do Egyptu a Európy a na Britské ostrovy sa dostali v treťom storočí pred kristom spoločne s Keltmi. V starovekom a stredovekom Írsku boli tieto veľké psy využívane na lov vlkov, medveďov, diviakov a losov. Vlastniť toto plemeno mohla len šľachta a neskôr sa stal symbolom postavenia. Rovnako ako pre väčšinu poľovných psov bolo skazou vynájdenie strelných zbraní. Vďaka nim prišli o svoju pôvodnú funkciu. Týmto pádom bol Írsky vlkodav stále vzácnejším psom. S cieľom zachrániť plemeno bol v polovici 17. storočia zavedený zákaz vývozu vlkodavov z Írska. Počet psov však stále klesal a ďalšia rana pre plemeno bolo vyhubenie vlka v británií v roku okolo 1800. V polovici 19. storočia bolo plemeno prakricky vyhynuté. Za jeho zachovanie môžeme vďačiť škótovi Georgeovi Grahamanovi. Graham skrížil niekoľko posledných jedincov so škótskými jeleními psami, dogami, barzojmi a inými podobnými plemenami. Výsledkom bol nový a o niečo silnejší vlkodav. Komcom 70 rokov v 19 storočí bol po prvý krát predstavený na výstave psov a neskôr aj uznaný klubom British Kennel Clubom. Na prelome 19. a 20. storoščia sa dostali prvý chovný jedinci do Severnej Ameriky a na Európsky kontinent. Kde však populácia vlkodavov takmer úplne zanikla z dôvodu svetových vojen. Stále ide o pomerne zriedkavé plemeno. 
Povaha plemena Najšťastnejším bude keď mu poskytnete mäkkú pohovku prípadne rovno časť vašej postele a bude k Vám môcť pritúliť. Tento obor ma tendenciu zabúdať na svoju veľkosť a správa sa stále ako malé šteniatko. V interieroch musíte rátať s tým, že vďaka jeho burlivej povahe príde k úrazu nejedna váza. Povahu má veľmi dobrosrdečnú a svoju rodinu miluje. K ľuďom je veľmi prítulný. Neustále vyhľadáva očný kontakt so svojím majiteľom a ujisťuje sa či mu venuje dostatok pozornosti. Chov v koterci sa pre toto plemeno neodporúča. Deti miluje. K cudzím ľuďom je rovnako priateľský. Samozrejme pokiaľ prichádzaju do rodiny s dobrými úmyslami. Vďaka svojej vnímavej povahe veľmi rýchlo rozpozná ak je rodina v nebezpečenstve a je schopný v takomto prípade konať. Vďaka svojej nedostatočnej ostrosti nieje vhodným psom na stráženie majetku. Je nenáročný a trpezlivý a veľmi ľahko sa prispôsobuje rôzným každodenným situáciám. Netreba však zabúdať nato, že pôvodne bol lovcom a bežcom a práve preto by ste nemali podceňovať jeho lovecké pudy. Má potrebu rýchleho behu a to na vóľno.Odporúča sa však venčenie na vodítku.
Výcvik plemena Vzhľadom na jeho veľkosť a lovecký inštinkt sa odporúča dôsledný avšak láskyplný výcvik. Je potrebné aby ste venovali pozornosť aspoň základnému výcviku a dobrej odvolávačke. Od tohto plemena však neočakávajte slepú poslušnosť. Vlkodav je sebavedomí, poslušný a občas tvrdohlavý. Trvá mu trochu dlhšie kým zareaguje na povel. Pri jeho výcviku treba podstupovať s láskou a trpezlivosťou. Vzhľad plemena 

 

Priermena výška v kohútiku sa pohybuje medzi 81 až  86 kg. Patrí medzi najväčších psov sveta. V štandarde plemena je uvádzana minimálna výška pre samca 79 cm a u sučiek je to 71 cm. Rekordná výška vlkodava v kohútiku je 106 cm. Hmotnosť sa pohybuje od 40,5 kg u suky a najmenšia hmotnosť u psa sa pohybuje 54,5 kg. 

Napriek svojej hmotnosti a veľkosti tento obor nepôsobí nemotorne. Ako typický chrt má štíhlu svalnatú postavu s hlbokým hrudníkom. Uši sú posadené dosť vzadu na jeho úzkej lebke. V pomere k jeho veľkosti sa môžu zdať malé. 

Srsť je hrubá a tvrdá. Prípustné sú tieto farby : 

 1. biela
 2. sivá
 3. čierna
 4. svetlohnedá
 5. červená
 6. žíhaná
Zdravie plemena

 

Plemeno trpí žiaľ mnohými zdravotnými problémami. Chov, ktorý si zakladá na čoraz väčších a rýchlejších jedincov si  vyžiadava daň. Zdravie plemena sa dostáva do úzadia. priemerná dĺžka vlkodavov je  6 až 7 rokov. Len 9% vlkodavov sa dožije 10 a viac rokov.

Medzi najčastejšie choroby plemena patrí : 

 1. problém s kosťami 
 2. dysplazia bedrového kĺbu
 3. dysplazia lakťového kĺbu
 4. srdcové choroby
 5. torzia žalúdka
 6. epilepsia
 7. rakovina kosti

Je dôležité vybrať si zodpovedného chovateľa, ktorému nejde len o exteriér psa. 
Starostlivosť 

 

Jeho dlhá srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Okrem pravidelného česania je nutné aj kúpanie a strihanie srsti aby si zachovala svoju funkciu. Kontrola uší je taktiež veľmi podstatná a pravidelna kontrola zabezpečí včasne odhalenie prípadných infekcií uší. Čistenie zubov 2 až 3x do týždňa zabezpečí zdravý chrup a zabráni tvorbe zubného kameňa a nepríjemnému zápachu.

 

Kŕmenie 

Keďže ide o lemeno s citlivým trávením je veľmi potrebné zvoliť kvalitnú stravu. Vhodné sú granule , ktoré obsahujú väčší podiel mäsa a úplne najlepšie bude keď nebudú obsahovať dochucovadla a obilie a kukuricu. Vyberať by sme mali granule pre malé plemená aby nemali problém s konzumáciou.

Kŕmnu dávku je potrebné rozdeliť na viac dávok. Nie Je vhodné aby sme psom nechávali misky neustále plné. Zvoliť by sme mali určitý čas a snažiť sa vždy kŕmiť v rovnakom čase.