Írsky seter - kompletný prehľad o plemene

Írský seter 

Fci skupina 7Pôvod plemena 

 

Ide o lovecké plemeno.Poľovné psy sa vyznačujú tým, že vycítia svoju korisť zastavia ju aby ju lovec vedel v poriadku  zameriť.  Stavače sa dokonca nielen len zastavia ale aj si sadnú aby naznačili kde je korisť. To sa nazýva v poľovníckych kruhoch ako vystavovanie koristi. Írsky seter bol populárny najmä pri love kačíc a slúk. Toto plemeno vzniklo v Írsku na začiatku 19. storočia. Krížene boli pravdepodobne s francúzskymi španielmi a anglickými pointermi. 

Zo začiatku boli červené a čiernobiele setre.V roku 1874 boli po prvýkrát predvedený vo výstavnom kruhu v Dubline a o dva roky neskôr začal klub Ulster Irish Red Setter Club označovať oba farebné varianty pojmom írsky seter a nerozdeľoval ich. V roku 1882 boli uznané len červené stavače. Irish Red Setter Club stanovil ako štandard plemena červenú farbu. Okrem pracovných vízií majiteľov sú vhodné aj na poľovnícke skúšky a výstavy psov.Povaha plemena 

 

Je skôr zdržanlivý, priateľský a veľmi poslušný pes. Netreba však zabúdať na jeho lovecké pudy, ktoré pocíti hned ako sa dostane do voľnej prírody. Za jeho elegantným vzhľadom sa skrýva vynikajúci lovec, ktorý by sa svojej vášni chcel venovať pravidelne. V momente kedy na prechádzke lesom zacíti zver, zabudne na svoje vychovanie a často sa rozbehne po stope aby korisť dobehol. Voči cudzím ľuďom býva ostražitý ale skôr uňho prevláda otvorenosť. Vo väčšine prípadov vychádza s inými psami dobre. Írsky seter je naozajstný maznáčik a miluje hladkanie a kontakt so svojim majiteľom. Napriek tomuto si vždy zachová svoju nezávislosť.Výchova psa

 

Výchova nieje úplne jednoduchá. Ťažšie je vychovávať ho kvôli jeho poľovníckemu inštinktu. Okrem svojej vlastnej hlavy má aj výrazný poľovnícky pud a to Vám jeho výcvik a poslušnosť psa neuľahčuje. Dôležité pri výchove je byť dôsledný so správnou dávkou empatie. Treba dať psovi najavo, že vy ste alfa a velíte tomu. Treba myslieť nato, že len dobre vyťažený pes je vyrovnaný a šťastný a tým pádom bude poslúchať. Výchova a vyťaženosť psa zohráva významnú rolu. Spoločenské aktivity utužuju vzťah medzi Vami a Vaším psom. Odporúčame navštevovať výcvikové školy prípadne cvičisko vo Vašom meste. Kde sa pes bude nielen socializovať ale skúsený kynológovia Vám poradia.Vzhľad plemena 

 

Pri pohľade do očí setra sa rozpadne srdce nejednému milovníkoví psov. Írsky seter je bezpochyby jedným z najelegantnejších poľovníckých psov. Je to vďaka jeho dlhej hodvábnej srsti, ktorá je gaštanovo červenej farby. Stavba tela  je dlhá a štíhla. Krk je svalnatý. uši su hodvábne a nesené zvesené dole. Čelový sklon je jasný a výrazný. Končatiny su svalnaté až šlachovité. Chvost je stredne dlhý a nasadený nižšie. Nohy a brucho su osrstené trochu viac ako zvyšok tela. Váha setra sa pohybuje okolo 30 kg. Výška v kohútiku je okolo 70 cm. Pričom zohráva úlogu pohlavie a vedenie setra, či sním chodíte na výstavy alebo sa venujete poľovníctvu. Od tohto všetkého sa jeho váha a stavba teba môže líšiť. Zdravie plemena 

 

Treba zvážiť odkiaľ si zadovážiť šteniatko. Írsky seter zvykne trpieť na : 

  1. dyspláziu bedrového kĺbu
  2. progresívna retinálna atrofia

Treba dbať nato aby Váš pes nemal nadváhu. 

Zodpovedný chovatelia testujú svojich chovných jedincov a aj svoje odchovy na rôzne genetické ochorenia. K chovu pristupujú zodpovedne a nikdy by nemali páriť psov, s rovnakými nosičmi ochorení. 

Priemerný vek setra sa pohybuje medzi 12 až 14 rokov. 
Starostlivosť o plemeno 

 

Aby ste udržali krásne hodvábnu srsť musíte sa o ňu príkladne aj starať. Srsť by ste mali česať každý deň aby ste zabránili jej plsnateniu. Seter nemá podsadu a preto plzne veľmi málo. Dôležitá je aj starostlivosť o uši a oči. Visiace uši sú citlivé na zápalové ochorenia alebo rôzne bakteriálne infekcie, nakoľko je ucho teplo a vlhké. Je ideálnym prostredím na rôzne kvasinkové ochorenia.  V prípade, že si všimnete začervenanie alebo iné príznaky navštívte veterinára alebo vyčistite uši špeciálným roztokom pre psov a následne ak to nepomôže vyhľadajte lekársku pomoc. Pravdepodobne Vám veterinárny lekár predpíše kvapky do uší. Vo väčšine prípadov sa predpisuje Mitex. 

Pravidelne kontrolujte aj dĺžku pazúrov najmä u starších psov, ktorí už menej chodia na vychádzky a nemaju si ich kde prirodzene obrusovať. Ak sa pazúre nebudu brúsiť alebo strihať hrozí poranenie alebo zlomenie pazúrov, čo psovi spôsobuje bolesť. 

Mnoho majitelov začalo svojím psom čistiť zuby špeciálnou zubnou kefkou a prípravkom nato. Je to skvelou prevenciou proti zubnému kameňu a rôzným iných sekundárných chorôb. Ak chcete svojmu psovi čistiť zuby je vhodné s tým začať už od šteniatka aby si na tento rituál zvykol. 
Kŕmenie 

 

Toto poľovnícke plemeno potrebuje tak ako každý pes krmivo, ktoré sa skladá najmä z mäsa. Pes ma žalúdok stavaný na vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Preto by malo byť mäso hlavnou zložkou v krmení. Írsky seter je veľmi citlivý na obilie, preto by ste mali zvoliť bezlepkové varianty granúl. Koniec koncov vlk vo voľnej prírode nežerie obilie. Ideálne by bolo keby krmivo neobsahuje ani lepok, kukuricu, sóju a cukor. 

Po jedle je potrebne psovi dopriať odpočinok aby ste predchádzali torziu žalúdku, ktorá hrozí aj u tohto plemena. Ak má seter málo pohybu hrozí mu nadváha. V prípade, že uvidíte na svojom psovi tukové vankúšiky je potrebné zvážiť menšiu kŕmnu dávku a venovať mu viac času pri pohybových aktivitách.