Havanský psík - kompletný prehľad o plemene

Havanský psík

FCI skupina 9.Pôvod plemena 

 

Korene havanského psíka pochádzajú z Európy. Práve odtiaľ sa spolu so španielskymi koloniálnymi vládcami dostal do Južnej Ameriky. Toto pomerne odolné plemeno vzniklo krížením miestnych psov. Počiatky oficiálneho a cieleneho chovu začali v meste HAVANA v hlavnom meste KUBY. Boli obľúbenými psami najmä medzi bohatými obyvateľmi. Po kubánskej revolúcií a zvrhnutí Fidela Castra sa však tento elegantný psík pomaly vytracal z obľuby a nakoniec vyšiel z módy. Obyvatelia v ňom videli pozostatok vládnucej vrstvy. Našťastie v tej dobe už malo plemeno Havanského psíka svojich priaznivcov v USA a práve tam sa ujali jeho chovu. V dnešnej dobe má toto plemeno mnoho fanúšikov po celom svete. Povaha plemena Nazvať ho môžeme ako nekomplikovaného spoločníka. Je bystrí,živý,veselý a má veľmi rád deti. Už na prvý dojem ide o veľmi šarmatného a elegantného psíka. Je veľmi dobrým spoločníkom, ktorý je vždy pripravený na rôzne aktivity kde bude čas tráviť so svojim majiteľom. Napriek tomu, že je ostražitý nikdy nieje agresívny. Havanský psík nieje uštekaný takže je vhodným psom aj do radovej zástavby alebo mestského bytu. Zvyknú pobádať svojho majiteľa k pozornosti štekaním. Voči cudzím ľuďom je taktiež priateľský a nikdy neodolá pomaznaniu od takmer kohokoľvek.Miluje ľudí a takisto aj iné zvierata a dokáže s nimi žiť bez konfliktov. Dokonca by som povedala, že konfliktom sa vyhýba. Samota ho stresuje a nedokáže byť dlho sám. Keď je vystavený samote dlho nastupuje separačná úzkosť a v tomto stave zvyknú ničiť veci okolo nich. Výchova plemena 

 

Vo všeobecnosti ide o psa, ktorý sa ľahko učí. Je veľmi inteligentný a má chuť učiť sa. Je veľmi rád keď môže potešiť svojho pána a preto je poslušný. Má najlepšie predpoklady k tomu aby sa učil a patrí medzi plemená, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov. Medzi najčastejšie chyby patrí neodolať ich očiam a robiť ústupky. Takýmto správaním si Vás psík postupne omotá okolo labky a bude si s vami robiť to čo on uzná za vhodné. Takto bystrí pes si všimne každý ustúpok a využije každú skulinku vo svoj prospech. Skvelým príkladom tohto správania je, že v jeden deň mu dovolíte spať v posteli s vami a na ďalší už nie. Najlepšie je preto ujasniť si pravidla s každým členom domácnosti a ťahať spolu za rovnaké lano. 

Havanský psík je rád v pohybe.Na pohyb nieje náročný vďaka svojim malým rozmerom no veľmi rád bude s vami zdieľať aj dlhšie prechádzky. Veľmi rád sa hrá a učí povely. Je veľmi ľahké ho naučiť rôzne triky. Skvelá aktivita na vybitie energie a zblíženie sa s majiteľom je agility. Najmä pre malé plemená psov je takáto aktivita úžasným  “ kultúrnym vyžitím “ .

Havanský psík patrí medzi všestranné plemená v niektorých oblastiach Južnej Ameriky strážia malé zvierata a hydinu. Tento psík oceňuje najmä chvíle so svojím majiteľom na gauči alebo v perinách. 

 

Starostlivosť o Havanského psíka 

 

Jeho hodvábny kožúšok si vyžaduje starostlivosť. Predovšetkým pri výmene šteniatkovskej srsti na dospelácku je potrebné zvýšiť starostlivosť. V tomto období má srsť tendenciu k splsnateniu. A tým rozumieme len estetický problém ale rôzne kožné komplikácie. K starostlivosti o srsť patrí aj častejšie kúpanie. Je však zlaté pravidlo, že psa kúpeme len vtedy keď je to naozaj nutné a so šampónom, ktorý nepoškodzuje prirodzené PH pokožky psa. 

Pozornosť venujte aj očiam aby chlpy nezasahovali psovi do očí. Je potrebné ich obstrihať tak aby mal psik jasný pohľad na svet alebo vypnúť do sponky. Pazúriky treba kontrolovať podľa potreby je však potrebné aby sa strihali aspoň jeden krát za mesiac. Malým rasam psom sa ťažšie obrusujú kvôli ich nízkej hmotnosti. Keď si celkovo vezmeme do úvahy starostlivosť o Havanského psíka nieje náročná takmer vôbec neplzne. 
Zdravie Havanského psíka Majú pomerne zdravé korene. Samozrejme keď si vezmeme zdravie ako celok musíme zobrať do úvahy z akého chovu šteniatko pochádza, aké podmienky mal chovateľ a akou stravou šteniatko kŕmil. Pri serióznom chovateľovi poznáte kompletný zdravotný stav fenky ale aj krycieho psa. Medzi najčastejšie choroby Havanského psíka patria najmä : 

  1. Luxácia pately
  2. progresívna retinálna atrofia
  3. Sebadenitida 

Odporúčame Vám vyžiadať si kópie alebo aspoň nahliadnuť do zdravotných záznamov rodičov šteniat. Aby sa minimalizovali šance ochorení je potrebné chodiť na vyšetrenia napríklad pately v prvom roku života jedinca a následne v troch rokoch života. Vyšetrenia očí by sa mali absolvovať každoročne.
Kŕmenie psa Ide o výberavého psíka a na jedlo si naozaj veľmi potrpí.Je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu , ktorá je nutrične vyvážená. Ideálne je kŕmnu dávku rozdeliť do dvoch častí a podávať ju ráno a večer . Nie však neskôr ako o 19:00 hodine. Vhodné je krmivo , ktoré neobsahuje ryby keďže z nich chytajú biele psíky odlesky ryšavej farby. 

Takisto je dôležité aby mal neustali prísun čerstvej vody. Pri tomto plemene je to obzvlášť veľmi dôležité , keďže trpia na ľadvinové kamene. Tak isto sú vhodné sensitive granule aby sme nezaťažovali obličky a aj vďaka ním ostanu v kondícií a nebudu mať sklon k priberaniu.