LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Hamiltonov durič - kompletný prehľad o plemene

Hamiltonský durič

FCI skupina 6 Pôvod plemena 

 

Plemeno bolo výsadou šľachty, v dobe kedy sa chovali poľovnícke psy. Pochádza zo 17. storočia. Obyčajný ľudia v tejto dobe nemohli loviť. V 18. storočí sa zrušil zákaz lovu roľníkov a obyčajných ľudí a plemeno sa stalo veľmi populárnym medzi chudobnými ľuďmi. Existuje viacero verzii z akých plemien plemeno pochádza. Významnú úlohu v šľachtení zohrávali foxhound, hanoverský farbiar a iné v tom čase známe plemená. V roku 1886 sa po prvýkrát objavil na výstave psov vo Švédsku. V roku 1889 bol založený prvý Švédsky kynologický klub. Založil ho Patrik Hamilton. V roku 1921 bolo plemeno pomenované po ňom. Mimo svojej domoviny plemeno môžete vidieť len zriedka. V CZ sa nachádza niekoľko jedincov. Ktoré zastrešuje Klub málopočetných plemien psov. Povaha plemena 

 

V domácom prostredí sa javí uvolnene, pokojne niekedy až lenivo no toto jeho interiérové nadstavenie sa mení v momente kedy sa dostane do pracovného nasadenia. V revíroch je veľmi ostražitý, vytrvalí a pracovitý. Niekedy je svojou prácou doslovne posadnutý. Pri výcviku je prvoradé naučiť psa 100% privolanie. Ak pri bežnej prechádzke lesom natiahne pach krvi, zabudne na dobré vychovanie a vydá sa po stopách koristi. Sledovať dokáže aj týždeň starú stopu a je schopný pre jej dolapenie prejsť aj 50 km. Plemeno si vyžaduje každodenné aktivity a dlhé prechádzky. V prípade, že mu nevenujete dostatok pohybu bude nespokojný.  Patrí medzi veľmi inteligentné plemená a učí sa rýchlo. Pri jeho výcviku je potrebné využívať pozitívnu metódu a ľudskosť. V prípade, že by ste sa k nemu správajú hrubo alebo príliš tvrdo drilovali, dosiahli by ste u plemena presný opak a odmietal by spolupracovať.  V dnešnej dobe ho častejšie vidíte ako pracovného psa poľovníkov a lesníkov než ako spoločníka v domácnosti. Z dôvodu silného loveckého pudu nevychádza s inými zvieratami. S inými psami sa znáša dobre je však skôr samotársky. K deťom je tolerantný je však potrebný dozor dospelej osoby. K cudzím ľuďom je nedôverčivý. Vzhľad plemena 

 

Pôsobí silným dojmom. Stavba tela je obdĺžniková. Jeho proporcie sú vyvážené. Už na prvý pohľad je u neho jasné určiť pohlavie. Hlava je dlhá, mierne široká. Nosova huba je čierna s veľkými nosnými dierkami. Oči majú mandľový tvar. Pokojný a rozvážny pohľad. Sfarbené su zvyčajne tmavohnedou. Uši sa mierne zdvihnú len v pohotovosti. Chvost je nasadený v línií chrbta. Srsť je priliehavá na chvoste a zadnej strane stehien je dlhšia. Farba je tricolor. Plavá farba je na hlave, ušiach a nohách. Biela farba sa objavuje na znakoch. Čierna farba sa objavuje na sedle a pokračuje smerom ku krku a hornej strane chvostu. Výcvik 

 

Nieje vhodný do bytu samozrejme zvykol by si ale bližšie je pre neho žiť v rodine, ktorá vlastní rodinný dom so záhradou. Majiteľ musí psovi venovať dostatok času, pretože ako ste sa dočítali vyššie psík je naviazaný na svojho pána a to veľmi. Keďže ide o lovecké plemeno je potrebné venčiť ho na vodítku aby ste predchádzali uteku za zverou. S väčšou záťažou a dlhšími túrami však počkajte do dospelosti psa aby ste nezaťažovali kosti a kĺby psíka, ktorý sa ešte stále vyvíja. Predchádzate tak riziku poškodenia pohybového aparátu. Každý pes by mal ovládať aspoň základnú poslušnosť. Najlepšie výsledky pri výcviku dosiahnete pozitívnou metódou. Pre odmeny vás poslúchne takmer vždy. Starostlivosť o plemeno 

 

Dôležitý je dostatočný pohyb. 

Starostlivosť o srsť nieje náročná. Stačí ju raz týždenne vyčesávať. Dbať by ste mali aj o zuby a ústnu hygienu, pozorovať uši a oči. Môžu v nich vznikať zápalove ochorenia. Včasným zistením viete začať liečbu už v začiatkoch. 

 

Zdravie plemena 

 

Plemeno je pomerné zdravé jeho náchylnosť spočíva s vyšším výskytom gastrointestinálnych ochorení. Medzi najčastejšie patrí torzia žalúdka.

Často sa objavujú očné,ušné a kožné ochorenia. Keďže ide o veľké plemeno nevyhýba sa mu ani ochorenie pohybového aparátu. Kde patrí dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu a iné lokálne dysplázie. Ďalej medzi častejšie ochorenia patrí rakovina, hypotyreóza. Nemusia byť primárne chorý ale jedná sa o predispozície plemena k týmto chorobám. 

 

Kŕmenie plemena 

 

Mal by dostávať granule s vysokým obsahom proteínov a tukov. Dbať treba na správnu dennú dávku, pretože majú predispozíciu na obezitu. Vhodné je suché krmivo ale aj barf. Pri výbere krmiva dbajte na vysoký podiel mäsa. 

Správne vyvážene krmivo je veľmi dôležité. Strava by sa mala skladať najmä z mäsa. Preto je vhodné nájsť granule, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsa. Taktiež je veľmi dôležité aby strava bola pestrá a obsahovala aj zeleninu a ovocie. Obilniny, živočíšne a rastlinné vedľajšie produkty Váš pes naozaj nepotrebuje. Treba zohľadniť potreby Vášho psa a podľa nich zostaviť kŕmnu dávku. Krmnú dávku je potrebné rozdeliť do dvoch dávok. farbiar je náchylný na torziu žalúdka. Preto je dôležité po najedení dopriať psovi dostatočný odpočinok.