LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Haldenov durič - kompletný prehľad o plemene

Haldenov durič

FCI skupina 6 Pôvod plemena 

 

Povráva sa, že haldenský durič bol vyšľachtený krížením privezených líščích psov, bíglov a iných durčov s miestnymi psami. Ich názov je podľa mesta , ktoré sa nachádza na juhovýchode Nórska a blízko hranice so Švédskom. Väčšina zástupcov plemena sa nachádza práve na týchto územiach. Povaha plemena 

 

Je veľmi krotky a verný spoločník. Vďaka týmto vlastnostiam je dobrým psom k výcviku. Vďaka jeho priateľskej povahe je veľmi dobrým spoločníkom. Svoju rodinu miluje a je jej oddaný a verný. Sú oddaný svojmu pánovi, milujú jeho celú rodinu a to najmä deti. Sú ľahko cvičitelný a ovládateľný. Pri ich výcviku je potrebné použiť pozitívnú metódu nikdy nie hrubú silu. Síce niesú strážnymi psami ale vedia výborne hlásiť neohlásené návštevy a zotrvajú s tým až do príchodu majiteľa. Nie Sú agresívny ale samozrejme ak k ním iný pes bude pristupovať s dávkou dominancie až agresie neboja sa mu to opätovať. Vzhľad plemena 

 

Je to psík kompaktné stavaný. Je stredne veľký pes s dlhým telom. Má silné hrubé kosti. Hlavu má hrubú, mohutnú a nemá žiadne vrásky. Nos má byť dobre pigmentovany a uhľovo čierny, u bledších psov kde je pigmentácia slabšia je dovolené aby bol bledší. Oči majú veľké a okrúhle a mávajú tmavohnedú farbu. Uši nesmú byť nasadené príliš nízko ani vysoko. Dosahujú do polovice papule. Disponuje hlbokým hrudníkom a rovným chrbtom.  Chvost je nasadený vysoko a veselo nesený. Má krátku srsť , ktorá je však hustá. Povolené sú všetky farby s výnimkou pečeňovo hnedej. Najčastejšie môžeme vidieť čierno-hnedo-biele  pričom čierna nesmie prevládať.alebo žlto-biele. Pričom ide o odtiene žltej a až tmavočervenej. 

 Výška v kohútiku sa pohybuje od 50 do 60 cm.

 

Starostlivosť o plemeno 

Sekrét alebo špinky z prostredia ako sú napríklad stebla trávy, osiny a podobne spôsobujú bolestivé zápaly. Ako doma sú u psa v ušiach aj roztoče a rôzny hmyz. Na prvý pohľad si vieme všimnúť problém s ušami tak, že psík trasie hlavou alebo ju na naklonenú na jednu stranu.

 

Oči sú taktiež miesto, ktorým sa choroba nevyhýba a je potrebné venovať im značnú časť starostlivosti. Je veľmi dobré mať v domácej psej lekárničke Borovú vodu alebo vlhčené obrúsky určené na okolie očí a pravidelne aspoň 1x do týždňa uši čistiť. 

 

Srsť by sa mala vyčesávať aspoň 1x týždenne. 

 


Zdravie a choroby 

 

Medzi častejšie choroby patria : 

  1. Dysplázia 
  2. Torzia
  3. Triviálný problém 
  4. Herpesviróza
  5. ochorenie obličiek
  6. nádor 

Priemerná dĺžka života je 10 až 12 rokov . 

 

Kŕmenie 

 

Skôr ako si prinesieme šteniatko domov musíme zabezpečiť mnoho veci okolo toho. Jednou z najdôležitejších je správna strava a správne návyky.  Chovateľ je vždy nápomocný a ochotne Vám poradí s výberom granuliek a aj v prípade zmeny z pôvodných , ktoré Vám dal do štartovacieho balíčku. 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach .

 Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Keďže ide o veľké plemeno po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod. 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.