LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Gordonský seter - kompletný prehľad o plemene

Gordonský seter 

FCI skupina 7Pôvod plemena 

 

História plemena siaha do Škótska na začiatok 18. storočia. Podobne psy sa na území vyskytovali už predtým. Dohľadatelné dokumenty o začiatku chovu sa viažu k sirovi Alexandrovi, ktorému bola pripisovaná zásluha v počiatkoch chovu. Prepožičal názov plemenu. Prvý Gordon Seter vznikol krížením anglického setra a čiernej kólie. Šteňatá sa vojvodovi zapáčili natoľko, že pokračoval s krížením a cielenou selekciou pokračoval do doby kým sa ustálil jednotný vzhľad a povahové črty plemena. Neskôr sa na kríženie použil aj Bloodhound a rotvajler. Gordonský seter je väčší ako Írsky alebo Anglicky, je taktiež pomalší ale vyniká veľkou vytrvalosťou a všestrannými loveckými schopnosťama. Prvý chovateľský klub bol založený v roku 1891. Oficiálne bolo plemeno uznané v roku 1884. U nás je plemeno využívané ako služobný pes alebo aktívny spoločenský pes. 

 

Povaha plemena 

 

Je oddaný svojej rodine. Voči cudzím ľuďom býva ostražitý až rezervovaný. Štekot využíva na komunikáciu s rodinou ale aj na zastrašenie možných votrelcov. Majú niekoľko druhov štekotu, vyjadrujú ním svoj názor, radosť, protest alebo i smútok. Dalo by sa povedať, že s ľuďmi komunikujú a rozprávajú sa s nimi. S inými zvieratami vychádza dobre, samozrejme pokial sa pred ním nesnažia utekať. To u nich prebúdza lovecke pudy a v momente začne naháňať korisť. Je veľmi zvedavý a rád skúma nové územia.  Základný výcvik je nevyhnutný pre pokojný život s Gordonským setrom. Potrebuje pevnú ruku ale láskavé zaobchádzanie. Vzhľad plemena 

 

Je to veľký poľovný pes. Vypadá dôstojne a veľmi inteligentne. Oproti ostatným setrom je mohutnejší a je z nich najpomalší. Je vytrvalejší ako jeho kolegovia, má všestranné lovecké schopnosti a vynikajúci čuch. Hlava je stredne veľká. Uši sú zvesené pozdĺž hlavy. Telo je súmerne s hlbokým hrudníkom. Chvost je pri koreni silnejší a smerom ku špičke sa zužuje. Srsť je jemná, krátka na hlave, prednej časti končatín a ušiach. Na zvyšku tela je srsť stredne dlhá a tvorí strapce na bruchu, hornej časti uši. Farba srsti je čierna s gaštanovým pálením. Plemeno má v kohútiku výšku 62 až 66 cm a váha v dospelosti dosahuje 25 až 30 kg. Starostlivosť o plemeno 

 

Je veľmi inteligentný pes a má radosť z každej nove veci, ktorú sa môže naučiť. Napriek svojej inteligencií a dobrosrdečnosti býva občas aj tvrdohlavým. Aby ste sa vyhli jeho tvrdohlavostným výkyvom treba mu jasne nastaviť pravidlá a tým určiť mantinel veciam, ktoré si môže a nemôže dovoliť. Výnimky môže pes chápať ako vytváranie nových pravidiel. Preto ak má zákaz chodiť napríklad do postele nemôžete v jeden deň psa vziať s vami spať a v druhý deň od neho žiadať aby bol na svojom mieste. Musíte ostať dôslednými. Myslite aj nato, že pes ktorý je vyťažený sa dá ľahko trénovať. V prípade, že nemá dostatok pohybu a príležitosti na vybitie bateriek nájde si zábavu sám. Jeho výchova si vyžaduje dôslednosť ale nie však hrubosť

Hodvábna srsť tohto plemena si vyžaduje pravidelné vyčesávanie. Ideálne by bolo česať ho každý deň však vieme, že dneska si človek ťažko nájde čas tak je vhodne sa venovať srsti aspoň 1 x týždenne.Pravidelne kontrolujte aj dĺžku pazúrov najmä u starších psov, ktorí už menej chodia na vychádzky a nemaju si ich kde prirodzene obrusovať. Ak sa pazúre nebudu brúsiť alebo strihať hrozí poranenie alebo zlomenie pazúrov, čo psovi spôsobuje bolesť. 

Mnoho majitelov začalo svojím psom čistiť zuby špeciálnou zubnou kefkou a prípravkom nato. Je to skvelou prevenciou proti zubnému kameňu a rôzným iných sekundárných chorôb. Ak chcete svojmu psovi čistiť zuby je vhodné s tým začať už od šteniatka aby si na tento rituál zvykol. 

 
Zdravie plemena 

 

Priemerný vek setra sa pohybuje medzi 11 až 13 rokmi. Niektorí jedinci sa dožívajú aj 15 rokov. Pri kúpe šteniatka sa uistite, či chovateľ testuje svojich psov aj geneticky a zdravotné. Zodpovedný chovateľ sa snaží minimalizovať rizika ochorení psov. 

U setra je to napríklad : 

  1. hluchota
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. dysplázia lakťového kĺbu

Trpia na intoleranciu lepku a vznik kožných nádorov. Preto je vhodné zvoliť krmivo, ktoré neobsahuje lepok. Dbajte nato aby mal pes dostatok pohybu pretože je náchylný na obezitu.Čo môže mať vplyv na ochorenia pohybového aparátu. 

 

 

 Kŕmenie 

 

Toto poľovnícke plemeno potrebuje tak ako každý pes krmivo, ktoré sa skladá najmä z mäsa. Pes ma žalúdok stavaný na vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Preto by malo byť mäso hlavnou zložkou v krmení. Seter je veľmi citlivý na obilie, preto by ste mali zvoliť bezlepkové varianty granúl. Koniec koncov vlk vo voľnej prírode nežerie obilie. Ideálne by bolo keby krmivo neobsahuje ani lepok, kukuricu, sóju a cukor. 

Po jedle je potrebne psovi dopriať odpočinok aby ste predchádzali torziu žalúdku, ktorá hrozí aj u tohto plemena. Ak má seter málo pohybu hrozí mu nadváha. V prípade, že uvidíte na svojom psovi tukové vankúšiky je potrebné zvážiť menšiu kŕmnu dávku a venovať mu viac času pri pohybových aktivitách