LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Írský teriér - kompletný prehľad o plemene

Írsky teriér 

FCI skupina 3
Pôvod plemena 

 

Nadšenci plemena ho nazývajú červený diabol a týmto pádom je definované aj farebné spektrum psa. Minulosť plemena je pestrá pôvodne išlo o poľovného psa. Medzi jeho predkov patrili najmä čierne teriéry s pálením a pšenično-žlté teriéry z Írska. Plemeno sa chová od roku 1870 na území Írska. V roku 1879 bol založený prvý klub írskych teriérov. Pôvodne sa plemeno využívalo najmä na lov potkanov, ale aj na lov ako taký. Ani toto plemeno sa však nevyhlo psim zápasom. V súčasnosti je taktiež využívaný ako poľovnícky pes. Povaha plemena 

 

Svojou odvahou niekedy pohoršuje okolie. Je veľmi temperamentným psom. Okrem tohto je veľmi teritoriálny a tým pádom sa neznesie s inými psami. Táto vlastnosť vychádza z jeho využitia v psích zápasoch. Perfektne sa hodí na pozíciu strážneho psa. K jeho skutočnej vášni aj naďalej patrí poľovníctvo. Treba nato myslieť najmä pri prechádzkách lesom a psa mať na vôdzke. K svojmu majiteľovi je oddaný a miluje všetky spoločne aktivity a rovnako aj spoločný odpočinok. Voči cudzím ľuďom býva rezervovaný. 

Vzhľadom na jeho tvrdohlavosť a silný lovecký pud a v neposlednom rade vlastnosť spochybňovať vedenie vodcu svorky je plemeno vhodné len pre skúsených milovníkov psov. Vrodenú ma ostrosť a lovecký pud by sa nemal taktiež podceňovať. Dôležitá je dôsledná výchova, pri ktorej nebudete robiť žiadne ústupky. Musí Vás akceptovať ako vodcu svorky. Vzhľad plemena 

 

Ide o stredne veľkého psa s kompaktnou stavbou tela. Priemerná výška v kohútiku sa pohybuje okolo 45 cm. Váha dospelého jedinca môže byť až 17 kg. Velkostne nieje plemeno ustálene. Srsť sa skladá z mäkkej podsady a drsnej krycej srsti. Poskytuje mu perfektnú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Je potrebné ju pravidelne trimovať. Farba srsti môže byť červená alebo červeno - pšeničná inak nazývaná aj zlatá. Zdravie plemena 

 

Toto plemeno sa považuje za pomerne zdravé a jeho priemerná dĺžka života je 13 až 14 rokov. Keďže nikdy nebol tzv.módným psom a nebol šľachtený do extrémov je jeho zdravie dobré. Pred niekoľkými desaťročiami sa u plemena vyskytovala hyperkeratóza. Toto ochorenie spôsobuje bolestivé rohovatenie kože. Starostlivosť o plemeno Ak chceme mať pekného a zdravého psa musíme k jeho starostlivosti a potrebám pristupovať naozaj zodpovedne. Takmer vôbec neplzne. Najväčšiu časť starostlivosti zaberá srsť a jej úprava. Odporúča sa ju kefovať niekoľkokrát týždenne aby sa zabránilo jej pĺznutiu. Tak isto si vyžaduje aj pravidelný zostrih holiacim strojčekom.

Bedlingtonského teriéra by sa mali kúpať aspoň raz za mesiac. Ich srsť by mala dostať kozmetickú bombu vo forme prípravkov na srsť , kondicionérov a podobne. Nebudú proti takémuto wellnessu namietať. 

Sušenie takejto srsti trvá aj 4-5 hodín a súčasne kým sušíme mali by sme aj česať. Bez častej starostlivosti sa budú robiť kudlinky ktoré budú psíkovi vadiť a môžu poškodiť pokožku. https://www.panakei.sk/sampon-revitalizacny-pre-psov/

Od malička by mali byť naučené na čistenie zubov. Majú tendenciu k tvorbe zubného kameňa.

Na zvýraznenie farby a lepší pigment odporúčame

https://www.panakei.sk/kelp-pre-psov/  

Ostatná starostlivosť sa nijak inak nelíši od ostatných plemien .

 

 

 

Kŕmenie  

K zdraviu každého psíka patrí kvalitná strava. 

  • V jedálničkuby nemali chýbať omega 3 nenasýtené mastné kyseliny , ktoré psovi spevnia zlepšia kvalitu srsti .  Omega 6 nenasýtené mastné kyseliny , ktoré pomôžu aj na jeho kĺby. Strava pre psíka by mala obsahovať aspoň 70-80% mäsa a zvyšok by mala tvoriť zelenina alebo ovocie.
  • Kvôli vyššie spomenutému problému so zubným kameňom by sa z času na čas mali dať psovi kosti, na ktorých si prečistí zuby . Rovnako si žuvaním kosti aj precvičuje sánku a čeľusť. Odporúčame špikové kosti , prípadne veľké žuvacie kosti pri ktorých nehrozí , že ich psík celé prehltne.

Ako prevenciu voči ochoreniu klbov sa odporúčajú výživové doplnky . Ideálne kĺbová výživa pre psíkov. Pohyb psa by mal byť ľahký a nemal by sa brzdiť alebo inak deformovať postrojom pozdĺž kľúčnych kostí.