Grónský pes - kompletný prehľad o plemene

Grónský pes

FCI skupina Pôvod plemena 

 

Patrí k jedným z najstarších plemien psov na svete. Využívaný bol Eskimákmi nielen pri love ale taktiež aj pri transporte vecí. Grónsko je pomerne izolovane od ostatných štátov a práve vďaka tomu sa jedná o plemeno, ktoré uniklo krížením a je tak veľmi čistým plemenom bez prímesí iných krvných línií. Dnes je dovoz psov do Grónska zakázaný, preto môžeme predpokladať, že čistosť tohto plemena ostala aj naďalej zachovaná. Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky v krajine sa prirodzene vyselektovali plemena, ktoré sú silné a prežijú aj pri veľmi nepriaznivom počasí. Do iných krajín sa Grónsky pes dostal v 90. rokoch 20. storočia. Povaha plemena 

 

Grónsky pes je veľmi náruživý a nebojácny pes. K ľuďom bez ohľadu nato, či sa jedná o majiteľa alebo cudzích ľudí je veľmi priateľský a to je aj hlavným dôvodom prečo sa nehodí ako strážny pes. Pri práci v záprahu nieje nijako viazaný na konkrétneho človeka. Je aktívný a preto musí byť neustále zamestnávaný. Dokonale sa hodí do záprahov a to nielen do saňových. Využiteľnosť má aj v športoch ako sú dogtreking, canicross alebo bikejoring,skijoring. Čím menej sa naviaža na človeka o to viac sa naviaže na svorku. V prípade, že je sám môže prepadnúť separačnej úzkosti. Nešteká takmer vôbec ale zato vyje. Je to prirodzený spôsob ako posilniť svorku a dorozumieť sa. Jedinci, ktorý vyjú osamotene vyjú zo smútku. Grónsky pes je primitivne plemeno, čo sa odráža aj na spôsobe jeho myslenia. Je samostatný a niekedy vie byť tvrdohlavý. Odporúčame ho skôr skúseným chovateľom. S inými psami vychádza dobre však nesmieme zabúdať na jeho lovecký pud, ktorý má silné zakorenený v génoch.  V iných zvieratách môže vidieť korisť. V Grónsku sa dodnes využíva pri love tuleňov alebo polárnych medveďov. 

 

Vzhľad plemena 

 

Telo je kvadratického rámcu v pomere 10:11 čo znamená výška v kohútiku : dĺžka tela. Suky môžu mať dĺžku tela mierne dlhšie. Lebka je široká pričom najširšia je medzi ušami. Celkovo je mierne klenutá. Ňufák je pri temene široký a smerom ku špičke sa zužuje. Nieje však špicatý. Čeľusť je silná s pravidelným chrupom. Oči by mali byť tmavo sfarbené. Uši sú pomerne malé a majú trojuholníkový tvar. Krk je krátky a silný. Chvost je vysoko nasadený s hustou srsťou. Nosený je mierne zatočený alebo zahnutý nad chrbtom. Srsť je hustá a skladá sa z podsady, ktorá je mäkká a veľmi hustá. Na končatinách a hlave je srsť kratšia ako na zvyšku tela. Povolené sú akékoľvek sfarbenia, strakaté alebo jednofarebné. Jediná farebná variancia, ktorá je zakázaná je merle a albín. Starostlivosť o plemeno 

 

Nieje vhodným psom do bytu. Vďaka svojej hustej srsti je vhodným psom k celoročnému chovu vonku. Je však vhodné aby ste mu zabezpečili búdu alebo koterec, kde sa bude môcť v prípade nečasu schovať. Jeho srsť je potrebné pravidelne vyčesávať a to najmä v období plznutia. Vysoké teploty znáša zle a preto mu v letných mesiacoch doprajte dostatok tekutín a chládku. Rovno dobrým riešením je zabezpečiť mu chladiacu podložku.Na pohyb nieje náročná ale každodenne potrebuje aspoň hodinovu prechádzku.

Najmä v období rastu je dôležité aby sme psa nepreťažovali a nedošlo tým k poškodeniu vyvíjajúceho sa pohybového aparátu. Ide o veľké plemeno a zvyknú trpieť na kĺby, preto je vhodné zvoliť ako doplnok kĺbovú výživu.

Pravidelným čistením zubov zabezpečíme zdravé ďasná a zuby. Samozrejmosťou by mala byť pravidelná kontrola uší a očí aby sme odhalili prípadný zápal alebo infekcie včas. V prípade potreby strihanie pazúrikov. 
Zdravie plemena 

 

Napriek tomu, že sa chovatelia snažia eliminovať dedičné choroby môže sa  objaviť : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. problémy so srdcom
  4. klesajúce viečko
  5. alergie
  6. zvýšene riziko pri narkóze kvôli krátkemu nosu
  7. torzia žalúdka 

 

Krmenie 

 

Grónsky pes  je pes, ktorý Vám doslova rastie pred očami. Preto potrebuje od útleho veku kvalitnú stravu. Na strave pre toto plemeno sa naozaj neoplatí šetriť. Najmä v období rastu je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu a venovať pozornosť aj pridávaniu kĺbovej výživy, ktorou nič nepokazíte práve naopak. 

V období rastu je potrebné šteňa kŕmiť 3x denne kvalitnou stravou určenou pre obrie plemená psov. Odporúča sa pridávať aj rôzne práškové vitamíny aby bol psik v dobrej kondícii. 

Ako každý veľký pes je náchylná na torziu žalúdka. K jej vzniku prispieva veľké množstvo jedla, ktoré sa následne spláchne veľkou časťou vody. Preto cvičenie alebo iný pohyb po najedení je nebezpečný. Preto sa odporúča psa krmit 2x denne aj keď ide už u dospelého jedinca.