Hanoverský farbiar - kompletný prehľad o plemene

Hanoverský stavač

FCI skupina 6 
Pôvod plemena

 

Na začiatkoch stredovekého obdobia boli pri love využívané takzvané vodiace psy. Neskôr s nástupom strelných zbraní prišlo na zmeny postupu lovu a bolo potrebné vyšľachtiť psa, ktorý bude schopný vytrvalo prenásledovať a zadržať ranenú korisť. Ktorú vystopovali vďaka farbe / krvi /. V roku 1820 bolo v nemeckom meste Hannover vyšľachtené plemeno hannoverského farbiara. Vznikol krížením keltských duričov a farbiarov. Medzi jeho priamych predkov patrí bloodhound a Svätohubertský pes. Využíval sa k lovu vo svorkách. V dnešnej dobe už pracuje samostatne prípadne vo dvojici s ďalším loveckým psom. 
Povaha plemena Hannoverský farbiar ma veľmi silno vyvinutý lovecký pud. V domácom prostredí sa javí uvolnene, pokojne niekedy až lenivo no toto jeho interiérové nadstavenie sa mení v momente kedy sa dostane do pracovného nasadenia. V revíroch je veľmi ostražitý, vytrvalí a pracovitý. Niekedy je svojou prácou doslovne posadnutý. Pri výcviku je prvoradé naučiť psa 100% privolanie. Ak pri bežnej prechádzke lesom natiahne pach krvi, zabudne na dobré vychovanie a vydá sa po stopách koristi. Sledovať dokáže aj týždeň starú stopu a je schopný pre jej dolapenie prejsť aj 50 km. Plemeno si vyžaduje každodenné aktivity a dlhé prechádzky. V prípade, že mu nevenujete dostatok pohybu bude nespokojný.  Patrí medzi veľmi inteligentné plemená a učí sa rýchlo. Pri jeho výcviku je potrebné využívať pozitívnu metódu a ľudskosť. V prípade, že by ste sa k nemu správali hrubo alebo príliš tvrdo drilovali, dosiahli by ste u plemena presný opak a odmietal by spolupracovať.  V dnešnej dobe ho častejšie vidíte ako pracovného psa poľovníkov a lesníkov než ako spoločníka v domácnosti. Z dôvodu silného loveckého pudu nevychádza s inými zvieratami. S inými psami sa znáša dobre je však skôr samotársky. K deťom je tolerantný je však potrebný dozor dospelej osoby. K cudzím ľuďom je nedôverčivý. 
Vzhľad plemena Stredne veľké plemeno so silnou kostrou. Končatiny sú svalnaté. Mozgovňa je široká a rozširuje sa smerom dozadu. Oči sú tmavej farby. \uši sú stredné dlhé dole zaoblené. Nasadené sú vysoko a doširoka. Krk je silný a dlhý, koža na ňom je volna a vytvára lalok. Chvost je dlhý a vysoko nasadený. Môže byť mierne zatočený ku špičke sa zužuje. Koža je silná a voľná pričom na hlave a krku môže tvoriť vrásky. Srsť'’ je krátka a tvrdá. Sfarbenie môže byť svetlá až tmavá jelenia farba pričom sa môžete stretnúť aj s červenou, ktorá je silno žíhaná. Objavuje sa aj maska. Výška psov v kohútiku je 50 až 55 cm u sučiek to je 48 až 53 cm. Pričom priemerná hmotnosť sa pohybuje medzi 25 až 40 kg. 

Výcvik 

 

Nieje vhodný do bytu samozrejme zvykol by si ale bližšie je pre neho žiť v rodine, ktorá vlastní rodinný dom so záhradou. Majiteľ musí psovi venovať dostatok času, pretože ako ste sa dočítali vyššie psík je naviazaný na svojho pána a to veľmi. Keďže ide o lovecké plemeno je potrebné venčiť ho na vodítku aby ste predchádzali uteku za zverou. S väčšou záťažou a dlhšími túrami však počkajte do dospelosti psa aby ste nezaťažovali kosti a kĺby psíka, ktorý sa ešte stále vyvíja. Predchádzate tak riziku poškodenia pohybového aparátu. Každý pes by mal ovládať aspoň základnú poslušnosť. Najlepšie výsledky pri výcviku dosiahnete pozitívnou metódou. Pre odmeny vás poslúchne takmer vždy. Starostlivosť o plemeno 

 

Dôležitý je dostatočný pohyb. 

Starostlivosť o srsť nieje náročná. Stačí ju raz týždenne vyčesávať. Dbať by ste mali aj o zuby a ústnu hygienu, pozorovať uši a oči. Môžu v nich vznikať zápalove ochorenia. Včasným zistením viete začať liečbu už v začiatkoch. 

 

Zdravie plemena 

 

Plemeno je pomerné zdravé jeho náchylnosť spočíva s vyšším výskytom gastrointestinálnych ochorení. Medzi najčastejšie patrí torzia žalúdka.

Často sa objavujú očné,ušné a kožné ochorenia. Keďže ide o veľké plemeno nevyhýba sa mu ani ochorenie pohybového aparátu. Kde patrí dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu a iné lokálne dysplázie. Ďalej medzi častejšie ochorenia patrí rakovina, hypotyreóza. Nemusia byť primárne chorý ale jedná sa o predispozície plemena k týmto chorobám. 

 

Kŕmenie plemena 

 

Mal by dostávať granule s vysokým obsahom proteínov a tukov. Dbať treba na správnu dennú dávku, pretože majú predispozíciu na obezitu. Vhodné je suché krmivo ale aj barf. Pri výbere krmiva dbajte na vysoký podiel mäsa. 

Správne vyvážene krmivo je veľmi dôležité. Strava by sa mala skladať najmä z mäsa. Preto je vhodné nájsť granule, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsa. Taktiež je veľmi dôležité aby strava bola pestrá a obsahovala aj zeleninu a ovocie. Obilniny, živočíšne a rastlinné vedľajšie produkty Váš pes naozaj nepotrebuje. Treba zohľadniť potreby Vášho psa a podľa nich zostaviť kŕmnu dávku. Krmnú dávku je potrebné rozdeliť do dvoch dávok. farbiar je náchylný na torziu žalúdka. Preto je dôležité po najedení dopriať psovi dostatočný odpočinok.