Hokkaido-ken - kompletný prehľad o plemene

Hokkaido - Ken

FCI skupina 5 Pôvod plemenaPôvodom pochádza plemeno z Japonska. Obyvatelia používali plemeno k lovu veľkej zveri a jeleňov alebo medveďov a v neposlednom rade k ochrane svojho majetku. V neposlednom rade im psy poskytovali najmä spoločnosť. V roku 1869 pomenovali na základe ostrova Hokkaido plemeno. Hokkaido-Ken je jedným z pôvodných japonských plemien. V Japonsku bolo plemeno uznané ako národne chránené plemeno v roku 1937. Do okolitého sveta sa takmer vôbec nešírilo. Prvý jedinci sa do Českej republiky dostali koncom 20. storočia.  Jedná sa však o malopočetné plemeno. Doposiaľ sa neuznáva ako plemeno pričom je pridané v zozname čistokrvných plemien a čaká na schválenie. Povaha plemena 

 

Ako aj iné Japonské plemená tak aj Hokkaido-Ken je plemeno so silnou osobnosťou. Zvyčajne si vyberie za svojho pána jedného člena rodiny. Iba jeho dostatočne rešpektuje.Vďaka svojej inteligentnej povahe sa veľmi rýchlo učia a tréning nieje zložitý. Je však dôležité aby ste k ním pristupovali pozitívnou metódou výcviku. Na venčenie mimo vodítka je potrebný naozaj pedantný výcvik. Pre psa je dôležitý pohyb a každodenné cvičenie kedy je dôležité fyzické aj psychické vyžitie psa. Je skvelým turistickým partnerom. Kvôli svojej aktívnej povahe potrebuju množstvo pozornosti. Ak ich potreby nebudu dostatočne uspokojené veľmi rýchlo si nájdu zábavku aj sami a zničia vám napríklad záhradný nábytok. 

S deťmi vychádza dobre pokiaľ je od mala socializovaný. Je prívetivým a láskavým rodinným psom. S inými zvierata vychádza dobre pokiaľ sme v šteňacom veku nepodcenili správnu socializáciu. Je však možne, že pri menších domácich miláčikoch sa v Kai prebudí inštinkt lovca. Vzhľad plemena 

Je stredne veľký pes róbustné stavaný a dobre osvalený.  Hlava ma jemne vyjadrený stop a pomerovo sa hodí k telu.Uši sú male trojuholníkového tvaru. Nesené bývajú vztýčené. Oči sú tmavohnedé a malé. Široko postavené a sú ďaleko od seba. krk je silný a plynulo prechádza k rovnému chrbtu. Hrudník je hlbkový s dobre klenutými rebrami. Končatiny sú dobre osvalené. Srsť je stredne dlhá s hustou podsadou, ktorá ho dokonale chráni pred nepriaznivým počasím.

Povolené farby sú : 

 1. červeno - béžová
 2. červená
 3. biela
 4. čierna
 5. čierna s pálením
 6. žíhaná 

Priemerná výška v kohútiku sa pohybuje medzi 46 až 52 cm a dospelosti dosahuje 26 až 30 kg.  

 

Zdravie plemena 

 

Vo všeobecnosti ide o zdravé plemeno no môžeme sa stretnúť napríklad s týmito chorobami: 

 1. luxácia pately
 2. obezita
 3. infekcie uší a očí 
 4. dysplázia bedrového kĺbu
 5. alergie
 6. záchvatyVýživa plemena 

 

Je potrebné dbať o kvalitnú stravu a správne určenie kŕmnej dávky. Nesmieme psa prekŕmovať aby sme predchádzali obezite, ktorá by mala za následok rôzne zdravotné komplikácie. Zvoliť je vhodne granule s vysokým obsahom mäsa a pokiaľ je to možné bez obsahu obilnín, kukurice, sóje a cukru. Vhodné su taktiež rybie oleje, ktoré psovi dodajú výraznejšiu farbu a podporia organizmus.