Eurasier - kompletný prehľad o plemene

Eurasier 

FCI skupina 

 

 

Pôvod plemena 

 

Eurasier vznikol v druhej polovici 20. storočia v Nemecku. Julius Wipfel skrížil psy plemena čau-čau s fenami nemeckého vlčieho špica. Z ich potomkov potom vyberal ďalších, ktorý sa neskôr stáli súčasťou kríženia so samojedom. Ďalšie kríženie už nebolo medziplemenné ale konalo sa na základe selekcie. K ustáleniu plemena došloaž v 60. rokoch 20. storočia. V roku 1973 bolo plemeno oficiálne uznane FCI. Cieľom chovu bolo vytvoriť dokonalého špicovitého psa zo psom Európy a Ázie. Najčastejšie plemeno môžete stretnúť na vstavach. 

 

 

Povaha plemena 

 

Mimo lásky , ktorú  dáva je aj veľmi inteligentný a pokojný pes.. Už v minulosti boli k ľuďom naozaj veľmi priateľský a prítulný. Je veľmi citlivý preto k nemu musíte pristupovať s láskou a výcvik sa snažiť praktizovať pozitívnou metódou. 

Vždy vyhľadáva spoločnosť ľudí a preto by nemali byť chovaný v koterci ale v blízkosti svojich majiteľov . Samotu a odlúčenie od ľudskej svorky znášajú naozaj veľmi ťažko je to citlivé plemeno.  Vďaka svojej veselej povahe sú veľmi vhodným kandidátom na rodinného psa k deťom.  S kľudom môžem napísať , že deti doslova milujú a veľmi radi sa s nimi hrajú. https://www.panakei.sk/hracka-pre-psa-puller/

Plachosť alebo agresivita je pre toto plemeno priam cudzia. Neviem si predstaviť , čo by všetko majiteľ musel pokašlať aby sa z neho stal neovládateľný pes.  Preto nie je vhodným strážnym psom , štekaním by síce oznámil narušiteľa teritória ale vzápätí by priateľský pribehol aby sa sním zoznámil a pohral. 

 

 

Vzhľad plemena 

 

Dobre stavaný pes strednej veľkosti a silnej kostry. Dĺžka jeho trupu je mierne väčšia ako jeho kohútiková výška. Dĺžka temena je takmer rovnaká ako dĺžka papule. Lebka nieje široká ale má harmonickú hlavu klinovitého tvaru. Ňucháč je zašpicatený a je čiernej farby. Jazyk je modro čierneho sfarbenia. Oči sú stredne veľké tmavej farby. Uši má vzpriamené a trojuholníkové. Chvost je nižšie nasadený je pevný a smerom ku špičke sa zužuje. Siaha až k pätám a je huňato osrstený. Srsť je krátka s hustou podsadou. Krátka srsť je len v okolí papule, tváre a na ušiach. Povolené sú všetky farebné varianty okrem čisto bielej a škvrnitej. 

V kohútiku meria pes 52 až 60 cm pri hmotnosti 22 až 30 kg. Kohtikova výška u sučky je 48 až 56 cm pri hmotnosti 18 až 26 kg. 

 

 

Zdravie plemena 

 

 

najčastešie vyskytujú práve tieto choroby : 

  1. diabetes mellitus
  2. progresívna retinálna atrofia 
  3. hluchota
  4. dysplázia bedrobého kĺbu
  5. dedičná nefritída
  6. trpasličí vzhľad 
  7. pulmonálna stenóza 

Pri kúpe šteniatka z registrovanej chovateľskej stanice máme záruku menšieho rizika mať doma psika , ktorý bude chorý . Samozrejme ani v registrovanom chove nie je nič 100% ale pri chove sa dbá o to aby boli rodičia genetický testovaný a nechová sa na psoch, ktorý sú nositeľmi chorôb alebo iných ochorení. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Okrem zdravej stravy , ktorej sa povenujeme neskôr je dôležitá aj správna starostlivosť o srsť. Niekedy je menej viac a to platí aj v tomto prípade . Lanolín , ktorý produkuje pokožka psa sa ničí a stráca častým kúpaním psa a agresívnymi šampóni. Preto by sme ho mali kúpať len, keď je to naozaj nutné.  Srsť sa mu prevažne čistí sama  kúpeľ je nutný len keď sa naozaj v niečom vyváľa alebo zašpiní. 

Medzi podstatnejšiu časť starostlivosti o srsť patrí vyčesávanie a česanie srsti. Potrebné je ho kefovať 1 až 2 x týždenne . V prípade , že máme psíka na výstavy je potrebné ho kefovať 4x týždenné . Počas výmeny srsti je potrebné ho kefovať a vyčesávať srsť jeden krát denne. Počas tohto obdobia im vypadáva srsť doslova v chumáčoch. 

 

Kŕmenie 

 

Vyvážená a kvalitná stravu zohráva veľmi významnú úlohu u každého psa. 

Aby sme mali spokojného a pekného samojeda , ktorý má krásnu lesklú srsť musíme zabezpečiť stravu , ktorá obsahuje dostatočný prísun živín , minerálov a stopových prvkov rôznym vitamínov. 

Vhodným krmivom pre samojeda je čerstvé mäso , čiže barf . Hlavne ryby a k tomu zelenina. Tak isto je dobré zvoliť j granule , ktoré obsahujú vysoký obsah mäsa a ak je to možné tak žiadne obilie.