Estrelský pastierský pes - kompletný prehľad o plemene

Estrelský pastiersky pes 

FCI skupina 2

 

 

Pôvod plemena 

 

Plemeno pochádza z Portugalska z pohoria Serra de Estrela. História plemena siaha už do stredoveku. Plemeno je teda veľmi staré a patrí medzi najstaršie plemena na Iberskom polostrove jeho presný pôvod však nevieme presne určiť. Môžeme sa ale domnievať, že vznikol následkom kríženia španielskeho mastifa. Jeho hlavným využitím bolo stráženie oviec pred šelmami ako napríklad vlci a medvede. Plemeno, ktoré malo zvldnuť túto úlohu muselo byť zdatné a silné. Museli byť vytrvalým a dokázať prejsť množstvo kilometrov. Plemeno sa na verejnosti začalo objavovať až v 19. storočí.

 

 

Povaha plemena 

 

Ide o kľudného a vyrovnaneho psa, je silný a bystrý. Vyznačuje sa veľkou dávkou sebavedomia, ktoré vzbudzuje rešpekt. Je veľmi inteligentný ale budúci chovateľ musí byť dominantným a mal by dokázať zaobchádzať s veľkými a dominantnými plemenami. Určite nieje vhodným plemenom pre začiatočníka. Estrelský pastierský pes je veľm vďačným a celým svojím srdcom oddaný svojej rodine, ktorú bude chrániť za každú cenu. Voči cudzím ľuďom sa správa nedôverčivo a je ostražitý v ich prítomnosti. Nikdy však nieje agresívny. Deti má veľmi rád. Je známi svojou láskou k vode. Lásku k vode môžeme prirovnať k plemenám retríverom. Predtým sa používal najmä k ochrane stáda. Dnes sa využíva najmä ako strážny pes. V Portugalsku sa využíva aj ako služobný pes. Ďalej sa zvykne využívať k lovu divokých prasiat, vlkov a vysokej zveri. Rovnako dobre plní aj spoločenskú úlohu. 

 

 

Vzhľad plemena 

 

 

Ide o veľkého a silného psa s pevnou stavbou tela. Hlava je veľká a má silné čeluste. Chvost je bohato osrstený a nesený vysoko. Existujú dva varianty plemena a to : 

 1. dlhosrstý
 2. krátkosrstý 

Dlhosrstých jedincov je omnoho viac a sú bežnejší. Srsť je silná, hustá a dokonale izoluje pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Jeho krycia srsť je dlhšia a tmavej farby ako býva podsada. Vyskytuje sa v rôznych farebných variantoch ako napríklad : 

 1. rôzne odtiene plavej farby 
 2. vlkosivá 
 3. žltá
 4. kombinácia vlkosivej a žltej
 5. jednofarebný jedinci s bielymi znakmi 

Váha dospelého jedinca sa pohybuje medzi 30 až 40 kg. Pričom významnú úlohu zohráva celkový vzhľad a pohlavie jedinca. 

 

 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Tento pes potrebuje žiť vonku bez problémov zvláda rôzne klimatické podmienky a nevadí mu ani horúce či chladné počasie. Najlepšie je mu v dome so záhradou, ktorá je oplotená a dostatočne zabezpečená. V snahe zväčšovať svoje teritórium sa bude snažiť utekať vždy keď sa mu nato naskytne príležitosť. Tento pes nepatrí do mesta ale vhodným prostredím je vidiek alebo dedina. U tohto plemena je veľmi podstatné venovať sa výchove už v šteňacom veku.

 

Hustá srsť si nevyžaduje zvláštnu starostlivosť stačí ju raz týždenne prečesávať a počas potreby psa kúpať. V období presrsťovania je vhodne vyčesávať ju každodenne aby ste odstránili veľké chumáče srsti.Jeho srsť je samočistiaca. Občas je nutné skontrolovať oči a uši či nie sú zapálené a v prípade zistenia infekcií viete včasne zakročiť a pristúpiť k liečbe. Zdravie plemena Napriek svojej veľkosti sa dožíva pomerne vysokého veku. Je to mohutný a celkom zdravý pes ale pár chorôb sa k nemu pridružilo. 

Objaviť sa môžu napríklad : 

 1. dysplázia bedrového kĺbu
 2. lakťová dysplázia
 3. rakovina
 4. ochorenie srdca 
 5. demodikóza
 6. hypotyreóza
 7. problémy s očami

Treba myslieť nato, že každý pes je jedinečný a jeho zdravie ovplyvňujú nielen vrodené dispozície ale aj starostlivosť a prostredie v ktorom pes žije. Kŕmenie 

 

Veľký a ťažký pes ma špecifické nároky na krmenie. Je potrebné venovať pozornosť najmä podávaniu kĺbovej výživi pre správny vývoj klbov.  Je potrebné vyhnúť sa granuliam , ktoré obsahujú obilniny,kukuricu a cukor. Tak isto granule s vysokým obsahom energie môžu vo fáze rastu poškodzovať kosti.

Sledujte obvod pasu aby sme predchádzali obezite. Pokiaľ si všimneme, že nám priberá hlavne tuk je potrebné znížiť krmnú dávku alebo pridať viac pohybu.