Erdelteriér - kompletný prehľad o plemene

Erdelteriér

Fci skupina 3 

 

 

Pôvod plemena 

 

 

V pomerne drsnom podnebí grófstva North Yorkshire taktiež aj rodiskom erdelteriéra nebola citlivosť na teplo tohto plemena žiadnym problémom, išlo o psa, ktorého využívali farmári, lovci , poľovníci a podobne predovšetkým ako pracovného psa. Má odolnú srsť, ktorá z neho robila perfektného pracovného psa do vody aj na súš. Trénoval sa na lov vodného vtáctva ako sú kačky ale aj lov vydier a taktiež na lov bažantov a jazvecov. Išlo o naozaj všestranného psa, ktorého používali aj na lov krys alebo aj na stráženie svojich majetkov. 

Ndelteriér sa začal vyvíjať v polovici 19. storočia, pravdepodobne krížením anglických teriérov. \j viac ako pravdepodobné, že v génoch nájdeme aj gordonsetra a škótskeho ovčiaka. Názov plemena pochádza z grófstva Yorkshire a to podľa rieky Aire a dale čo znamená údolie. V roku 1880 bolo plemeno po prvýkrát predstavené na výstave psov. V roku 1882 sa zapísalo do plemennej knihy v britskom Kennel clube a v roku 1886 bolo plemeno oficialne uznane. Na konci 19. storočia plemeno využívali londýnske dámy ako sprievodného psa. Mimo toho sa využíval políciou, armádou a červeným krížom. V dnešnej dobe je jedným z najviac rozšírených teriérov. 

 

 

Povaha plemena 

 

Jeho bystrý pohľad a šibalské oči o ňom prezrádzajú, že je pripravený vyraziť za dobrodružstvom. Je to skutočný psí objaviteľ a miluje nové podnety a zážitky. Má radostnú a živú povahu. Rovnako je aj veľmi prispôsobiví a vyrovnaný, čo značne uľahčuje majiteľovi jeho výcvik a celkovú socializáciu. Vie vyhodnotiť kedy si môže dovoliť byť pojašených šteňaťom ale aj kedy sa musí správať vzorne a poslušne.Má silnú osobnosť a keďže ide o teriéra má svoju vlastnú hlavu. Jeho výcvik síce nieje ťažkým je však tvrdohlavý a môže byť zložitejší ako si myslíme. Jeho vôľa premýšľať a plniť požiadavky nás môže v niektorých situáciách zaskočiť. Je veľmi aktívny preto je pre neho veľmi dôležité aby mu jeho majitelia dopriali dostatok pohybových aktivít. Je potrebné zamestnávať mu pravidelne telo ale aj myseľ. Nerád sa nudí. Ide o zážitkového psa. K výcviku je vhodné použiť práve pozitívnu metódu. Láska dôvera a porozumenie je pre rozvoj správneho a vyrovnaného teriéra veľmi dôležité. pri prehnanej tvrdosti alebo hrubosti ho povedie ešte k väčšej tvrdohlavosti a je viac než pravdepodobné, že bude konať presný opak toho, čo od neho vyžaduje. Ľudí miluje a ma povahu ktorá umožňuje majiteľovi veľmi rýchlo získať jeho dôveru. Vďaka svojej aktívnej a šialenej povahe je skvelým parťákom aj k deťom s ktorými sa vie zahrať. Podporuje ich ako ich zábavný kamarát ale taktiež je ich ochranca. V prípade včasnej socializácie by nemal mať problém s inými psami a ani zvieratami. Treba však myslieť na jeho lovecké pudy obzvlášť ak sa v domácnosti nachádzajú mačky, škrečky králiky alebo iné drobné zvieratá. 

 

Vzhľad plemena 

 

Jeho pohľad je pozorný uši sú nastražené a sebavedome držanie chvostu ukazujú, že tento pes je pripravený na akciu.

Výška v kohútiku sa pohybuje medzi 56 až 59 cm a tým pádom patrí aj k jedným z najväčších anglických teriérov. ich telo je pružna dobre osvalené. Hlava je dlhá a v prednej časti sa na nej nachádzajú bujne fúzy. Srsť je dvojfarebná s čiernym sedlom a svetlo hnedými časťami tela. Srsť je hustá a je krátka. Môže byť jemne zvlnená ale nemala by byť veľmi kučeravá alebo príliš mäkká. Má hustú mäkkú podsadu, ktorá je dvojitá a dokonale ho chráni pri nepriaznivých poveternostných podmienkach alebo proti vode a chladu všeobecne. Neznáša horúčavy. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Miluje spoločnosť ľudí a najspokojnejší bude vtedy, keď bude žiť s vami v byte. Je trochu hlučnejší takže, bude štekať pri rôznych podnetoch. Nároky na pohyb sú stredne veľké. Ak ho dostatočne nevybeháte môže sa nudiť a začať ničiť veci v dome. Srsť si nevyžaduje nejak špeciálnu starostlivosť. Postačí česanie raz týždenne a kúpanie podľa potreby. Raz týždenne by ste mali vykonávať kontrolu uší a oči. Pokiaľ si pes nemá ako obrúsiť pazúre sám je vhodné aby ste vykonali ich skrátenie vy. 

 

Zdravie plemena 

 

Pri kúpe čistokrvného jedinca dostávate ako takú záruku a predpoklad zdravého a dlhého života jedinca. Chovné zvierata musia mať vyšetrenia na genetické ochorenia a zodpovedný chovateľ má všetky dokumentácie a certifikáty k nahliadnutia pre budúceho majiteľa jeho odchovu. Našťastie ide o pomerne zdravé plemeno a percento vážnych ochorení u neho býva nízke.  Pre záujem zdravých odchovov sa robia vyšetrenia na tieto možne najčastejšie choroby : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. progresívna atrofia sietnice
  4. juvenilná nefropatia 

 

 

Kŕmenie 

 

Základným predpokladom pre dlhý , zdravý a šťastný život Vášho psíka je správny výber genetického materiálu a testovaný chov ,zdravá vyvážená strava. Samozrejme tak ako aj u ľudí je nutné zabezpečiť zdravú stravu.

Požiadavky na kŕmenie sú závislé od aktivity a môžu sa líšiť od veku , hmotnosti , záťaži psa . V šteňacom veku sa odporúča kvalitné špeciálne krmivo určené pre šteniatka aby sa zabezpečil bezproblémový rast a vývoj .Krmivo na začiatok Vám zodpovedný chovateľ vždy poskytuje vo forme štartovacieho balíčku.

Po 12 mesiacoch už bude stačiť kŕmenie 1x denne . Pričom pri váhe 3 kg denná dávka maska by mala byť 100g + príloha vo forme ryže , zeleniny alebo ovocia . Pre ľudí čo chcú ušetriť čas , sú vhodné krmivá ako granule alebo konzervy, taštičky. Tieto hotové krmivá obsahujú všetky potrebné vitamíny a živiny a už nieje nutné pridávať žiadne doplnky . Treba sa však vyhnúť krmivám, ktoré obsahujú vysoké množstvo obilnín, cukru, konzervantov a dochucovadiel.

Starší pes má trošku iný životný štýl a má iné nároky na stravu. Už je menej aktívny a nehrá sa pol dňa s ostatnými psami. Vynakladá menej fyzickej aktivity a tým pádom potrebuje aj nové zloženie potravy. Krmivo pre aktívnych psov by mohli spôsobovať priberanie a neskôr aj obezitu a s ňou aj iné pridružené choroby a zhoršenie zdravotného stavu. Pre psíkov v staršom veku je vhodné zvoliť krmivo s nižším obsahom tukov a bielkovín. Pridajte do stravy kĺbovú výživu.