Entlebušský salašnícky pes- kompletný prehľad o plememe

Entlebušský salašnícky pes

Fci skupina 2

 

 

Pôvod plemena 

 

Pochádza z oblastí Luzern a Bern vo Švajčiarsku presnejšie z údolia Entlebuch. Je jedným zo štyroch plemien švajčiarských salašnických psov. 

  1. veľký švajčiarsky salašnícky pes 
  2. bernský salašnícky pes
  3. appenzellský salašnícky pes
  4. entlebušský salašnícky pes 

Narozdiel od ostatných švajčiarských salašnických psov je entlebuch najmenším zástupcom. Pred vyše sto rokmi sa objavili švajčiarske psy v Alpách. Prvotne bol pracovným psom ale postupne ho ľudia začali brať najmä ako rodinného psa. 

 

 

 

Povaha plemena 

 

Entlebušský salašnícky pes má množstvo pozitívných vlastností, ktorými poteši svojmo majiteľa. Je veľmi inteligentný a chápavý pes. Čo je skvelým základom výcviku a učenia poslušnosti. Vhodný je pre aktívných ľudí, pretože je energický a rád trávi svoj čas s majiteľom pri rôzných športoch, prechádzkách a iných akrivitách. K ľuďom je priateľský a svoju rodinu miluje nadovšetko. V rodinách, kde sa nachádzajú deti bude naozaj šťastný. K ostatným psom je prívetivý a nemá sklon k agresivite. Takmer vôbec nemá vyvinutý lovecký inštinkt a to uľahčuje jeho výchovú a budúcu socializáciu.Napriek svojej bezkonfliktnej a priateľskej povahe je potrebné aby sa socializoval od šteňacieho veku. Pre správnu výchovu nieje potrebne byť na neho prehnane hrubý alebo prísný. 

 

Vzhľad plemena 

 

Je to pes strednej veľkosti. Jeho telo je svalnaté a jeho dlžka prevyšuje jeho výšku. výška v kohútiku sa pohybuje medzi 40 až 50 cm pričom jeho váha v dospelosti dosahuje 20 až 30 kg. Srsť je krátka a tvrdá s výrazným leskom. Jeho podsada býva veľmi hustá. Farba býva sýto čierna so žltými až hrdzavými znakmi. na hlave, hrudi a labkách su biele znaky. 

 

 

Starostlivosť 

 

Potrebuje veľa priestoru a pohybu. Preto je vhodné zvážiť , či máme dostatok času a vhodné podmienky na chov tohto krásavca . Ideálnym miestom je dom s dvorom. Je to psík , ktorý potrebuje slobodu a preto by sa do bytu niekde v centre mesta nehodil. Ako u každého plemena ani u tohoto by šteniatka nemali chodiť po schodoch do svojho jedného roku života. Chránime tým každé jedno plemeno pred možným problémom s kĺbmi.

Salašnícky pes potrebuje množstvo aktivít a veľký výbeh. Miluje každý výlet s ľuďmi na ktorý ho zoberiete. Tak isto miluje aj mentálne výzvy , tak hlavolamy pre psom su skvelým darčekom. 

Krásnu a hladkú srsť docielíme jedine pravidelným česaním ideálne je česať psa 1 x týždenne aby  srsť bola krásna lesklá a na pohľad zdravá. V čase kedy sa presrsťuje by sme mali venovať tejto činnosti ešte viac času a ideálne by bolo keby ich vyčesávame každý deň. 

Okrem srsti treba venovať pozornosť aj ušiam a rôznym infekciám, ktoré môžu vznikať tak isto aj oči a strihanie pazúrikov. 

Komplexná starostlivosť samozrejme ked nie je prehnaná psovi len pomôže predchádzať rôznym problémom. 

 

 

Zdravie plemena 

 

Medzi častejšie choroby patria : 

  1. Dysplázia 
  2. Torzia
  3. Triviálný problém 
  4. Herpesviróza
  5. ochorenie obličiek
  6. nádor 

Priemerná dĺžka života je 8 až 12 rokov . 

 

Kŕmna dávka

 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach . Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod. 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.