Dunker - kompletný prehľad o plemene

Dunker
Fci skupina

 

 

Pôvod plemena

 

Dunker alebo inak povedané Nórsky( farbiar ) je lovcké plemeno pochádzajuce z Nórska, čo už z jeho názvu je viac než jasné.
Plemeno vzniklo úmyselným šlachtením koncom 19. Storočia a začiatkom 20.storočia. Za jeho vznikom stojí šľachtiteľ a chovateľ Williem Dunker, poďla ktorého plemeno nesie aj svoj názov. Najviac génov plemeno získalo už z prakticky vyhynutého ruského harlekýnskeho duriča. V Nórsku panuje dlhoročná tradícia lovu a s tým spojené šľachtenie loveckých plemien. Takmer každé plemeno, ktore vzniklo na účel lovu vynikalo v čuchových prácach a zahnaním zveri priamo pred lovca. Najčastejšie sa využivali na lov zajacov a líšiek. Mimo hraníc Škandinávie je plemeno neznáme a nechová sa ani na Slovensku a blízkom okolí.

 

 

Povaha plemena

 

Povahovo je Dunker veľmi bystrí, inteligentný a energický pes. Všetky tieto povahove črty sú perfektne vhodné na lov. Vlohy ma najmä k naháňaniu zveri. Aportovanie mu moc nejde. Vďaka svojej inteligencií sa veľmi rýchlo učí nové povely. Voči svojej rodine je veľmi oddaný a lojálny. Nikdy nieje agresívny. K cudzím ľuďom sa sprava ostražito a nedôverčivo. Takmer v každej situácií je vyrovnaný a kľudný. Je vhodným parťákom aj k deťom veľmi rád sa s nimi bude hrať a je naozaj veľmi empatickým a trpezlivým psom. Pri náznaku ohrozenie svojej rodiny je odhodlaný chrániť ju za každú cenu. Využitie nájde aj ako výborný strážny pes, ktorý disponuje hlasným štekotom a húževnatým vzhľadom. S inymi psami vychádza dobre, samozrejme všetko máte v rukách vy a musíte venovať dostatočnů pozornosť jeho včasnej socializácií. Je schopny spolupracovať a pracovať vo svorke s inými psami. S inými zvieratami je to však iné. Jeho lovecké pudy sa prejavuju veľmi silno. Má silnu potrebu zviera prenásledovať. Nieje však nemožne aby doma vychádzal napriklad s mačkami ak ho od mala k láske k ním vedieme.

 

 

Vzhľad plemena

 

Dunker je stredne veľký pes obdĺžnikového tvaru. Jeho stavba tela bola vyšľachtená tak aby v love vynikal a bol rýchli a obratný. Srsť je hrubá a drsná pričom pokrýva celé telo. Na stehnách a chvoste je srsť hustejšia. Farebné varianty sú čierna alebo blue merle so svetlým pálením. Hmotnosť dospelého jedinca sa pohybuje medzi 16 až 22 kg. Výška v kohútiku u samca je 50 až 55 cm u fenky je to 47 až 53 cm.

Hlava je nízko nesená klinovitého tvaru. Stop dobre vyznačený. Uši sú nesené zvesené sú jemné na dotyk. Nie Sú príliš široké s zužujú sa ku špičke, ktorá je zaoblená. K hlave priliehajú dobre. Oči sú tmavej farby guľaté a veľké. Majú živý a pobádajúci pohľad k hre. U merle jedincov sa môže vyskytovať dvojaká farebnosť očí. Zuby majú nožnicový zhryz. Krk je stredne dlhý bez previsajucej kože. Končatiny sú dobre osvalené. Pazúre na mohutných labkách môžu byť čiernej alebo priesvitnej farby. Všetko je v závislosti od farebného variantu psa.

 

 

Starostlivosť o plemeno

 

Starostlivosť o dunkera nieje niečím špecifickým oproti iným rasám psov. Dôležitý je predovšetkým pohyb. Keďže ide o aktívneho psa je potrebné aby aj majiteľ bol rovnako naladeným. Vyžaduje množstvo pohybu na volno. Vhodný je aj na celoročný pohyb vonku. Je však potrebné zabezpečiť mu zateplenú búdu a dostatočný pobyt s majiteľom. Údržba srsti je nenáročná. Presrsťuje dvakrát ročne. Preto je potrebné venovať sa vyčesávaniu aspoň každých 14 dní. V prípade, že si pazúre neobrúsia dostatočne je potrebne ich skrátiť nožnicami na pazúre.

 

Zdravie plemena

 

 

Zdravotnú kondíciu majú dobrú. No napriek tomu, že ide v podstate o zdravé plemeno za jeho život sa môžete stretnúť s : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. očné problémy
  4. epilepsia 

Priemerná dĺžka života je 10 až 12 rokov. Kŕmenie 

 

Dunker by mal dostávať granule s vysokým obsahom proteínov a tukov. Dbať treba na správnu dennú dávku, pretože majú predispozíciu na obezitu. Vhodné je suché krmivo ale aj barf. Pri výbere krmiva dbajte na vysoký podiel mäsa. 

Správne vyvážene krmivo je veľmi dôležité. Strava by sa mala skladať najmä z mäsa. Preto je vhodné nájsť granule, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsa. Taktiež je veľmi dôležité aby strava bola pestrá a obsahovala aj zeleninu a ovocie. Obilniny, živočíšne a rastlinné vedľajšie produkty Váš pes naozaj nepotrebuje. Treba zohľadniť potreby Vášho psa a podľa nich zostaviť kŕmnu dávku. Krmnú dávku je potrebné rozdeliť do dvoch dávok. farbiar je náchylný na torziu žalúdka. Preto je dôležité po najedení dopriať psovi dostatočný odpočinok.