Čierno-plavý medvedikovitý pes - kompletný prehľad o plemene

Čierno – plavý medvedíkovitý pes

FCI skupina Pôvod plemena 

 

Zem pôvodu modroškvrnitého medvedikovitého psa je Louisiana. Plemeno je uznané United Kennel Clubom, Austrálskou národnou a Novozélandským Kennel Clubom. American Kennel clubom bolo plemeno akceptované v Apríli 2009.

 

Povaha plemena 

 

Vyšľachtené sú ako lovecké psy. Maju atletickú postavu a disponuju veľkou dávkou vytrvalosti. Tým pádom je potrebné zamestnať ich myseľ a aj telo aktivitami. Vhodné su športy ako napríklad agility, poslušnosť alebo lov. Ich výcvik môže byť náročný avšak nie preto, že by nebolo inteligentný to sú až moc ale ich tvrdohlavosť a svojhlavosť môže výcvik sťažiť.  Vzhľad plemena 

 

Celkový dojem je svalnatý a rýchli pes. Hlava je nesena hore. Chvost nad chrbtom. Srsť je stredne hrubá a lesklá. Na tele sa preferuje viac modrej ako čiernej farby. N á hlave a ušiach prevláda čierna.Labky sú veľké. Zadne končatiny by mali byť jemne ohnuté v pätách. Končatiny by mali byť pri pohľade spredu alebo zozadu rovné.  Priemerná výška v kohútiku sa pohybuje medzi 53 až 69 cm. Hmotnosť dospelého jedinca je 20 až 36 kg. Pri Čom záleži od pohlavia a celkovej stavby tela. Priemerná dĺžka života je 11 až 12 rokov. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Miluje spoločnosť ľudí a najspokojnejší bude vtedy, keď bude žiť s vami v byte. Je trochu hlučnejší takže, bude štekať pri rôznych podnetoch. Nároky na pohyb sú stredne veľké. Ak ho dostatočne nevybeháte môže sa nudiť a začať ničiť veci v dome. Srsť si nevyžaduje nejak špeciálnu starostlivosť. Postačí česanie raz týždenne a kúpanie podľa potreby. Raz týždenne by ste mali vykonávať kontrolu uší a oči. Pokiaľ si pes nemá ako obrúsiť pazúre sám je vhodné aby ste vykonali ich skrátenie vy. 

 

Zdravie plemena 

 

Pri kúpe čistokrvného jedinca dostávate ako takú záruku a predpoklad zdravého a dlhého života jedinca. Chovné zvierata musia mať vyšetrenia na genetické ochorenia a zodpovedný chovateľ má všetky dokumentácie a certifikáty k nahliadnutia pre budúceho majiteľa jeho odchovu. Našťastie ide o pomerne zdravé plemeno a percento vážnych ochorení u neho býva nízke.  Pre záujem zdravých odchovov sa robia vyšetrenia na tieto možne najčastejšie choroby : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. progresívna atrofia sietnice
  4. juvenilná nefropatia 

 

 

Kŕmenie 

 

Základným predpokladom pre dlhý , zdravý a šťastný život Vášho psíka je správny výber genetického materiálu a testovaný chov ,zdravá vyvážená strava. Samozrejme tak ako aj u ľudí je nutné zabezpečiť zdravú stravu.

Požiadavky na kŕmenie sú závislé od aktivity a môžu sa líšiť od veku , hmotnosti , záťaži psa . V šteňacom veku sa odporúča kvalitné špeciálne krmivo určené pre šteniatka aby sa zabezpečil bezproblémový rast a vývoj .Krmivo na začiatok Vám zodpovedný chovateľ vždy poskytuje vo forme štartovacieho balíčku.

Po 12 mesiacoch už bude stačiť kŕmenie 1x denne . Pričom pri váhe 3 kg denná dávka maska by mala byť 100g + príloha vo forme ryže , zeleniny alebo ovocia . Pre ľudí čo chcú ušetriť čas , sú vhodné krmivá ako granule alebo konzervy, taštičky. Tieto hotové krmivá obsahujú všetky potrebné vitamíny a živiny a už nieje nutné pridávať žiadne doplnky . Treba sa však vyhnúť krmivám, ktoré obsahujú vysoké množstvo obilnín, cukru, konzervantov a dochucovadiel.

Starší pes má trošku iný životný štýl a má iné nároky na stravu. Už je menej aktívny a nehrá sa pol dňa s ostatnými psami. Vynakladá menej fyzickej aktivity a tým pádom potrebuje aj nové zloženie potravy. Krmivo pre aktívnych psov by mohli spôsobovať priberanie a neskôr aj obezitu a s ňou aj iné pridružené choroby a zhoršenie zdravotného stavu. Pre psíkov v staršom veku je vhodné zvoliť krmivo s nižším obsahom tukov a bielkovín. Pridajte do stravy kĺbovú výživu.