Česky fuzáč - kompletný prehľad o plemene

Český fuzáč

FCI skupina
Pôvod plemena

 

V našej krajine zanechal český stavač výraznu stopu. Prvé písomné zmienky o plemene pochádzali už z roku 1348. Cisár Karol IV. choval svorky tohto plemena na dvoroch svojho panstva, využíval ich pri poľovačkách. Prvý oficiálny štandard plemena bol napísaný v roku 1882. V tejto dobe bola zavedená prvá česká plemenná kniha loveckých psov. Bez váhania preto môžeme tvrdiť, že český stavač bol jedným z najstarších európskych stavačov. Podieľal sa na vzniku mnohých iných plemien. Prvý chovateľský klub plemena bol založený v Písku v roku 1896. Do chovu českého fúzača zasiahla však svetová vojna. Po jej skončení sa začalo pracovať na obnove plemena. Vďaka zachovaniu štandardu z roku 1882 úspešne priaznivci plemena nadviazali svoje snahy o obnovu. Oficiálne sa plemeno uznalo až v roku 1964.Povaha plemena 

 

Pracovný neunavny a všestranný pes, presne toto sú vlastnosti českého fúzača. Je vhodným k práci na poliach, v lese alebo aj vo vode. Svoje predpoklady a prednosti uplatňoval najmä ako lovecký pes, ale čoraz častejšie býva chovaný ako spoločník. Je temperamentný a priateľský, to z neho robí výborného spoločníka. Uprednostňuje pobyt vonku a je vhodným najmä k aktívnym ľuďom. Vďaka svojej inteligencií sa veľmi rýchlo učí. Výcvik sa odporúča vykonávať formou pozitívnej metódy. Zle znáša hrubosť a agresiu. Miluje deti a čas strávený s rodinou. S inými psami vychádza dobre. Netreba zabúdať na jeho lovecké pudy a s nimi spojené prenasledovanie koristi. Má vrodene predpoklady na aportovanie a dokáže vynikať v mnohých psích športoch.  Vzhľad plemena 

 

Je všestranný stavač používaný na lov. Hlava je stredne veľká úzka a dlhá s výrazným stopom. Oči sú tmavé mandľového tvaru. V očiach má pozorný a laskavy pohlad. Uši sú nasadené vysoko a nesené sú zvesené. Hrudník je široký s dobre klenutými rebrami. Končatiny rovnako aj ako jeho celé telo sú dobre osvalené. Chvost je nesený na úrovni chrbta. Srsť sa skladá z troch častí  to z krátkej - hustej podsady - dlhších pesíkov.  Na tvári vytvára briadku. Nad očami je srsť dlhšia a vytvára tak špecifický vzhľad. Prípustné farebné varianty sú : 

 1. tmavosivá s pálením alebo bez
 2. hnedá
 3. hnedá s bielymi znakmi

Priemerná výška plemena v kohútiku sa pohybuje od 58 do 66 cm pričom váha v dospelosti dosahuje 22 až 34 kg. 

 

Všetky druhy bradáčov sa pokladajú za služobných psov. Môžu skladať skúšky výkonu a to aj tie najvyššie a zúčastňovať sa na všetkých súťažiach. 

Sú veľmi dobrými strážcami. Starostlivosť o fuzáča

 

Fuzáč je nenáročný pes na priestor a bývanie. Môžete ho chovať celoročne vonku alebo aj s vami v dome. Na bežnú starostlivosť nieje náročný taktiež. Ich srsť je však potrebné 3-4 x ročne trímovať, pretože bez úpravy srsti veľmi rýchlo strácajú svoju eleganciu. Každý bradáč potrebuje dôslednú výchovu a výcvik už v rannom veku pretože ak podcenite socializáciu v šteňacom veku môžu nastať problémy s privolaním alebo konflikty s inými psami. Učia sa ochotne a veľmi rýchlo. Zdravie 

 

patrí pomerne medzi zdravé plemená a netrpí nejak vo zvýšenej forme na genetické ochorenia. Sú však ochorenia, ktoré sa môžu u nich počas života vyskytnúť. Vyskytuje sa : 

 1.  dysplázia bedrového kĺbu
 2.  dysplázia lakťového kĺbu
 3.  šedý zákal
 4.  autoimunitné ochorenia
 5.  spinocelulárny karcinóm
 6.  rakovina pečene
 7.  ochorenie srdca
 8.  Von Willebrandovho choroba
 9.  torzia žalúdkuKŕmenie 

 

U fuzáča tak ako aj inch veľkých plemien dochádza k rýchlemu rastu a s tým su spojené aj rôzne komplikácie. Je potrebné aby ste správne nastaviť krmnú dávku a zadovážili si granule s nižším obsahom bielkovín. Odporúčame taktiež kĺbovú výživu. 

Ostatne druhy bradáčov niesu tak nachýlne na rýchli rast preto j vhodné zvoliť hlavne vysoko kvalitné granule s vysokým obsahom mäsa.