LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Čierny ruský teriér - kompletný prehľad o plemene

Čierny ruský teriér 

FCI skupina 3Pôvod plemena 

 

Ide o pomerne nové plemeno. Vzniklo počas vojny vo vtedajšom Sovietskom zväze. Za jeho vznikom sú vojenský kynológovia, ktorých cieľom bolo vyšľachtiť psa pre armádne potreby. Ktoré by mali predpoklady byť vytrvalými psami s dobrou pracovnou morálkou a zároveň by dobre znášali tuhú Ruskú zimu. Pod dohľadom vznikol po skrížení s veľkým bradáčom, erdelteriérom,novofoundlandským psom, rotvajlerom a niekoľkých ďalších plemien vznikol pes vytrvalý, inteligentný,verný a otužilí vhodný pre potreby armády a polície. Vojsko využívalo plemeno k ochrane hraníc, väzníc, gulagov, železníc a tiež letísk. Prvotné využitie bolo len pre potreby štátu. Po zrušení gulagov začala armáda predávať šteňatá aj civilistom. Vďaka armádnym kynológom má čierny teriér skvelé pracovné vlastnosti. Neskôr civilný kynológovia zapracovali aj na jeho exteriéri . V súčasnosti je plemeno nazývané len Čierny teriér. Povaha plemena 

 

Je veľmi inteligentný pes s dobrým charakterom. Z jeho správania vyžaruje rozum, sebavedomie a zároveň aj pokoj. Je to pes, ktorý miluje ľudí a je silno orientovaný na svoju rodinu. To z neho robí skvelého spoločenského psa. Miluje deti a veľmi rád sa s nimi hrá. Je skvelým strážnym psom. Voči cudzím ľuďom ostáva ostražitým a má silné strážne inštinkty. ke\'’že bol stvorený k práci je potrebné aby ste stále zamestnávali jeho myseľ aj telo aby sa pes nezačal nudiť. Je skvelým psom k rôznym športom ako agility, cross, poslušnosť, stopa, dogtrekking, mondioring, športový výcvik alebo psí triatlon. Jeho inteligencia a schopnosť učenia sa je až neuveriteľná. No i napriek týmto pozitívným vlastnostiam sa môžete stretnúť s jeho tvrdohlavosťou. Preto nieje vhodným psom k začiatočníkom a určite potrebuje po svojom boku rázneho a skúseneho psovoda. Vzhľad plemena 

 

Má atletickú postavu. Podobnosť by sme našli vo veľkom bradáčovi. Hlava je veľká a dlhá s jasne vyjadreným stopom. Oči sú stredne veľké a bývajú tmavej farby. Uši sú trojuholníkové a sú vysoko nasadené a svojím predným okrajom priliehaju k lícam. Chvost je vysoko nasadený a nesený veselo. V krajinách kde sa to povoľuje môže byť kupírovaný. Končatiny sú rovne a dobre osvalené. Hrubá dlhšia krycia srsť je doplnená o kratšiu a veľmi jemnú podsadu. Farba srsti je čierna prípadne čierna so sivým chlpmi. Výška v kohútiku sa pohybuje medzi 64 cm až 72 cm a váha v dospelosti sa pohybuje okolo 45 až 60 kg. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Miluje spoločnosť ľudí a najspokojnejší bude vtedy, keď bude žiť s vami v byte. Je trochu hlučnejší takže, bude štekať pri rôznych podnetoch. Nároky na pohyb sú stredne veľké. Ak ho dostatočne nevybeháte môže sa nudiť a začať ničiť veci v dome. Srsť si nevyžaduje nejak špeciálnu starostlivosť. Postačí česanie raz týždenne a kúpanie podľa potreby. Raz týždenne by ste mali vykonávať kontrolu uší a oči. Pokiaľ si pes nemá ako obrúsiť pazúre sám je vhodné aby ste vykonali ich skrátenie vy. 

 

Zdravie plemena 

 

Pri kúpe čistokrvného jedinca dostávate ako takú záruku a predpoklad zdravého a dlhého života jedinca. Chovné zvierata musia mať vyšetrenia na genetické ochorenia a zodpovedný chovateľ má všetky dokumentácie a certifikáty k nahliadnutia pre budúceho majiteľa jeho odchovu. Našťastie ide o pomerne zdravé plemeno a percento vážnych ochorení u neho býva nízke.  Pre záujem zdravých odchovov sa robia vyšetrenia na tieto možne najčastejšie choroby : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. progresívna atrofia sietnice
  4. juvenilná nefropatia 

 

 

Kŕmenie 

 

Základným predpokladom pre dlhý , zdravý a šťastný život Vášho psíka je správny výber genetického materiálu a testovaný chov ,zdravá vyvážená strava. Samozrejme tak ako aj u ľudí je nutné zabezpečiť zdravú stravu.

Požiadavky na kŕmenie sú závislé od aktivity a môžu sa líšiť od veku , hmotnosti , záťaži psa . V šteňacom veku sa odporúča kvalitné špeciálne krmivo určené pre šteniatka aby sa zabezpečil bezproblémový rast a vývoj .Krmivo na začiatok Vám zodpovedný chovateľ vždy poskytuje vo forme štartovacieho balíčku.

Po 12 mesiacoch už bude stačiť kŕmenie 1x denne . Pričom pri váhe 3 kg denná dávka maska by mala byť 100g + príloha vo forme ryže , zeleniny alebo ovocia . Pre ľudí čo chcú ušetriť čas , sú vhodné krmivá ako granule alebo konzervy, taštičky. Tieto hotové krmivá obsahujú všetky potrebné vitamíny a živiny a už nieje nutné pridávať žiadne doplnky . Treba sa však vyhnúť krmivám, ktoré obsahujú vysoké množstvo obilnín, cukru, konzervantov a dochucovadiel.

Starší pes má trošku iný životný štýl a má iné nároky na stravu. Už je menej aktívny a nehrá sa pol dňa s ostatnými psami. Vynakladá menej fyzickej aktivity a tým pádom potrebuje aj nové zloženie potravy. Krmivo pre aktívnych psov by mohli spôsobovať priberanie a neskôr aj obezitu a s ňou aj iné pridružené choroby a zhoršenie zdravotného stavu. Pre psíkov v staršom veku je vhodné zvoliť krmivo s nižším obsahom tukov a bielkovín. Pridajte do stravy kĺbovú výživu.