Brazilský teriér - kompletný prehľad o plemene

Brazilský teriér 

FCI skupina 3
Pôvod plemena 

 

Predkom plemena je hladkosrstý foxteriér. Rôznych predkov plemena môžeme evidovať od 20 rokov 20. storočia. Koncentrácia plemena sa odohráva najmä v okoli brazílskeho Sao Paula. Prvé pokusy o uznanie plemena sa odohrávali od roku 1960 kedy sa založil prvý Terrier Clube de Brasil. V roku 1965 prebehli v krajine prvé pokusy o uznanie brazilskeho teriera ako čistokrvného plemena.  No z dôvodu malého počtu menších jedincov bol chov zrušený. Plemeno bolo nakoniec uznané až v roku 1995 ako dočasné a oficiálne ho FCI prijalo až v roku 2006. Okrem foxteriéra niesú ostatný predkovia známi. Niektoré zdroje však uvádzajú, že predkom môže byť aj jack russell terrier. Od foxteriéra sa líši len širokou lebkou a ušami postavenými na hlave a nasadenými s dopredu sklopenými ušami. 
Povaha plemena

 

Môžeme povedať, že ide o psa ktorý je skutočne ako baránok. Je veľmi láskavý a naviazaný na svojho majiteľa. Nieje však prehnane dotieravý a už vôbec nieje náročný. K deťom je takisto veľmi priateľský a jemný. Veľmi rád sa s nimi hrá a uvedomuje si ich krehkosť. V dnešnej dobe sa uplatňuje najmä ako spoločenský pes.

Vonku sa však prejavuje s veľkým loveckým inštinktom a to najmä samce bývajú dominantné a nevychádzajú s inými psami a to najmä ak sa nachádzajú v ich teritóriu. Ak sa bez rozruší je ťažké ho upokojiť. K cudzím ľuďom je obozretný ale rešpektuje ich. Bedlingtonský teriér je ostražitý, temperamentný a vždy pripravený brániť svoju ľudskú svorku. Miluje spoločne aktivity so svojím pánom. Vzhľad

 

Je to stredne veľký a štíhly pes s dobre pevnou a svalnatou stavbou tela. Má kvadratickú stavbu tela. Pri pohľade zhora je hlava trojuholníkové tvaru. Lebka je zaoblená. Stop je výrazný. Oči hľadia priamo vpred a sú mierne vystúpené s výrazným nadočnicovým oblúkom. Majú bystrí výraz a sú čo najtmavsej farby Uši sú postavené ďaleko od seba pričom sú vztýčené a špičky majú padnuté vpred. Chrbát je krátky a rovný. Končaitiny sú dobre osvalené. Chvost je nesený mierne zahnutý nikdy však nie nad úrovňou chrbta.Srsť je krátka a jemná. Prevažuje biela farba s červenými, modrými, hnedými alebo izabelovými škvrnami. Vždy musia byť prítomné trieslové znaky nad očami, oboch stranách papule a na spodnej časti čeľuste.

Priemerná výška v kohútiku sa u psa pohybuje 30 až 40 cm u suky je to 33 až 38 cm. Priemerná hmotnosť dospelého jedinca je 10 kg. Starostlivosť

 

Starostlivosť o srsť nie je náročná je krátka a veľmi dobre sa o ňu pečuje. Pre čistenie a vyčesávanie srsti je skvelým pomocníkom rukavica na vyčesávanie prípadne hrebeň pre psov. 

Výnimočnú pozornosť si vyžaduje okolie vrások a očí. Je potrebné každý deň toto okolie utierať vlhčenými utierkami na to určenými aby sme predchádzali zápalom a kvasinkovým infekciám. 

 

Zdravie plemena

 

Ide zatiaľ o pomerné zdravé plemeno, ktoré nemá predispozície na genetické ochorenia. Môžete sa však stretnúť s luxáciou pately a chorobami pohybového aparátu a rôznymi alergiami. 

 

Kŕmenie 

 

Keďže ide o lemeno s citlivým trávením je veľmi potrebné zvoliť kvalitnú stravu. Vhodné sú granule , ktoré obsahujú väčší podiel mäsa a úplne najlepšie bude keď nebudú obsahovať dochucovadla a obilie a kukuricu. Vyberať by sme mali granule pre malé plemená aby nemali problém s konzumáciou.

Kŕmnu dávku je potrebné rozdeliť na viac dávok. Nie Je vhodné aby sme psom nechávali misky neustále plné. Zvoliť by sme mali určitý čas a snažiť sa vždy kŕmiť v rovnakom čase.