Bosniansky hrubosrstý durič ( BARAK ) - kompletný prehľad o plemene

Bosenský Hrubosrstý Durič – Barak

FCI skupina 6. Pôvod plemena 

 

Pes identického vzhľadu existoval už od staroveku na územiach Balkánu. Bosenský barak bol však vyšľachtený poľovníkmi v priebehu 17. storočia. Pri krížení plemena použili taurunské dogy, bosenského foxhounda a jeden typ fúzatého ovčiarského psa, terierov, chrtov a miestnych psov. Ustálený typ baraka vznikol v 18. storočí a využívaný bol k lovu lišiek, zajacov a vlkov. 

Bosenský hrubosrstý durič prežil obe svetové vojny a získal si obľubu aj v ďalších častiach bývalej Juhoslávie. V období občianskej vojny na počiatku 90 rokov minulého storočia sa jeho popularita a počet značne znížil a hrozilo mu vyhynutie. Jeho chov sa však podarilo zachrániť. Povaha plemena 

 

Vďaka svojmu vynikajúcemu čuchu a energetickej povahe môže byť využívaný aj ako strážny pes. Rovnako je aj skvelým spoločníkom do rodiny s deťmi. Je veľmi závislý na svojom majiteľovi. Barak je svalnatý, športovo založený, zdravý a zároveň aj otužilí pes preto je vhodné chovať ho vonku ale rovnako rád bude s vami zdieľať priestor v domácnosti. Treba však myslieť na jeho vrodený temperament. Voči svojmu majiteľovi je veľmi lojálny a oddaný spoločník. Vzhľad plemena 

 

Bosenský hrubosrstý durič je silný pes s dlhou naježenou srsťou. Hlava je dlhá, ňucháč široký. Nad očami má strapaté obočie, ktoré mu dodáva vážny ale aj veselý výraz. Nadočnicové oblúky má výrazne. Stop je jemný. Čeľusť je silná a zuby majú nožnicový skus. Oči sú veľké a oválne. Majú hnedú farbu. Uši sú široké strednej dĺžky a nosí ich zvesené. Krk je svalnatý a šikmo nasadený. 

Povolená farba je : 

  1. žltá
  2. oranžová
  3. šedá
  4. čierna

Povolené sú biele znaky na hlave, hviezda, lysinka, pod hrdlom, na hrudi a na spodných častiach končatín. Srsť má hustú podsadu. 

Výška v kohútiku je 46 až 56 cm váha sa pohybuje medzi 16 až 24 kg. Pričom ideálna váha je 20 kg. Starostlivosť 

 

Starostlivosť o srsť nieje náročná. Stačí ju raz týždenne vyčesávať. Dbať by ste mali aj o zuby a ústnu hygienu, pozorovať uši a oči. Môžu v nich vznikať zápalove ochorenia. Včasným zistením viete začať liečbu už v začiatkoch.  Najdôležitejšie je postarať sa najmä o jeho pohyb a zamestnanie mysle. Keďže sa jedná o lovecké plemeno, ktoré sa síce označuje ako spoločenské netreba zabúdať k čomu bol vyšľachtený pôvodne.  Nemôžete jeho lovecké pudy ignorovať.  

 

Zdravie plemena 

 

Zdravotnú kondíciu majú dobrú. No napriek tomu, že ide v podstate o zdravé plemeno za jeho život sa môžete stretnúť s : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. očné problémy
  4. epilepsia 

 

Kŕmenie 

 

Bosenský durič by mal dostávať granule s vysokým obsahom proteínov a tukov. Dbať treba na správnu dennú dávku, pretože majú predispozíciu na obezitu. Vhodné je suché krmivo ale aj barf. Pri výbere krmiva dbajte na vysoký podiel mäsa. 

Správne vyvážene krmivo je veľmi dôležité. Strava by sa mala skladať najmä z mäsa. Preto je vhodné nájsť granule, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsa. Taktiež je veľmi dôležité aby strava bola pestrá a obsahovala aj zeleninu a ovocie. Obilniny, živočíšne a rastlinné vedľajšie produkty Váš pes naozaj nepotrebuje. 

Treba zohľadniť potreby Vášho psa a podľa nich zostaviť kŕmnu dávku. Krmnú dávku je potrebné rozdeliť do dvoch dávok. Durič je náchylný na torziu žalúdka. Preto je dôležité po najedení dopriať psovi dostatočný odpočinok.