Bolonský psík - kompletný prehľad o plemene

Bolonský psík

Fci skupina 9

Pôvod plemena Bolonský psík patrí k bišonom. Z anglického psík do lona. Toto označenie vyplýva z toho, že ide o malých psíkov, ktorý sa ľahko zmestia do lona. Medzi podobné plemena, ktoré sú uznane FCI patrí napríklad aj bišon, havanský psík, maltezák, bavlnka a levíček. 

Pôvod plemena je spojený s pôvodom maltezáka. Obe rasy maju spoločných predkov, ktorí boli známi už v časoch Aristotela. Toto plemeno si získalo mnoho slávnych majiteľov ako napríklad Katarína Veľká, Mária Terźia , Madame de Pompadour a podobne. Povaha plemena 

 

Ide o veľmi inteligentného psa s veľkou dávkou hravosti. Všade kde sa dostane šíri dobrú náladu a pozitívnu energiu. Veľmi rád bude pri Vás počas leňošenie na gauči alebo ako spoločník pri hrách, prechádzkách. Rád sa bude venovať akejkoľvek aktivite pri ktorej bude so svojou ľudskou svorkou. Na svojom majiteľovi sú závislí a miluju každú jednu chvíľu , ktorú môžu s vami stráviť. Bolonský psík je veľmi prítulný ale rovnako je aj veľmi ostražitým ale bez sklonu k brechaniu. Lovecký inštinkt nemá takmer žiadny. S inými psami vychádza dobre. Výchova plemena Medzi najčastejšie chyby pri výchove patrí to, že si Vás tento šarmantný psík veľmi ľahko omotá okolo labky. Veľmi rýchlo rozoznajú Vaše slabé miesta a využijú ich vo svoj prospech. Výchova tohto plemena však nieje ťažká a je vhodná aj pre začiatočníka. Treba však ku všetkému pristupovať dôsledne. 
Vzhľad plemena Je to psík malého vzrastu s bielou nadýchanou hustou srsťou. Hlava je kompaktná so zvyško tela. Má stredne veľké oči , ktoré sú okrúhle a sú vždy tmavej farby. Uši majú zvisle a sú nasadené nad úroveň očí a sú pokryté hustou bohatou srsťou. Hrdo nesený krk prechádza rovnomerne do pliec. Hrudník má dobre vyvinutý a je široký. Chvost má primerane dlhý k stavbe svojho tela a je nasadený mierne pod líniou chrbta. Končatiny má aj napriek svojej malej stavbe tela svalnaté a zakončené mohutnými labkami. Vankúšiky a pazúre bývajú čierne.

V kohútiku bývajú vysoký 230 cm a priemerná váha je zhruba 4 kg. 

Samozrejme všetko záleží od pohlavia a výživovej hodnoty psíka. Zdravie plemena Ide o pomerne zdravé plemeno ale aj napriek tomu sa u nich vyskytujú niektoré ochorenia. Ide napríklad o rôzne alergie a s nimi spojenými kožnými ochoreniami. Zápal močového mechúra a s tým spojená tvorba obličkových kameňov. Toto plemeno má problémy vo forme vyskakovania jabĺčka v kolene. Pri kúpe šteniatka si zistite, či boli rodičia testovaný geneticky aj zdravotne a trvajte na tom, že chcete vidieť o týchto zdravotnych testoch certifikáty. 

Ďalej je to napríklad : 
  1. luxácia pately 
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. šedý zákal 

Zdravé jedince sa dožívajú veku okolo 15 rokov. Preto je dôležitý správný výber chovateľskej stanice a správna životospráva psíka. 
Starostlivosť 

Plemeno takmer vôbec neplzne. Najviac času nám zaberie starostlivosť o srsť. Aby ju mal krásnu bielu a nerozcuchanú je potrebné venovať veľa času česaniu a tak isto je potrebné aj častejšie kúpanie. Zvoliť by sme mali šampón , ktorý ma neutrálne PH ale taktiež je vhodné zvoliť šampón určený na rozčesávanie a pre biele plemená psíkov.

Tak isto je veľmi dôležitá kontrola očí a uší aby sme prípadný zápal zachytili hneď v zárodku. Tak isto aj skracovanie pazúrikov. Pri čiernych nechtoch odporúčam návštevu u veterinára kde mu ich ostrihajú. Samozrejme ak si doma trúfate vy tak smelo do toho, prehlbuje každým zásahom vzťah medzi vami a vašim psíkom. Ale treba byť opatrný aby ste nezastrihli do živého lebo nepríjemný zážitok je na svete a psík si ho zapamätá už navždy. Pre zabavie psíka pri strihaní alebo inej manipulácií sú vhodné rôzne lízacie podložky , na ktoré im natrieme obľúbenú paštétu alebo jogurt. Kŕmenie 

 

Je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu , ktorá je nutrične vyvážená. Ideálne je kŕmnu dávku rozdeliť do dvoch častí a podávať ju ráno a večer . Nie však neskôr ako o 19:00 hodine. Vhodné je krmivo , ktoré neobsahuje ryby keďže z nich chytajú biele psíky odlesky ryšavej farby. 

Takisto je dôležité aby mal neustali prísun čerstvej vody. Pri tomto plemene je to obzvlášť veľmi dôležité , keďže trpia na ľadvinové kamene. Tak isto sú vhodné sensitive granule aby sme nezaťažovali obličky a aj vďaka ním ostanu v kondícií a nebudu mať sklon k priberaniu.