LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Bišon - kompletný prehľad o plemene

Bišón

FCI skupina 9

 

Pôvod plemena bišón

 

Pôvod tohto plemena pramení zo Stredozemia rovnako ako aj pôvod bolonského , maltezáka a havanského psíka. Nie Je preto náhoda , že všetky tieto plemena majú spoločné črty. 

Najmä vďaka svojmu malému vzrastu a milej povahe bišon slúžil najmä ako výmenný artikel medzi námorníkmi. V týchto dobách sa rozmáhal najmä výmenný obchod medzi ľuďmi.  Práve s námorníkmi sa dostal na pevninu Talianska v 14-16 storočí a stal sa obľúbencom talianskej vyššej vrstvy a najmä šľachty. Na konci 16 storočia sa stali vojnovou korisťou francúzskeho vojska a tým pádom sa dostalo toto plemeno aj do Francúzska. Vo Francúzsku sa veľmi rýchlo stalo obľúbeným plemenom a malo významne miesto v krajine. Bišónik bol rozmaznaný a mojkaný nielen dvornými dámami ale dokonca aj samotným chovateľom Henrichom III. Keďže dejiny sú plné zvratov a to najmä tie Francúzske , takisto čakal zvrat aj bišónikov.

Začal ako psík, ktorého obľubovali námorníci preniesol sa cez šľachtu a neskôr skončil na ulici ako obyčajný psík , ktorého sme mohli vidieť v cirkuse alebo na jarmokoch. Napriek týmto všetkým zmenám v držaní a obľúbenosti bišónika , psík zotrval v srdciach ľudí vďaka svojej nenáročnej a veselej povahe. Po prvej svetovej vojne sa chovatelia začali o toto malé a milé plemeno znova zaujímať a snažili sa zachovať chov. V roku 1933 vznikol prvý štandard plemena. Po tomto počine chovateľov záujem o bišonika stúpol a jeho domovom už nebola ulica a cirkusy ale laskave náruče ľudí a chovateľov. 

 

Povaha bišonika 

 

Ide o malého a veľmi spoločenského psíka , ktorý sa snaží za každú cenu pobaviť svojho pána a byť stredom jeho vesmíru. Je to veľmi hravý psík a veľmi rád sa učí nové kúsky. Naozaj šťastným je keď môže svojho pána potešiť a robiť s ním bláznovstvá. Miluje ľudí a takisto aj iné zvierata a dokáže s nimi žiť bez konfliktov. Dokonca by som povedala, že konfliktom sa vyhýba. Samota ho stresuje a nedokáže byť dlho sám. Keď je vystavený samote dlho nastupuje separačná úzkosť a v tomto stave zvyknú ničiť veci okolo nich. Preto by sme si bišona nemali zaobstarať ak sme vyťažený a nedokážeme sa mu venovať. Bišonik potrebuje cítiť človeka tak často ako je to možné.

Najšťastnejší je v rodine s deťmi alebo ako spoločník pre starých rodičov. K starším ľuďom je ideálnym spoločníkom , keďže majú čas a väčšinu času sú doma. Pri starších ľuďom je však veľké riziko obezity, keďže vieme ako radi rozmaznávajú nás a ako nás babky vykrmujú , to isté robia aj so svojimi psími spoločníkmi.Veselou a láskavou povahou si získali srdcia mnohých ľudí a nielen ich majiteľov ale aj širokého okolia. 

 

Vzhľad bišonika 

Bišon je psík malého vzrastu s bielou nadýchanou hustou srsťou. Hlava bišonika je kompaktná so zvyško tela. Má stredne veľké oči , ktoré sú okrúhle a sú vždy tmavej farby. Uši majú zvisle a sú nasadené nad úroveň očí a sú pokryté hustou bohatou srsťou. Hrdo nesený krk prechádza rovnomerne do pliec. Hrudník má dobre vyvinutý a je široký. Chvost má bišonik primerane dlhý k stavbe svojho tela a je nasadený mierne pod líniou chrbta. Končatiny má aj napriek svojej malej stavbe tela svalnaté a zakončené mohutnými labkami. Vankúšiky a pazúre bývajú čierne.

Bišonik je psík, ktorý má kožu bez záhybov. Srsť tvorí špirálové vrtulky , ktoré sú pekné a husté.

V kohútiku bývajú vysoký 23-30 cm a priemerná váha je zhruba 5 kg. Samozrejme všetko záleží od pohlavia a výživovej hodnoty psíka. 

 

Výchova  psíka 

 

Su maličký a skoro vôbec neštekajú , preto sú vhodnými psami na chov v byte. Tak či onak bišonik nebude behať sám po dvore a zabávať sa , bišonik túži po interakcií so svojim majiteľom. Bude šťastným vtedy, keď ho majiteľ zahrnie do všetkých svojich plánov a bude sním tráviť všetok možný voľný čas. Nenechajme sa ale zmiasť s tým , že vypadá ako plyšová hračka a je gaučový povaľač. Napriek tomu ako na prvý dojem pôsobí je to aktívny psík. Človek by ani neveril ale má pozitívny vzťah k vode a rád sa v nej hrá a blázni.

Tým aký je hravý ma výborné predispozície k učeniu a úspechom v rôznych disciplínach. Je skvelým parťákom k agility , tancu , rally alebo aj výcviku obedience. Na jeho výcvik potrebujeme trpezlivosť a jemnosť a samozrejme v neposlednom rade pamlsky. Pozitívnou metodou výcviku vieme dosiahnuť naozaj úžasné výsledky. 

 

Starostlivosť o bišonika 

 

Najviac času nám zaberie starostlivosť o srsť. Aby ju mal krásnu bielu a nerozcuchanú je potrebné venovať veľa času česaniu a tak isto je potrebné aj častejšie kúpanie. Tak isto je to plemeno , ktorému sa srsť strihá a upravuje preto je vhodné nájsť si dobrého kaderníka pre psíkov. Zvoliť by sme mali šampón , ktorý ma neutrálne PH ale taktiež je vhodné zvoliť šampón určený na rozčesávanie a pre biele plemená psíkov.

Tak isto je veľmi dôležitá kontrola očí a uší aby sme prípadný zápal zachytili hneď v zárodku. Tak isto aj skracovanie pazúrikov. Pri čiernych nechtoch odporúčam návštevu u veterinára kde mu ich ostrihajú. Samozrejme ak si doma trúfate vy tak smelo do toho, prehlbuje každým zásahom vzťah medzi vami a vašim psíkom. Ale treba byť opatrný aby ste nezastrihli do živého lebo nepríjemný zážitok je na svete a psík si ho zapamätá už navždy. Pre zabavie psíka pri strihaní alebo inej manipulácií sú vhodné rôzne lízacie podložky , na ktoré im natrieme obľúbenú paštétu alebo jogurt. 

 

Zdravie plemena bišón 

 

Bišónik je pomerne zdravé plemeno ale aj napriek tomu sa u nich vyskytuju niektoré ochorenia. Ide napríklad o rôzne alergie a s nimi spojenými kožnými ochoreniami. Zápal močového mechúra a s tým spojená tvorba obličkových kameňov.

Ďalej je to napríklad : 
  1. luxácia pately 
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. šedý zákal 

Za spomenutie stojí aj častá reakcia na očkovacie látky. Je preto vhodné mať doma vždy tabletku na alergiu a počas očkovania psíka sledovať aj doma. 

Priemerná dĺžka života je 12 až 15 rokov. Preto je dôležitý správný výber chovateľskej stanice a správna životospráva psíka. 


Kŕmenie 

 

Je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu , ktorá je nutrične vyvážená. Ideálne je kŕmnu dávku rozdeliť do dvoch častí a podávať ju ráno a večer . Nie však neskôr ako o 19:00 hodine. Vhodné je krmivo , ktoré neobsahuje ryby keďže z nich chytajú biele psíky odlesky ryšavej farby. 

Takisto je dôležité aby mal neustali prísun čerstvej vody. Pri tomto plemene je to obzvlášť veľmi dôležité , keďže trpia na ľadvinové kamene. Tak isto sú vhodné sensitive granule aby sme nezaťažovali obličky a aj vďaka ním ostanu v kondícií a nebudu mať sklon k priberaniu.