LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Aljašský malamut-kompletný prehľad o plemene

Aljašský malamut

FCI skupina 5

malamut-panakei-3

 

Pôvod plemena malamut

 

Už podľa názvu môžeme usúdiť odkiaľ plemeno pochádza. V Aljaške kde toto plemeno žilo pomáhalo ľuďom s ťahaním vecí a pomáhali aj pri love. Ich výborné lovecké sklony sa používali aj na lov predátorov ako boli medvede. Okolo roku 1896 kedy vypukla zlatá horúčka boli spolu s ďalšími ťažnými psami neoceniteľnými pomocníkmi. V tejto dobe sa doslova experimentovalo s krížením no nebolo to moc úspešne a žiadne z týchto krížení nie je zakomponované v DNA dnešného malamuta.

2010 sa Aljašský malamut stal oficiálnym štátnym psom Aljašky.

Toto plemeno nebolo nikdy vedené k tomu aby pretekalo no napriek tomu vyniká veľkou silou a vytrvalosťou na dlhé vzdialenosti. V roku 1925 svoju vytrvalosť a silu ukázali v pretekoch v meste NOME s názvom preteku Veľký beh Nome.

Tento beh nazvali aj ako  závod so smrťou  a to hlavne preto , že v tu dobu vypukla epidémia záškrtu a tisíce ľudí boli infikovanými. Nebolo dostatok liekov proti tejto infekčnej chorobe a najbližšie zásoby boli 1085 km v meste Anchorage. Jediná možnosť bola využiť toto plemeno a zapriahnúť ich za sane. Malamut svoju úlohu splnil. Bežali takmer bez prestávky v naozaj veľmi extrémných podmienkach kedy teploty dosahovali  -52 ° C a 5 a pol dňa cesty. Úspešne zvládli túto misiu.

Odvtedy sa na ich počesť usporiadava každý rok pretek na trase Anchorage a Nome , ktorý volajú Iditarod. Je to naozaj veľmi prestížny pretek o ktorom ste určite už počuli. Každý rok sa ešte týždeň pred samotným pretekom organizuje aj pretek , ktorý sa prejde pešo , na lyžiach alebo bicykli je to najextrémnejší zimný ultramaratón na svete a prischlo mu meno Iditarod Trail Invitational. V roku 2007 ho dokonca vyhral český cyklista Jan Kopka. 

 

Povaha malamuta

 

Je to plemeno s obrovskou silou, vytrvalosťou a inteligenciou. Na priestor a pohyb je náročný. Toto plemeno si vyžaduje naozaj veľa času a výcvik. Je potrebné s nimi chodiť na dlhé prechádzky a venovať sa s nimi intenzívneho tréningu. Ideálne by bolo keby sa využíval na ťahanie a záprahy. Je už na vás či bude ťahať sane alebo cyklistov. Tak isto si môžete zaobstarať aj odporový padák.

https://www.panakei.sk/hracka-pre-psa-lietajuci-tanier-flyber/

Je to psík , ktorý má vlastnú hlavu a veľmi rád sa rozhoduje sám inak je naozaj priateľským a prítulným spoločníkom. Malamut sa neodporúča pre neskúsených chovateľov. Ide hlavne o jeho tvrdohlavosť ktorá sa láme s jeho inteligenciou a preto by neskúsený chovateľ nemusí vedieť dať rady a môže sa s jeho povahou ťažko vyrovnávať. Malamut sa snaží prebrať vodcovskú pozíciu vo svorke a preto je veľmi dôležité aby pochopil , že jeho pánom ste vy. Vo svorke tak isto prebieha z jeho strany snaha stať sa alfa samcom. Ak ho nebudeme správne socializovať môže ťažšie vychádzať s inými zvieratami. K deťom sa správa naozaj veľmi jemné a citlivo.

Aljašský malamut potrebuje veľký priestor na pohyb a preto je ideálnym psom na dvor , kde bude mať oplotený výbeh. Je potrebné mu zamestnávať aj hlavu aj jeho telo aby sa nezačal nudiť a nebol nepokojným psom. V časoch kedy na neho nemáme dostatok času môže začať žuvať a hrýzť vecí a je u malamuta naozaj veľmi častým problémom. Tak isto aj veľmi rád hrabe jamy. Vo všeobecnosti ide o veľmi tiché plemeno , ktoré šteká len zriedka. To je aj dôvodom prečo sa nepoužívaju moc ako strážne plemeno. Pri samote malamut často vyje. 

 malamut-panakei-5

Vzhľad malamuta 

 

Ide o veľmi statného a svalnatého psa s naozaj veľmi pevnou kostrou a hlbokým hrudníkom. Má pevnú a vztýčenú hlavu s veľmi bystrým pohľadom. Hlavu ma širšiu, papuľu masivnu ktorá sa veľmi mierne zužuje ku koreňu nosa.

Srsť ma malamut veľmi hustú s hustou podsadou , ktorá je trochu hrubšia ako u Sibírskeho huskyho. Poskytuje mu naozaj veľmi silnú ochranu proti chladu. Malamut má rôzne sfarbenia ide napríklad o odtiene šedej a bielej, vlkošedej, čiernobielej, červenobielej alebo čisto bielej farby.

Husto osrstený chvost je nesený nad telom a pri pohybe srsť na nom veje ako pierka.

V kohútiku merajú v rozmedzí 58 cm až 64 cm a ich váha sa pohybuje od 34 do 38 kg. 

 malamut-panakei-4

Starostlivosť o Aljašského malamuta 

 

Napriek tomu že ide o plemeno , ktoré bez problému zvláda teploty mínus 30 stupňov a plus 30 stupňov je potrebné aby mal dostatočný prísun vody a hlavne v horúcich dňoch miesto v tieni. 

https://www.panakei.sk/cestovna-miska-na-vodu-krmivo-pre-psov/

Počas menenia srsti je potrebné česať ich každý deň aby sme im pomohli s ich termoreguláciou pri zmene podnebia. Malamut je veľmi odolným psom a preto je vhodný aj celoročný pobyt vonku. Dokonca si nevyžaduje ani zateplenú búdu. Je potrebný aspoň základný výcvik aby pes vedel kto je pánom. 

 malamut-panakei-7

Zdravie Aljašského malamuta 

 

Veľmi drsné podmienky z ktorých pochádzajú z nich urobili naozaj veľmi odolné plemeno voči chorobám. No aj napriek tomu , že ide pomerne o zdravé plemeno niektoré choroby sa u neho môžu objaviť. Keďže ide o veľké plemeno tak je náchylný na choroby pohybového aparátu. Preto je vhodné , keď dávame psovi aspoň 1x ročne kúru s kĺbovou výživou a je vhodné s tým začať už od šteniatka. Práve v týchto časoch kedy psík dospieva je vhodné začať s pevnými základmi. 

Medzi častejšie choroby patrí : 
  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. progresívna atrofia
  3. sivý zákal
  4. dysplázia lakťového kĺbuAljašský malamut patrí medzi jedno z najstarších plemien a je to naozaj veľmi veľký a impozantný pes , ktorý Vás prekvapí svojou dobrosrdečnosťou a láskavosťou. 

 malamut-panakei-6

Výcvik malamuta

 

Je to veľmi vytrvalí pes , ktorý síce nieje rýchli ale je silným psom a mali by sme ho v tejto sile podporovať. V miestach kde nebýva často sneh alebo nebýva veľa snehu nato aby mohol ťahať sane je vhodnou náhradou tohto športu Weight Pulling. Kedy psík ťahá voz s váhou , ktorá sa prispôsobuje jeho telesnej vlastnosti. Vytrvalostné športy sú vhodné vykonávať od 15 mesiacov života.

https://www.panakei.sk/klbova-vyziva-pre-psa/

Tak isto by dospelý pes nemal byť nikdy preťažovaný aby ho šport neprestal baviť a aby sme predchádzali možným problémom. Vďaka svojmu sklonu k dominancii niesu vhodný na výcvik strážneho psa a častokrát nemôžu pobehovať len tak bez vodítka pretože majú naozaj veľmi silný lovecký inštinkt. No napriek tomu miluju dlhé prechádzky. 

malamut-panakei-1 

Kŕmenie Aljašského malamuta 

 

Tým , že ide o veľké plemeno, ktoré aj veľmi rýchlo rastie je vhodné zvoliť naozaj kvalitnú stravu a tak isto nič nepokazíme kĺbovou výživou. Pre svoj správny vývoj potrebuje dostatočné množstvo minerálov , vitamínov a naozaj kvalitnú stravu.

Keďže ide o psa , ktorý je naozaj veľmi aktívny je potrebné zvoliť krmivo , ktoré má vyššiu energetickú hodnotu.Kŕmna dávka pre tohto psíka by mala byť rozdelená do viacerých častí aby sme predchádzali torzií žalúdka. Samozrejme druh a veľkosť kŕmnej dávky závisí od dennej aktivity psa.

https://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vitality/

359-2_panakei-granule-pre-psov-adult