Austrálský teriér - kompletný prehľad o plemene

Austrálský teriér

FCI skupina 3

 

Pôvod plemena 

 

Vznik plemena sa datuje do 19. storočia v Austrálii. Plemeno nevzniklo plánovaným krížením ale úplnou náhodou bez zásahu človeka. Preto o počiatku chovu niesú žiadne záznamy. Genetické testy ukázali, že medzi predkov patrili napríklad black and tan teriér, Dandie dinmont teriér, yorkšírský teriér a skye teriér.  Po prvý krát bolo nové plemeno predstavené v roku 1868 v Melbourne ako austrálsky hrubosrstý teriér. Plemeno sa premenovalo v roku 1897 na Austrálskeho teriéra. 

 

Povaha plemena 

 

Je to pes s vyrovnanou povahou. Svojmu pánovi je veľmi verným spoločníkom. Má všetky vlastnosti teriéra. Je veľmi bystrý a ostražitý. Veľmi rád hrabe a svojím štekotom dáva hlasno najavo, že sa niečo deje. Prenasleduje mačky, králiky, potkany, veveričky a iné malé zvieratá. Voči iným psom sa môže správať dominantne a to najmä ak ide o samcov. Zámerne častokrát provokuje a vyvoláva potýčky. Čo sa týka výchovy nieje vôbec zložitá je však potreba precíznosť a opakovanie už naučených povelov, pretože ide o plemeno, ktoré má krátkodobú pamäť. Ku svojej rodine a to vrátane detí má australský teriér veľmi vrúcny vzťah. Svojej rodine je verný a za každej situácie je pripravený brániť ich bezpečie. Vzhľad plemena 

 

Malý psík s dobre vyvinutými svalmi, pričom jeho dĺžka je viditeľne väčšia ako jeho výška. Je veľmi čulý a ostražitý. Hlava je dlhá a plochá s mierne vyjadreným stopom. Oči sú malé a oválne s ostražitým výrazom. Uši sú malé a bývaju nesene vztyčené. Hrud je primerane hlboká.Končatiny sú pevné a rovné. Chvost je vysoko nasadený a krátky. Dlhá krycia srsť je doplnená o kratšiu s hustou podsadou.

Farby srsti môže byť : 

  1. modrá
  2. oceľovo modrá
  3. tmavo - šedo- modrá s trieslovým pálením 
  4. piesková
  5. červená 

Priemerná výška Austrálského teriéra v kohútiku je okolo 24 cm a váhu v dospelosti dosahuje cca 6,5 kg. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Miluje spoločnosť ľudí a najspokojnejší bude vtedy, keď bude žiť s vami v byte. Je trochu hlučnejší takže, bude štekať pri rôznych podnetoch. Nároky na pohyb sú stredne veľké. Ak ho dostatočne nevybeháte môže sa nudiť a začať ničiť veci v dome. Dobre znáša aj veľké horúčavy a nehrozí i neho prehriatie. Srsť si nevyžaduje nejak špeciálnu starostlivosť. Postačí česanie raz týždenne a kúpanie podľa potreby. Raz týždenne by ste mali vykonávať kontrolu uší a oči. Pokiaľ si pes nemá ako obrúsiť pazúre sám je vhodné aby ste vykonali ich skrátenie vy. 

 

Zdravie plemena 

 

Vo všeobecnosti ide o zdravé plemeno, ktoré netrpí vo zvýšenej forme chorobami. Napriek tomu sa však za jeho život môžete stretnúť napríklad s : 

  1. luxácia pately
  2. potravinové alergie
  3. cukrovka Kŕmenie plemena 

 

Základným predpokladom pre dlhý , zdravý a šťastný život Vášho psíka je správny výber genetického materiálu a testovaný chov ,zdravá vyvážená strava. Samozrejme tak ako aj u ľudí je nutné zabezpečiť zdravú stravu.

Požiadavky na kŕmenie sú závislé od aktivity a môžu sa líšiť od veku , hmotnosti , záťaži psa . V šteňacom veku sa odporúča kvalitné špeciálne krmivo určené pre šteniatka aby sa zabezpečil bezproblémový rast a vývoj .Krmivo na začiatok Vám zodpovedný chovateľ vždy poskytuje vo forme štartovacieho balíčku.

Po 12 mesiacoch už bude stačiť kŕmenie 1x denne . Pričom pri váhe 3 kg denná dávka maska by mala byť 100g + príloha vo forme ryže , zeleniny alebo ovocia . Pre ľudí čo chcú ušetriť čas , sú vhodné krmivá ako granule alebo konzervy, taštičky. Tieto hotové krmivá obsahujú všetky potrebné vitamíny a živiny a už nieje nutné pridávať žiadne doplnky . Treba sa však vyhnúť krmivám, ktoré obsahujú vysoké množstvo obilnín, cukru, konzervantov a dochucovadiel.

Starší pes má trošku iný životný štýl a má iné nároky na stravu. Už je menej aktívny a nehrá sa pol dňa s ostatnými psami. Vynakladá menej fyzickej aktivity a tým pádom potrebuje aj nové zloženie potravy. Krmivo pre aktívnych psov by mohli spôsobovať priberanie a neskôr aj obezitu a s ňou aj iné pridružené choroby a zhoršenie zdravotného stavu. Pre psíkov v staršom veku je vhodné zvoliť krmivo s nižším obsahom tukov a bielkovín. Pridajte do stravy kĺbovú výživu.