Austrálska kelpia - kompletnýprehľad o plemene

Austrálska kelpia

FCI skupina 1. 

 

Pôvod plemena 

 

Farba srsti plemena bola čierna s pálením.V roku 1870 Rutherford prisťahovalec doviezol šesť kólií v čiernej farbe s pálením z Britských ostrovov do Austrálie. Väčšinu pastierskych plemien v Škótsku nazývali kóliami. Kólie vďaka svojej dobrej pracovnej povahe začali krížiť s inými najmä americkými pastierskymi psami. Z jedného z týchto krížení sa narodila fena, ktorá dostala meno KELPIA čo v preklade znamenalo Vodný duch. V roku 1873 sa Kelpia zúčastnila súťaže pastierskych plemien a po jej víťazstve sa zvýšil dopyt po tejto rase. V roku 1902 vznikol prvý štandard plemena a plemeno bolo pomenované ako Austrálska kelpia. V roku 1987 bola kelpia uznaná ako samostatné plemeno uznané FCI. 

 

Povaha plemena 

 

V dnešnej dobe sa už kelpia nevyužíva toľko na prácu s dobytkom. Je však potrebné aby ste venovali kelpií dostatok pohybu. Vytrvalosť a ochota pracovať sa u plemena zachovala. Ide o veľmi horlivého a temperamentného psa. Vďaka dôslednému výcviku z neho budete mať jemného, kľudného, poslušného a veľmi empatického psa. Ak ju dostatočne zamestnáte je vhodným rodinným psom. Deti miluje a je veľmi láskyplná a lojálna svojej rodine. Voči cudzím ľuďom je rezervovaná a nedôverčivá. S inými zvieratami po správnej socializácií žije v pokoji. 

 

Vzhľad plemena 

 

Kelpia je stredne veľké plemeno. Nielen je múdra ako líška ale aj tvarom hlavy ju pripomína. Oči majú jasný pohľad a sú mandľového tvaru. Chvost visí v kľude v miernom oblúku. Kelpia má krátké chlpy, ktoré ju chránia pred poveternostnými podmienkami a to nielen pred chladom a teplom ale sú aj nepremokavé vďaka pomerne tvrdej a plochej krycej srsti. Farba môže byť rôzna pričom však väčšina kelpií chovaných dnes sú jednofarebné, ich farebné spektrum sa phybuje od čiernej, čiernej s pálením cez dymovo modrú do červenej, červenej s pálením, čokoládovo hnedej alebo krémovej. 

 

Zdravie plemena 

 

Ide o pomerne zdravé plemeno. Kelpia je geneticky testovaná. No aj napriek tomuto sa stretneme za zažiť najčastejšie s týmito : 

  1. precitlivenosť voči liekom 
  2. progresívna retinálna atrofia
  3. anomália očí
  4. metabolické ochorenie ceroidná lipofuscinóza
  5. ochorenie kostnej drene
  6. epilepsia
  7. dysplázia bedrového kĺbu
  8. dysplázia lakťového kĺbu Starostlivosť o plemeno 

 

Samotná starostlivosť trvá málo času. Je však potrebné aby si už od mala zvykla na česanie a starostlivosť o srsť. K tomu aby mala peknú a lesklú srsť je potrebné aby ste ju pravidelne vyčesávalii. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k plsnateniu Je dôležité aby majitelia pravidelne kontrolovali uši a oči psa a v prípade potreby ich vyčistili. Je dobré kontrolovať ich raz týždenne aby sa predišlo potencionálnym infekciám čo najskôr a mohli ste začať liečbu už v začiatkoch.

 

Kŕmenie 

 

Najmä v období rastu je potrebné dbať nato aby šteňa dostalo potrebnú dávku krmiva a všetkých živín, ktoré potrebujete pre správny vývoj a rast.

Dávku je vhodné rozdeliť na viac častí aby sme nezaťažovali žalúdok psa. Ide o aktívneho psa preto je dôležitý správny výber granúl, ktoré obsahujú predovšetkým mäso a ak je to možné žiadne obilniny a kukuricu. Treba dávať pozor na torziu žalúdka.

K jej vzniku prispieva veľké množstvo potravy a následný príjem veľkého množstva vody spojeného s pohybom.  Preto by ani dospelý jedinec nemal dostávať denne len jednu porciu jedla.