LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Ariégeois - kompletný prehľad o plemene

Ariegeios 

FCI skupina 6. 

 

Pôvod plemena

 

Pôvod plemena siaha až do stredoveku. Kde boli duriče medzi šľachtou veľmi obľúbené. V tejto dobe ešte neexistovali jednotlivé plemená ale išlo len o psov, podobného typu a charakteru. K rozdeleniu došlo až po Veľkej Francúzskej revolúcií v 19. storočí. Mnoho francúzskych duričov dostalo názov podľa oblastí z ktorých pochádzajú. Ariégeois je medzi ostatnými duričmi pomerne mladé plemeno a bolo vyšľachtené na začiatku 20. storočia. Medzinárodnou federáciou bolo plemeno uznané v roku 1912. Rovnako ako iné plemena sa počas svetovej vojny aj Ariégeois dostal do patovej situácie a chov sa len ťažko spamätával. 

 

Povaha plemena 

 

Jeho povaha je priateľská a preto nieje dobrým strážnym psom. Skôr by sa dal použiť ako hlásič pretože neohlásené návštevy hlási hlasným štekotom. K cudzím ľuďom pristupuje opatrne ale veľmi rýchlo si vedia získať jeho náklonnosť. S deťmi problém nemá ale je potrebné deti naučiť ako sa so psom zaobchádza. S inými zvieratami najmä ak ide o menšie jedince môže byť súžitie zo začiatku ťažké. Má veľmi silný lovecký pud a môže začať ostatné zvierata v domácnosti loviť. Preto je veľmi podstatná včasná socializácia. Ide o veľmi inteligentné a učenlivé plemeno, preto by ste jeho výcvik a poslušnosť mohli zvládnuť bez väčších problémov. Môžu sa u neho prejaviť tvrdohlavosť a samostatnosť. Preto je vhodné zvoliť prístup empatický ale zároveň prísny nie však hrubý. Nieje vhodným plemenom pre začínajúceho chovateľa. 

 

Vzhľad plemena 

 

Výška psa v kohútiku je 55 cm pričom sa toleruje +3 cm a - 3 cm 

Výška suky v kohútiku je 53 cm pričom sa toleruje + 3 cm a - 3 cm 

Srsť je krátka a priliehavá. Farebné varianty sú biela alebo čierna s jasne ohraničenými kontúrami. Pritom môže byť flakaty alebo s pálením na lícach.  Hlava je mierne klenuta a nie moc  široká. Nos je veľký a čierny. Oči sú hnedé s bystrým pohľadom. Uši sú pružné a stáčajú sa. Pri natiahnutí siahajú až k začiatku nosa. Sú úzke a zavesené tesne pod líniu očí. Hrudník je dlhý a dobre klenutý. Končatiny sú dobre osvalené. Pohyb je pružný a pôsobí ľahko. Chvost je dobre nasadený a k špičke sa zužuje. Starostlivosť 

 

Keďže ide o plemeno, ktoré bolo vyšľachtené hlavne k lovu je aktívny a potrebuje dostatok pohybu a zamestnanie mysle aby sa nenudil. Pokiaľ psa necháte nevybehaného a unudeného len tak volne na záhrade veľmi rýchlo si nájde zdroj zamestnania mysle. Začne sa zabávať sám a to napríklad ničenám záhradného nábytku, kopaním dier a rovnako môže mať tendenciu utekať. Preto je potrebné pozemok dostatočne zabezpečiť pred možným útekom. Každodenne sa odporúča prechádzka na ktorej sa budete psovi naplno venovať. Pokiaľ psa nevediete lovecky musíte mu energiu a myseľ zamestnávať inak. Skvelou aktivitou je napríklad canicross. Rovnako veľmi rád sa bude zúčastňovať rodinných výletov. 

Jeho krátka srsť nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Raz týždenne sa odporúča psa vyčesávať. Každý den kontrolujte očne okolie a odstránte nečistoty. Aspoň jeden krát týždenne kontrolujte aj uši pretože sa môžu zapariť a vzniknúť tak rôzne zápalové a infekčné ochorenia. Každý deň by ste mali pečovať o chrup psa. Venujte pozornosť aj pazúrikom. Na strihanie sa snažte psa naučiť už od šteniatka. 

 

Zdravie plemena 

 

Ide pomerne o zdravé plemeno. Môže sa však u neho objaviť problém s pohybovým aparátom a to najmä dysplázia bedrového a lakťového kĺbu. Preto je vhodné už od štenacieho veku podávať kĺbovú výživu.  

Problém s očami a to najmä progresívna retinálna atrofia alebo katarakta, šedý zákal. 

 

Kŕmenie 

 

Toto poľovnícke plemeno potrebuje tak ako každý pes krmivo, ktoré sa skladá najmä z mäsa. Pes ma žalúdok stavaný na vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Preto by malo byť mäso hlavnou zložkou v krmení. Durič je veľmi citlivý na obilie, preto by ste mali zvoliť bezlepkové varianty granúl. Koniec koncov vlk vo voľnej prírode nežerie obilie. Ideálne by bolo keby krmivo neobsahuje ani lepok, kukuricu, sóju a cukor. 

Po jedle je potrebne psovi dopriať odpočinok aby ste predchádzali torziu žalúdku, ktorá hrozí aj u tohto plemena. Ak má seter málo pohybu hrozí mu nadváha. V prípade, že uvidíte na svojom psovi tukové vankúšiky je potrebné zvážiť menšiu kŕmnu dávku a venovať mu viac času pri pohybových aktivitách