Anglický líščí pes - kompletný prehľad o plemene

Americký líščí pes 

FCI skupina 6 

 

Pôvod plemena 

 

V roku 1650 Robert Brooke, ktorý sa plavil z Anglicka do Marylandu so svojimi poľovníckymi psami, ktorý boli predchodcovia amerických líščích psov. Medzi najznámejších chovateľov tohto plemena patril George Washington. Americký líščí pes pochádza zo štátov Maryland a Virginia kde sa pes stal štátnym psom. Plemeno vyšlachtila vyššia vrstva, ktorá potrebovala psa čisto pre šport lovu líšok. Po prvý krát bolo plemeno uznané v roku 1886 American Kennel Clubom. 

 

Povaha plemena

 

Je veľmi inteligentný a učenlivý pes. K ľuďom je veľmi milý, jemný a bezstarostne vychádza aj s inými psami. Miluje deti a svoju ľudskú svorku. Voči cudzím ľuďom je však ostražitý a nedôverčivý. Nieje nič nezvyčajné keď sa pri nich líščí pes správa ostychavo alebo bojazlivo a to nielen pri cudzích ľuďoch ale aj keď sa nachádza v neznámom prostredí. Nikdy však nieje agresívny a neutoči bezdôvodne. Zdravie plemena 

 

Ide v podstate o zdravé plemeno, ktoré nenesie genetické poruchy. Pri nadmernom kŕmení môže však bojovať s obezitou. U psa je veľmi rýchli priebeh priberania a nasledujúce chudnutie trvá dlho. Zriedkavé riziko u tohto plemena je trombocytopénia alebo ochorenie krvných doštičiek. Môže mať za následok zvýšene krvácanie pri poraneniach alebo rezných ranách. Zriedkavá býva aj dysplázia bedrového kĺbu ale občas sa začína objavovať spolu s problémami s očami u niektorých jedincov. 

 

Vzhľad plemena 

 

Ide o veľkého a mrštného psa, ktorý vynimá najmä svojou rýchlosťou a vytrvalosťou. Jeho dlhé a svalnaté nohy mu zabezpečujú vytrvalý beh aj pozdĺž koňa. Hlava je vyvážená k zvyšku tela. Oči sú stredne veľké a majú živý výraz. Uši sú vysoko nasadené a bývajú nesené zvesené pozdĺž hlavy. Hrudník má hlboký s dobre klenutými rebrami. Chvost má nasadený vysoko a veselo nesený. Po celom tele má dobre vyvinuté svaly, ktoré mu umožňujú rýchli a pružný pohyb. Srsť je krátka a veľmi hustá, čo mu poskytuje ochranu pri nepriaznivom počasí. Najčastejším sfarbením býva trikolóra ale povolené sú všetky charakteristické znaky duričov. 

Výška dospelého jedinca v kohútiku dosahuje 58 až 64 cm. 

Váha v dospelosti dosahuje 25 až 35 kg. 

 

Výcvik

 

Americký líščí pes je svorkový typ a vyhľadáva spoločnosť iných psov. Rád žije vo svorke. Pokiaľ je chovaný ako pes jedináčik svoju nudu často prejavuje deštruktívnym správaním. Do mestského bytu nieje vhodným psom, pretože aj v interiéri býva veľmi aktívny a najlepšie mu je na vidieku kde má možnosť pobytu na záhrade. Záhrada by samozrejme mala byť oplotená. Má veľkú potrebu pohybu a venčenie v prírode odporúčame len v prípade, že bude na vodítku, pretože jeho lovecké inštinkty sú veľmi silné. Primárne ide o psa, ktorého by mali mať poľovníci alebo veľmi aktívne rodiny. Každý deň potrebuje zamestnávať svoju myseľ ale i telo aby bol spokojným a vyrovnaným psom. Perfektná aktivita, ktorá medzi majiteľom a psom utužuje puto je napríklad beh, cyklistika ale vždy treba mať na pamäti, že má byť na vodítku.

 

Starostlivosť 

 

Starostlivosť o srsť je nenáročná a pravidelným vyčesávaním zaistite svojmu psovi pekne vyzeajúcu a zdravú srsť. Kúpanie odporúčame len v prípade nutnosti. Raz za týždeň odporúčame kontrolu uší a očí. Včas tak viete zabrániť zápalom a infekciám. Ďalej Vám odporúčame vykonávať ústnu hygienu. Pozorovanie pazúrov a ich dĺžky. V prípade, že si ich psík nemá kde brúsiť prirodzene je potrebne ich mechanicky skrátiť. 

 

Kŕmenie plemena 

Ako ste si mohli prečítať vyššie ide o veľmi aktívneho psíka, ktorý dokáže vynaložiť obrovské množstvo energie a preto je potrebné aby mal kvalitnú stravu. Odporúčame Vám kvalitné suché krmivo, ktoré by ste mali rozdeliť na dve dávky. Pri zostavovaní kŕmnej dávky je potrebne zohľadniť úroveň aktivity psa a jeho vek. Neriadte sa nikdy len odporúčaným dávkovaním na granuliach je potrebné psa pozorovať. Dbajte nato aby mal dostatok pohybu a prístup k čerstvej vode. Toto plemeno ma tendenciu rýchlo priberať.