Anatolský pastierský pes - kompletný prehľad o plemene

Anatolský pastierský pes

FCI skupina Pôvod plemena 

 

Pôvod plemena siaha do ďalekého Trecka a to do centrálnej časti zvanej Anatólia. Predkovia plemena žili už pred 6000 rokmi pred naším letopočtom, no potom došlo k ich vyhynutiu. Úlohou tohto plemena bolo strážiť pastierov a ich stáda. Mali vynikajúcu a odvážnu povahu vďaka ktorej sa nezlakli ani levov, medveďov, vlkov a šakalov. V každej časti Turecka vznikalo množstvo ovčiarskych psov, ktoré prispôsobovali svojím očakávaniam a potrebám. Hlavným kritériom bolo aby spĺňal požiadavky pracovného psa. Psy sa vyvíjali prirodzene bez nejakého štandardu. Niektoré takto vzniknuté plemena boli uznané ako Turecké národné plemena. Medzi miestne rasy patril napríklad kangal, akbaš alebo karabas. V EÚ sa tieto plemena posudzujú spoločne ako anatolský pastiersky pes no inde vo svete sú posudzované rodielne. Do celého sveta sa rozšírili anatolský pastiersky pes v polovici 20. storočia. Do Ameriky bol darovaný od tureckej vlády. 
Povaha plemena 

 

Priateľský je len voči svojej rodine a k cudzím ľuďom býva bez rozdielu rezervovaný a nedôverčivý. Aj rodinných príslušníkov ktorí k Vám nechodia často bude vnímať ako cudzích ľudí. Ide o samostatné plemeno a veľa veci rieši sám a tým pádom nieje na človeku priamo závislí.  Nečakajte od neho poslušnosť nemeckého ovčiaka. Už od útleho veku je potrebný dôsledný výcvik. Čo sa v šteňacom veku naučí si dobre pamätá do budúcnosti. Učiť dospelého psa povelom je veľmi tvrdý oriešok. Chov tohto plemena je vhodný len pre skúsených psovodov. Rozhodne ide o psa ktorý nieje vhodný pre seniorov alebo ako maznáčik pre deti. Je to pes s vysokým sebavedomím ale zároveň so sklonom k vlastnému rozhodnutiu.  S deťmi vychádza naozaj veľmi dobre ale je potrebné aby ste boli stále pri ňom a mali ich pod dohľadom. Ak pre neho nebudete dostatočnou autoritou, ťažko sa so psom pracuje. Voči iným býva dominantný a iné zvierata má tendenciu loviť. Je potrebné mať psa neustále pod kontrolou a nenechať si ho prerásť cez hlavu. Vzhľad plemena 

 

Bol vyšľachtený tak aby čo najviac pripomínal zvieratá ktoré mal chrániť a ľahko splynul so stádom. Hlava má mierny stop a pomerovo zodpovedá zvyšku tela. Vrchné pysky mierne presahujú spodnú čelusť. Oči sú menšie a posadené ďaleko od seba. Uši sú nasadené vysoko a široko a nosí ich zvesené. Má mierne klenutý krk ktorý prechádza do svalnatého tela. Chvost je dlhý  a mierne zatočený nasadený je pomerne vysoko. Srsť je krátka až polodlhá s hustou podsadou. V zime alebo závislosti od klimatických podmienok je srsť dlhšia alebo kratšia. Povolené sú všetky farby srsti s maskou. V dospelosti dosahuje výšku 71 až 81 cm pričom jeho váha sa pohybuje v rozmedzí 40 až 65 kg. Výcvik Tento pes potrebuje žiť vonku bez problémov zvláda rôzne klimatické podmienky a nevadí mu ani horúce či chladné počasie. Najlepšie je mu v dome so záhradou, ktorá je oplotená a dostatočne zabezpečená. V snahe zväčšovať svoje teritórium sa bude snažiť utekať vždy keď sa mu nato naskytne príležitosť. Tento pes nepatrí do mesta ale vhodným prostredím je vidiek alebo dedina. U tohto plemena je veľmi podstatné venovať sa výchove už v šteňacom veku anatolský pes dospieva pomalšie a zrelosť dosahuje približne v treťom roku života.
Starostlivosť Hustá srsť si nevyžaduje zvláštnu starostlivosť stačí ju raz týždenne prečesávať a počas potreby psa kúpať. V období presrsťovania je vhodne vyčesávať ju každodenne aby ste odstránili veľké chumáče srsti. Občas je nutné skontrolovať oči a uši či nie sú zapálené a v prípade zistenia infekcií viete včasne zakročiť a pristúpiť k liečbe. Zdravie plemena Napriek svojej veľkosti sa dožíva pomerne vysokého veku. Je to mohutný a celkom zdravý pes ale pár chorôb sa k nemu pridružilo.

Objaviť sa môžu napríklad : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. lakťová dysplázia
  3. rakovina
  4. ochorenie srdca 
  5. demodikóza
  6. hypotyreóza
  7. problémy s očami

Treba myslieť nato, že každý pes je jedinečný a jeho zdravie ovplyvňujú nielen vrodené dispozície ale aj starostlivosť a prostredie v ktorom pes žije. Kŕmenie 

 

Veľký a ťažký pes ma špecifické nároky na krmenie. Je potrebné venovať pozornosť najmä podávaniu kĺbovej výživi pre správny vývoj klbov.  Je potrebné vyhnúť sa granuliam , ktoré obsahujú obilniny,kukuricu a cukor. Tak isto granule s vysokým obsahom energie môžu vo fáze rastu poškodzovať kosti.

Sledujte obvod pasu aby sme predchádzali obezite. Pokiaľ si všimneme, že nám priberá hlavne tuk je potrebné znížiť krmnú dávku alebo pridať viac pohybu.