Americký vodný španiel - kompletný prehľad o plemene

Americký vodný španiel

FCI skupina 8

 

Pôvod plemena

 

Počiatky vzniku plemena siahajú do druhej polovici 19. storočia. Presne písomnosti alebo zmienky o pôvode plemena niesú známe no však niekde v oblasti údolia Wisconsine došlo k prvému výskytu plemena. Medzi predkov plemena zrejme patril írsky vodný španiel, Curly Coated retriever,pudel, anglický kokeršpaniel a zrejme aj seter a field španiel. S cieleným chovom sa začalo v 20 storočí. Obľúbenosť získal najmä tým, že bol spoľahlivý lovec vodného vtáctva. Prvý plemenný klub bol založený v roku 1927 a v roku 1940 bolo oficiálne uznané plemeno kynologickou organizáciou AKC. V roku 1986 bol oficiálne vyhlásený za národneho psa Winsconsinu. Do EÚ sa toto plemeno dostalo až koncom 20 storočia. Povaha plemena 

 

Americký vodný španiel je príjemný a nekonfliktný pes ktorý túži byť súčasťou rodiny. Miluje najmä deti pre ich hravosť a je k ním empatický a jemný. Veľmi rád sa s nimi hrá. Voči svojej rodine je pokojný a milujúci ale k cudzím ľuďom je ostražitý a nedôverčivý. Preto tieto vlastnosti z neho robia ostražitého strážcu, ktorý v prípade akejkoľvek hrozby dokáže svoju rodinu chrániť. Veľmi rýchlo a aj veľmi rád sa učí. Ide o veľmi inteligentného psa, ktorý reaguje už na jemné metódy výcviku. Je potrebné sa mu každodenne venovať aby vybil svoju dávku energie. Ak sním neplánujete chodiť na lov môžete ho využiť ako spoločníka pri joggingu alebo ako parťáka na turistiku. Každá aktivita so svojím pánom je preňho prospešná. Skvele si vedú aj v psích športoch ako sú napríklad agility, rally, obedience, dogfrisbee alebo aj flyball. Už podľa názvu viete rozoznať, že bude milovať vodu a veľmi rád pláva. Aportovaním ho nadchnete a to už či na suchu alebo vo vode. 

 

Vzhľad plemena 

 

Je stredne veľký pes, s dobrou stavbou tela a výborne osvalenou postavou s kučeravou srsťou. Hlava je proporčne vyvážene k zvyšku tela. Oči sú stredné veľké a guľaté. Uši sú široko nasadené a bývajú nosené zvesene. Krk je stredne dlhý a prechádza plynulo k dobre vyvinutému telu. Chvost je stredne dlhý a ku špičke sa zužuje. Končatiny má dlhé a rovné zakončené labkami, ktoré majú medzi prstami blany. Srsť je hustá a kučeravá dobre priliehajúca k jeho telu. Je doplnena hustou krátkou podsadou, ktorá psa chráni proti vode, chladu, tŕňom a pod. Farba srsti býva hnedá, čokoládová s bielymi znakmi na hrudi a labkách ale môže sa vyskytovať aj bez nich. Priemerná výška v kohútiku býva 38 až 46 cm a váha v dospelosti dosahuje 11 až 20 kg. Výcvik

 

Ide o psa, ktorý je veľmi aktívny a preto treba zvážiť či zapadne do vášho životného štýlu. Veľmi ľahko sa prispôsobí aj pobytu vo vnútri s vami ale je mu potrebné zaistiť množstvo aktivít. Je veľmi kontaktný takže potrebuje mať blízky kontakt s rodinou v prípade, že  ho budete separovať od Vás na dlhšie môžu sa uňho objaviť deštruktívne aktivity. Ideálne miesto na život je pre neho dvor s prístupom dnu do domu, kde bude môcť tráviť čas so svojou ľudskou svorkou. Prechádzky na volno a pri jazere bude milovať. 

 

Starostlivosť 

 

Jeho hustú srsť je potrebné pravidelne vyčesávať. Kúpanie sa odporúča len vtedy, keď je to naozaj nutné a neodporúča sa používať šampón. Častým kúpaním dochádza k odmastňovaniu a následnému zhoršeniu kvality pokožky a srsti psa. Pravidelná kontrola oči a uší je potrebná. Najlepšie ak si určíte jeden deň v týždni kedy si spravíte so spom “ beauty okienko “ a venujete sa jeho celkovému zdraviu.

 

Zdravie plemena 

 

Ide o plemeno, ktoré nieje natoľko prešľachtené, že by trpelo na genetické poruchy.

Ale ako u každého psa aj u neho sa môže objaviť napríklad : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. šedý zákal 
  4. retinálna dysplázia
  5. progresívna atrofia sliznice 
  6. alergie 
  7. hypotyreóza
  8. cukrovka
  9. epilepsia 

 

 

Kŕmenie plemena 

 

Aby bol pes v dobrej kondícií je potrebné zabezpečiť mu kvalitné granule. Odporúčame rozdeliť krmenie na dve porcie. Druh krmiva a jeho dávka záleži na veku psa, metabolizme, ročnom období a úrovni aktivity. Odporúčame Vám granule s vysokým obsahom mäsa a bez pridaných konzervantov a ečiek. Granule by nemali obsahovať obilie, sóju, kukuricu a ani cukor.