Americký stafordšírký teriér- kompletný prehľad o plemene

Americký stafordšírský teriér 

FCI skupina 3

 

Pôvod plemena 

 

Pôvodne bolo plemeno chované na psie zápasy. Predkovia prišli do Spojených štátov z Veľkej británie spoločne s britskými imigrantami v roku 1860. V druhej polovici 19. storočia sa tu konali psie zápasy. Cieľom chovateľov bolo vytvoriť plemeno, ktoré bude skutočne ostré, statočné a vytrvalé a vhodné aby zaujalo miesto bojového psa. 

Dnes stafordi žijú hlavne ako rodinné a strážne psy. Svojou hravosťou a uvolnenosťou si získali srdcia mnohých ľudí a našli im miesta aj v sociálnych domoch, domoch s opatrovateľskou službou a podobne. Vďaka ich vytrvalosti sú z nich vynikajúce záchranárske psy. 

Korene amstaffa siahajú k bullom a terierom, ktorý boli chovaný najmä už k spomínaným psim zápasom. Po tom čo boli kruté psie zápasy vo Veľkej Británii zakázane v roku 1835 ostali niektorí potomkovia s anglickými osadníkmi kde boli znova používaný na psie zápasenie. Psov, ktorých využívali na stráženie stáda a majetku sa snažili chovať tak aby boli mohutné a zvýšila sa ich šanca v boji proti vlkom. 

Koncom 19. storočia sa milovníci amstaffov začali viac zaoberať ich prezentáciou na výstavach. V roku 1971 bolo uznané ako oficialne plemeno FCI. 

 

Povaha plemena 

 

Plemeno sa vyznačuje svojou milou a hravou povahou, ktorú oceňuje množstvo rodín. Miluju ľudí a to najmä deti. Pri kontakte s inými psami u ktorých vycítia, že sú si neistý môže dôjsť ku konfliktu. Vzhľadom na svoju minulosť totižto býva dominantný. Ale práve táto minulosť z neho robí lojálneho psa. Je veľmi inteligentný a odovzdá sa pre svojho pána, pri správnom výcviku sa veľmi jednoducho odvoláva a poslúcha.. Miluje pohyb a je veľmi dynamický a živý spoločník, ktorému sa treba venovať a vybíjať mu baterky na pravidelnej báze. Keď bude mať dostatok pohybu bude takmer bezproblémovým psom, ktorý nie príliš často šteká.
Vzhľad plemena 

 

Hlava je mohutná. Jeho telo je svalnaté. Výška v kohútiku dosahuje 43 až 48 cm a jeho hmotnosť môže byť až 23 kg. Na širokej hlave su posadené tmavé stredne veľké oči. Uši sú zvyčajne na pol vztýčené. V mnoho krajinách sa stále uši kupírujú aj napriek zákazom. Srsť má krátku a lesklú a môže mať rôzne farebné varianty. Biely jedinci su nežiaduci a môžu mať genetickú predispozíciu k hluchote. 

 

Starostlivosť 

 

Ide vcelku o zdravé róbustné plemeno. No v niektorých prípadoch sa môže objaviť alergia a rôzne kožné problémy, ktoré sa však vedia zmierniť zmenou stravy. Niektoré línie psov sú náchylné na dysplaziu bedrového kĺbu alebo srdcovému zlyhaniu. Pri správnej starostlivosti sa amstaff dožíva aj viac ako 12 rokov. 

Stačí mu raz za týždeň vyčesať srsť. Nechty si obrusuje veľmi dobre i sám na prechádzkách ale v prípade, že by ste si všimli, že ma pazúre dlhé treba ich odstrihnúť. 

 

Výchova amstaffa 

 

Ako každý pes aj amstaff potrebuje láskyplnú a dôslednú východu už od šteniatka. Patrí medzi veľmi inteligentné psy a veľmi rýchli si všimnú ak ich majiteľ je slabší jedinec a hneď to využijú vo svoj prospech. Majiteľ by sa nikdy svojho psa nemal báť a to ani v období puberty, kedy zvyknú ukazovať svoje dominantné sklony. Pes musí vedieť, že človek je vodcom svorky. Dôsledná výchova je preto alfou a omegou pre spokojný život. Amstaff je plemeno, ktoré chce potešiť svojho pána a preto výchova nieje tak zložitá ako si môžete myslieť.Keďže majú veľmi milé oči často ich používajú aby obmäkčili svojho pána a dosiahli to čo si zaumienili. Preto sa od majiteľa vyžaduje dôslednosť a imúnnosť voči týmto psím očiam. 

Je to plemeno, ktoré potrebuje dostatočne zamestnať telo aj myseľ. Vhodné sú pre nich takmer všetky psie športy. Odporúčame Vám psa využívať ako strážneho psa, môžu sa u§ho prejaviť jeho dávno zakorenené zvyky a prejaviť svoju ostrosť plemena. Zástupcovia plemena ocenia výlety kde môžu byť po boku svojho pána. Miluju hry s loptičkou, aportovanie , plávanie a mnoho iných. So stafíkom sa proste nudiť nikdy nebudete. 

Treba však zmieniť, že sa neodporúča úplným začiatočníkom. 

 

Kŕmenie 

 

Často nastáva chyba pri stravovaní a to napríklad príliš veľa bielkovín v strave, ktoré môžu mať za následok kožné problémy. Najmä amstaff , ktorý majú alergiu musí mať vyváženú stravu, ktorá obsahuje menší podiel bielkovín. Takisto chránime tým pádom aj zdravie obličiek. Stafford ma sklon k priberaniu a dokáže pribrať veľmi rýchlo, preto je vhodné aby sme správne určili kŕmnu dávku aj na základe toho, akú aktivitu so psom robíme.