Zdravá strava = zdravý psík

Udržujte svojho psa zdravého kvalitnou stravou

 

Už odpradávna vieme, že dobré jedlo lieči. Avšak jeho liečebné schopnosti plne závisia od kvality, čerstvosti a čistoty ingrediencií.

Receptúry granúl pre psov sa neustále menia -  podľa vývoja nových vedeckých výskumov, podľa nákladov, dostupnosti surovín, trendov a podobne.

S množstvom zvučných značiek krmív pre psov a množstvom informácií o nich je náročné vybrať to správne krmivo pre Vášho psíka - preto Vám prinášame niekoľko tipov. 

Nutričné požiadavky každého psa sú jedinečné v závislosti od plemena, veku, hmotnosti, individuálnych zdravotných potrieb a úrovne aktivity.

 

Granule, ktoré fungujú pre jedného psa, nemusia fungovať pre druhého.

 

Najlepšie granule pre psov sú vyrobené z najjednoduchších a najvýživnejších ingrediencií. Hľadajte vysokokvalitné ingrediencie, ako je mäso, ovocie, zelenina a vhodné obilniny a venujte pozornosť makroživinám, ako sú bielkoviny, tuky a sacharidy. 

 

pexels-muhannad-alatawi-58997 (1)

 

A čo konkrétne hľadať? 

 

Bonusové ingrediencie

  • Ľanové semienko alebo ľanový olej – bohaté na vlákninu, jeden z najlepších dostupných zdrojov zdravých omega-mastných kyselín.
  • Ovsené vločky – Ovsené vločky sú celozrnný produkt vyrobený z mletého ovsa s množstvom vitamínov B a vlákniny.
  • Kelp – táto výživná morská riasa je tiež bohatá na vápnik a pomáha udržiavať lesklú srsť a zdravú pokožku
  • Pestrec mariánsky - je prírodným zdrojom silymarínu a slúži na detoxikáciu a prirodzenú podporu metabolizmu. Silymarín zlepšuje funkciu pečene, podporuje tvorbu a regeneráciu pečeňových buniek a chráni ich.
  • Konopný olej - obsahuje všetkých 23 aminokyselín vyskytujúcich sa v prírode, vrátane 8 esenciálnych, ďalej obsahuje vysoký obsah železa, horčíka, mangánu, zinku, fosforu a vitamínov A, D, E a ďalších dôležitých látok pre organizmus. Je tiež bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín – kyseliny alfa-linolenovej a kyseliny linolovej, ktoré sú dôležité hlavne pre riadenie a súhru životných procesov v organizme, správnu funkciu bunkových stien, nervov, imunity a srdcovo-cievneho systému, slúži tiež ako zdroj energie. 

Prečo pes nechce jesť nové granule? Väčšinou sa toto stáva, ak psík pôvodne jedol granule, ktoré boli napríklad chemicky dochucované. Veľké množstvo dokonca aj známych značiek krmív, tváriaci sa ako "vysoko naturálne a zdravé", obsahujú veľké množstvá lacnej pšenice, kukurice, soli, minimum mäsa + využívajú chemickú konzerváciu. 

Tieto konzervačné látky využívajú najznámejšie značky s kľudným svedomím, kvôli dlhšej trvanlivosti a zaručenej vysokej žravosti krmiva.

Trvanlivosť krmiva, ktoré ma viac ako 18 mesiacov alebo 24 mesiacov je toho hlavným ukazovateľom. Schválne pozrite sa poriadne na obal a priamo na zloženie granúl, ktoré štandardne nakupujete...

 

pexels-cottonbro-studio-6568950_600x400

 

Tieto konzervačné látky sú v niektorých štátoch rovno zakázané a označené ako vysoko karcinogénne pre zvieratá.

Výrobcovia tieto látky marketingovo a šikovne skrývajú za termíndoplnkové látky povolené v EU“.

 

Najrozšírenejšie typy chemickej konzervácie : 

BHA alebo butylhydroxyanizol (E 320) - Podľa organizácie IARC bolo dostatočne preukázané, že látka je zvierací karcinogén. V celej EÚ je povolený ako antioxidant v obmedzenom množstve. V USA je povolený, v Japonsku prísne zakázaný. V Kalifornii je látka vyhlásená za karcinogén.

Propylgalát (E 310) - U citlivých jedincov môže vyvolávať žalúdočné problémy a alergické reakcie.

BHT alebo butylhydroxytoluén (E 321) - Štúdiami na zvieratách bolo totiž dokázané, že látka môže spôsobovať rad najrôznejších porúch - toxické účinky na pečeň, obličky, pľúca, vaječníky. Podľa organizácie IARC je táto látka preukázaný zvierací karcinogén. Mnohým svetovými organizáciami je odporúčané veľkým oblúkom sa vyhýbať konzumácii tejto látky v granulách.

 

Ako konzervujeme krmivo v Panakei - Nutrition Complex ?

Využívame prírodnú konzerváciu granuliek, pomocou vitamínu E - je to prírodný zdroj alfa tokoferol. Tieto alfatokoferoli pôsobia proti žltnutiu tukov a psom prospievajú tým, že dodávajú ich organizmu potrebný vitamín E a sú pre organizmus dôležitým antioxidantom.

 

Pri prechode na naše naturálne krmivo treba byť trpezlivý, nakoľko naše krmivo neobsahuje dochucovadlá, umelé farbivá a konzervanty... trávenie Vášho psíka a imunita sa Vám poďakujú skrz zdravie a vitalitu.