Nebezpečné psie potraviny

Dnes Vám predstavíme zoznam 🖐️ TOP 10 potravínktoré možno tiež máte doma ale môžu byť nebezpečné pre Vášho psa

 

Ak Váš psík patrí medzi labužníkov, ktorý ochutná prakticky čokoľvek, mali by ste sa mať na pozore. Nie všetky potraviny sú pre psíka bezpečné, poďme sa pozrieť na potraviny, ktoré možno tiež máte doma a môžu byť nebezpečné.

 

 

1. Varené a pečené kosti - Po tepelnej úprave kostí (varenie, pečenie, grilovanie) sa kosti pri hryzení štiepia a lámu na ostré kúsky, ktoré by psovi následne mohli poraniť tráviaci trakt, ak nieje zvyknutý pravidelne konzumovat surovú stravu. Obzvlášť pozor by ste mali dávať na mäkšie kuracie kosti, ktoré do jeho misky rozhodne nepatria. Ak chcete podávať kosti, tak jedine v surovom stave, v menších dávkach.

 

 

2. Kravské mlieko / Syr - Mlieko nepatrí do misky psa! Mliečny cukor "laktóza" sa v tráviacom trakte psa nerozloží a nevstrebe, následne nato začína v tráviacom trakte kvasiť. To spôsobuje nadúvanie a plynatosť, dochádza k hnačkám, ktoré zapáchajú. Psíkovia trpia bolesťou brucha a kŕčmi. Môže dôjsť aj k zvracaniu.

 

 

3. Sladké / Čokoláda - Rovnako ani žiadne iné „ľudské“ sladkosti nie sú pre psíkov vhodné. Obsahujú totiž množstvo cukru, lepku, dochucovadiel či zahusťovadiel. Ak chcete vášmu chlpáčovi osladiť život, siahnite po niektorých druhoch čerstvého, lokálneho ovocia.

 

 

4. Slané / Čipsy - Psy znesú oveľa menej soli, korenia a cukru ako ľudia. Nemali by ste ich preto ponúkať sladkými ani slanými pochutinami, psík môže mať žalúdočné ťažkosti a privolať si akútny zápal pankreasu.

 

 

5. Šunka, slanina a iné udeniny - tieto pochuťky, ktoré od stola dávame obsahujú vysoký obsah soli, naším miláčikom škodia na ladviny a pečeň. Tak isto spôsobujú aj zápal análných žliaz a psíkom sa môžu častejšie naplniť análne vačky, kde psíkovia typicky "sánkujú" - šúchajú zadok po podlahe, aby si uľavili.

 

 

6. Paradajky - Sú pre psov jedovaté kvôli obsahu solanínu. Paradajky obsahujú rastlinný jed α-Tomatin (príbuzný solanínu zo zemiakov).

 

 

7. Cibuľa, Cesnak, Pór - Porušuje hemoglobín, ktorý je potrebný na prenos kyslíka. Prejavuje sa bolesťami brucha, hnačkami, dýchavičnosťou, zrýchlené dýchanie a tep.

 

 

8. Vyprážané jedlá - Pri dlhodobej strave zloženej z takýchto potravín môže mať psík žalúdočné ťažkosti, obezitu a nábeh na zápal pankreasu.

 

 

9. Pečivo / zbytky z kuchyne - Pes je primárne mäsožravec, aj keď od domestikácie prvého psa už ubehlo viac ako 10 000 rokov, jeho tráviaci trakt je stále prispôsobený na trávenie mäsa ako hlavnej zložky kŕmnej dávky. 

 

 

10. PiškótyMnožstvo majiteľov používa ako formu odmeny klasické alebo psie piškóty, neuvedomujú si však, že obsahujú veľké množstvo cukru a bielej múky, ktorá z dlhodobého hľadiska ničí a devastuje tráviaci trakt psa.

 

 

Čo robiť, ak pes zjedol niečo jedovaté ? 🖐️

 

Určite nepanikárte, ale psíka pozorne sledujte. Niektoré potraviny nie sú vhodné z dlhodobého hľadiska, no tráviacim traktom prejdú úplne normálne (cibuľa, kúsok vyprážaného jedla, kúsok čokolády a podobne). V takýchto prípadoch ho počas nasledovných 24 hodín od konzumácie danej potraviny pozorne sledujte. Pokiaľ nenastanú komplikácie ako hnačka, zvracanie, triaška, prudké dýchanie a ďalšie podobné, nemalo by sa mu nič stať.

 

Pri toxických veciach, ako je požitie otravy na hlodavce, veľké množstvo čokolády, alkohol, avokádo alebo inú nestráviteľnú vec (napr. malá súčasť hračky), nečakajte, môže dôjsť k otrave. V každom prípade návšteva veteriny Vás neminie. A to v čo najkratšom možnom čase.