LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Gravidita psa ( fenky )

Gravidita fenky trvá len krátky čas. Ani sa nenazdáte a o chvíľu Vám budú po dome ťapkať malé labky psích šteniatok. Pred tým, je potrebné sa o fenku náležito starať. 

 

Ako spoznám, že je fenka gravidná

Fyzický prejav toho, že je suka tehotná nemusíte dlho na prvý pohľad spoznať. Priberať a guľatieť sa začne najskôr dva týždne až mesiac po krytí. V tomto čase sa jej začnú meniť bradavky. Na pohľad ich môže mať ružovejšie a zdúrenejšie ako zvyčajne. Výnimkou nieje ani nevoľnosť rovnako ako u žien. Na domáce overenie gravidity nie sú dostupné testy, na samotný verdikt si treba počkať približne 25 až 35 dní od nakrytia. V tomto čase je vhodné navštíviť veterinára a na sone pozrieť či sú viditeľné plody. Niektorí chovatelia dávajú sučku na rontgen , čo však ožaruje ako suku tak aj šteňatá zbytočne. Pri ultrazvukovom vyšetrení je možno určiť aj približný počet šteniatok. Takéto vyšetrenie však nieje 100% a ide len o približné počty.  Na potvrdenie gravidity veterinár používa aj špeciálny hormonálny test. Po uplynutí 21 až 25 dní od počatia sa fena môže podrobiť testu na prítomnosť relaxínu. Relaxín je hormón, ktorý produkuje len gravidná fena. Potvrdiť graviditu feny dokáže aj vyšetrenie EKG, ktoré zaznamenáva tlkot srdca šteniat. 

 

 

3 príznaky gravídnej fenky

  • 1. zmena jej typického správania. Za zmenu jej správania môže produkcia hormónov a ich aktuálna nerovnováha, ktorá zapríčiňuje zmenu nálad. Počas gravidity býva fena maznavejšia a celkovo lenivejšia a pohodlnejšia. V druhej fáze gravidity sa zníži jej aktivita a bude viac piť a častejšie vylučovať. 
  • 2. chuť do jedla. V jednotlivých fázach gravidity býva rôzna. Najskôr sa objavuje nechutenstvo a ranná nevoľnosť spojená s vracaním. V druhej fáze je fena pažravá a pri chuti. Odporúča sa jej preto navýšiť krmnú dávku. Počas gravidity sa nebojte svoju fenku rozmaznávať a dopriať jej viac jedla a pozornosti. 
  • 3. vývoj pohlavných žliaz a postupné priberanie - na fenke je viditeľné priberanie približne po mesiaci od krytia. Mliečne žľazy a bradavky sa zväčšujú a menia farbu. Hmotnosť feny sa môže zvýšiť až o 50%. 

 

 

Falošná gravidita u fenky 

Počas hárania sa nemohlo stať, že by vám vašu fenu nakryl cudzí pes. Šteniatka ste neplánovi no napriek tomu sa Vám zdá, že s vašou fenkou niečo nieje v poriadku ? Netreba hned panikáriť. Pravdepodobne pôjde o falošnú graviditu. Objavila sa u nej takzvaná pseudogravidita. Na fenke môžete vidieť psychický nepokoj a vyžadovanie pozornosti, často sa začne k svojím hráčkam správať ako ku šteniatkam. Nosiť ich do pelechu a z pelechu v domnienke, že ide o šteniatka. Zmena je spojená s tým, že sa môže objaviť aj produkcia mlieka. Fenke stačí upratať hračky a venovať jej viac pozornosti. Ubrať krmnú dávku a venovať viac času prechádzkam v prírode. Ak sa tento stav bude opakovať mali by ste zvážiť kastráciu. 

 

 

Ako dlho trvá gravidita u feny ? 

Krytie je za vami a teraz sa pozrieme nato ako dlho trvá gravidita feny. Je to pomerne krátke obdobie a nesmiete podceniť ani jeden deň. Gravidita fenky trvá priemerne 63 dni a deli sa na tri fázy. každá fáza trvá približne 21 dní. Počas gravidity sa fena mení, rastie jej brucho a pomaly ale isto sa začína pripravovať na pôrod. Dĺžka sa môže líšiť aj o týždeň, pretože nieje možné presne určiť kedy boli vajíčka sučky oplodnené. Fenka sa môže psovi ponúkať aj niekoľko dní. Kryť sa chodí zvyčajne v 10 až 12 deň hárania. Môžete si pomôcť odberom krvi a určením stupňa progester=onu v tele. Na progesterón Vám odporúčame chodiť aspoň 2x týždenne kým bude mať správnu hodnotu. Každé plemeno má svoje špecifické hodnoty, kedy je vhodné fenu nakryť. Preto je vhodné aby ste to prebrali s poradcom chovu daného plemena. Životnosť spermií psa môže trvať až 6 dní, preto by mala mať sučka po krytí niekoľko dni pokojový režím. 

 

 

Ako sa starať o gravidnú fenu ? 

Na začiatku obdobia tehotenstva fenky nerobte žiadne zásadne zmeny. Je vhodné dodržiavať režim a zvyky ako doteraz. V druhej polovici bude fena vyhľadávať pokojné miesto a pomaly sa začne pripravovať na pôrod. V túto dobu je vhodná zvýšená opatrnosť a starostlivosť. Prispôsobte fenke jedálniček a navýšte jej dennú dávku krmiva. Zo štandardného krmiva prejdite na krmivo ktoré obsahuje viac bielkovín a energických zložiek. Aby ste predchádzali zaťaženiu orgánov feny krmte ju 3 až 5 x denne v menších dávkach. Na škodu nebudu ani pamlsky a doplnky stravy.  V druhej polovici gravidity je potrebné pomaly obmedzovať fyzickú aktivitu. Približne v 40. deň sa môžete pustiť do prípravy pôrodného boxu. Fenka bude potrebovať miesto kde sa bude cítiť bezpečne a bude jej tam pohodlne. Kde v pokoji porodí samozrejme v prípade spontánneho pôrodu v prípade cisárskeho rezu sledujte fenku, či nebude hrabať. V deň pôrodu sa fena nechce najesť a bude odmietať aj pamlsky. Teplota feny klesne a potom následne stúpla od jej bežnej teploty. Preto je vhodné v 58 den začať merať teplotu feny 3 x denne a zapisovať si výsledky. Následne pokračujte až do dňa pôrodu. Keď bude mať inú hodnotu teploty ako priemerna máva majte oči na stopkách. Sledujte jej správanie bude nervóza, dychčať hrabať a odtečie jej plodova voda. S odtečenou plodovou vodou začína pôrod do dvoch hodín si môžete byť istý, že začnete rodiť. 

 

 

Fáza gravidity deň po dni 

Samotný pôrod a odchovanie šteniatok je náročné pre fenu aj pre majiteľa. 

 

1-6 deň - spermie putujú k vajíčkam, ktoré sa snažia oplodniť. Bežne sa krytie fenky opakuje obdeň. Preto je ťažké určiť presný dátum oplodnenia. 

7-14 deň - oplodnené vajíčka putujú vajcovodom do dutiny maternice, kde sa voľne pohybujú. V tejto chvíli sú zárodky veľké cca 1mm.

15-20. deň - Oplodnené vajíčka sa hniezdia. Po uhniezdení sa im formojé centrálný nervový systém, hlava, telo a chrbtica. Následne sa začínajú vyvíjať vnútorne orgány. V 20. deň dosahujú embryá veľkosť 4-5mm. Fenke sa začínajú zväčšovať mliečne žľazy a bradavky. V ich okoli sa preriedi srsť. 

20-22. deň - vytvára sa placenta, vďaka ktorej sa dá diagnostikovať gravidita 

23-30. deň - zárodky sa premieňajú na šteniatka. Začínajú im rásť zúbky, stavce a končatiny. V tejto chvíli dosahujú jednu tretinu konečnej hmotnosti. Práve toto obdobie je vhodné na návštevu veterinára a podstúpenie ultrazvukového vyšetrenia.

do 35. dňa - nerobte zásadne zmeny. Fenka je citlivá na hocijaké zmeny. Nemeňte ani režim kŕmenia ani pelech. 

40 deň - už hovoríme o plodoch. Maju vyvinuté všetky životné dôležité štruktúry a ich veľkosť sa znásobuje. V tomto období môže maternica zabrať až ⅔ brušnej dutiny. 

45 - 50. deň - Plody sa začínajú osrsťovať. Šteniatka sa dajú nahmatať. Fena výrazne priberá. Mali by ste mať pripravený pôrodný box. 

50 - 55. deň - Plody sú vyvinuté a majú sformovaný tvar a neustále rastú. Fenka začína byť nepokojná a pripravuje sa na príchod šteniatok. 

Po 60. deň - je na čase očakávať pôrod. Ten môže prísť do týždňa - Prvý znakom je zníženie telesnej teploty na 37 stupňov. Preto teplotu merajte 3x denne.