LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Ako zvládať pubertu u psov

Puberta u psa  Vďaka naším tipom lepšie pochopíte puberťáka, ktorého máte doma.

 

Puberta je úsmevný vek psa a začína individuálne, zväčša nastupuje medzi 6 - 9 mesiacom. U veľkých plemien môže nastupovať až v 12- 18 mesiaci. To isté platí aj o plemenách s podielom vlčej krvi. Puberta u “vlkov” sa začína až okolo 2 rokov života jedinca.

Puberta psa je veľmi dôležité obdobie, ktoré slúži na určenie hraníc medzi majiteľom a psom. V tomto období treba dbať aj na výživu psa keďže je stále vo vývine či už telesnom, pohlavom alebo psychickom. Nenechajte si počas tohto náročného obdobia od psa skákať po hlave - pes testuje Vašu autoritu.

 

 

Ako sa prejavuje puberta u psa ? 

Nástup puberty začína u každého plemena v iný čas. Náročne obdobie začne v období šteňacieho veku, kedy vypadnú mliečne zuby a prereže sa 42 trvalých zubov psa. Menšie plemena psov dosahuju obdobie vzdoru o niečo skor ako väčšie plemená.

 

Typické znaky puberty u psov:

  • psík je viac sebavedomejší 

  • počas venčenia častejšie značkuje

  • psík neposlúcha povely a skúša Vaše hranice

  • začne zavýjať keď ho necháte samého v miestnosti 

  • pri hre s inými psami sa správa inak je dominantnejší alebo bojazlivejší 

 

Dodržujte tieto zásady:

  • socializácia s inými psami 
  • vždy choďte popredu ako vodca svorky
  • neustále upevňujte základné povely a poslušnosť
  • psík sa s Vami musí cítiť bezpečne, v prípade nebezpečenstva sa postavte pred neho a zachovajte pokoj

 

 

Po dovŕšení dospelosti v tele psa sa začne meniť hormonálná rovnováha, cieľom tejto zmeny je pohlavná zrelosť .

Pohlavné hormóny samcov TESTOSTERÓN a sučiek ESTROGÉN a PROGESTERÓN, spôsobuje, že časť mozgu zodpovedá za emócie. Psy začínajú intenzívné reagovať na vonkajšie podnety. Kortizol je stresový hormón, ktorý je produkovaný v kôre nadobličiek, sa počas puberty zvyšuje v krvi psov. To je dôvodom prečo pes reaguje vystresovane na hlasné zvuky ako napríklad trúbenie aut. Hoci predtým s tým nemal problém. Dopamín je hormónom šťastia. Počas puberty sa produkuje množstvo hormónu šťastia a preto je vhodné používať pri výcviku formu pozitívnej metódy. Veľmi ľahko sa v tomto období pes povzbudzuje.

 

Ako prežiť obdobie vzdoru u psa puberťáka ?

Psia puberta nieje len o hormonálnych zmenách a ruji ale aj o výrazných zmenách v správaní. Tie si všimnete najmä u samcov. Psy skúšajú čo si môžu dovoliť voči iným zvieratám, ľuďom a u majiteľa skúšajú taktiež koľko znesie. Začína sa prejavovať dominancia. V začiatkoch hranice testuje len mierne. Donedávna poslušne zlaté šteniatko a zrazu nepočúvne povel ani na piaty krát. Ak toto správanie nezatrhnete hneď na jeho začiatku čakajú vás ťažké časy. V tomto období však neskúšajte psa vychovávať hrubou silou alebo krikom. Nemá to žiadny účinok. Pes vás musí vnímať ako autoritu a len takto uňho získate pozíciu alfa samca. Musíte si zachovať chladnú hlavu aj v tých najhorších situáciach. Dôslednosť a pokoj pri dávaní povelov. V žiadnom prípade psovi nesmiete ustupovať. Je dôležité aby ste neboli nervózny pretože pes to z vás vycíti a bude ešte divokejší.