Divné psie situácie

8 rôznych psích situácií, ktoré určite tiež poznáte 👀 alebo ste zažili pri vlastnom štvornohom miláčikovi a na ktoré je dobré vedieť odpoveď prečo sa tak pravdepodobne deje.


1. Prečo pes papá exkrementy ?

Jeden z najpravdepodobnejších dôvodov na požieranie psích exkrementov je vyplnenie nutričného deficitu organizmu psa, ako je chýbajúce železo, minerály alebo vitamíny. Každopádne psovi nedovoľte pokračovať v papaní exkrementov. Je tu mnoho rizík a najväčšími sú parazity.

 

 

2. Prečo pes žerie trávu ?

Pes môže jesť trávu, keď má v potrave nedostatok živín. Jednotvárna strava alebo lacné nekvalitné krmivo s nevyváženým množstvom jednotlivých živín a s nedostatočným obsahom vlákniny, môže u psa vyvolať potrebu požierania trávy. Narušené tráviace procesy v tele a ochorenie tráviaceho traktu sú už vážnejšími príčinami jedenia trávy ak sa to deje opakovane a pravidelne. Toto správanie je obvykle nasledované zvracaním, prípadne aj inými problémami. Psi sa takto snažia vyčistiť svoj tráviaci systém od nevhodných alebo jedovatých látok v organizme prijatých z nevhodnej stravy.

 

 

3. Prečo pes šúcha zadok o zem ?

Najčastejším problémom môžu byť análne zľazy alebo aj alergia na jedlo, čo má u psa za následok šúchanie zadku po zemi. Tvrdá stolica pri vylučovaní tlačí na análne žľazy, ktoré vylučujú charakteristickú tekutinu. Ak však pes skonzumuje jedlo, ktoré mu v črevách sformuje len riedke exkrementy, nedôjde k stimulácii análnych žliaz, ktoré sa následne upchávajú. Jedným z najrýchlejších riešení je v tomto prípade zmena značky psieho krmiva alebo zmena prísad v potrave, ktorou kŕmite psa. Ak by sa problém pravidelne opakoval, problém môže byť s vyprázdnením upchatých análnych žliaz Vášho psíka. S touto procedúrou ochotne pomôže Váš lokálny veterinár, kde vyčistenie análnych zliaz nezaberie viac ako 1 minútu.

 

 

4. Prečo majú psy smradľavý dych ?

V skutočnosti páchne psom z úst kôli určitému stupňu zubných chorôb, alebo infekcii. Je zarážajúce, že až 90 percent psov má nejaký stupeň zubnej infekcie už v jednom roku života. Choroba zubov začína ako zápal dasien a nemala by byť ignorovaná. Včastná diagnóza a liečba je veľmi dôležitá, aby sa zabránilo šíreniu.

 

 

5. Prečo sa pes veľmi škriabe ?

U psov poznáme veľké množstvo ochorení, ktoré spôsobujú intenzívne svrbenie a následne škriabanie očí, uší, vykusovanie labiek, rôzne vyrážky, fľaky a miesta s vypadanou srsťou. Najčastejšou príčinou je nevhodná strava, nasledujú baktérie, parazity, kvasinky, rôzne druhy potravinových alergie a intolerancie.

 

 

6. Prečo pes prdí ?

Najčastejším dôvodom je problematické zloženie aktuálnej potravy Vášho psíka. Každý psík je jedinečný a je to ako s ľudmi, každému vyhovuje niečo iné. Zmenou problematickej stravy sa problém väčšinou rýchlo odstráni v priebehu pár dní. 

 

 

7. Prečo pes plzne ?

Srsť psíka sa mení zväčša pri zmenách teplôt – pes sa napríklad zbavuje nadbytočnej srsti po zime, naopak na jeseň rastie novej srsti viac a kožuch psa hustne. Psy, ktoré žijú iba vnútri, môžu priebežne pĺznuť počas celého roka, lebo telo nedostáva podnet v podobe ochladenia, ako majú psy ktoré žijú vonku. 

 

 

8. Prečo pes grgá ?

Psy grgajú z rovnakého dôvodu ako ľudia: v ich žalúdku je príliš veľa vzduchu. Zvuk signalizuje, že z pažeráka uniká vzduch. Väčšinu času je úplne normálne, že pes odgrgne, ale existujú chvíle, kedy grganie môže byť znakom problému. Chronické grganie môže tiež súvisieť so zápalom výstelky žalúdka alebo s infekciou Helicobacter pylori, baktériou zodpovednou za niektoré žalúdočné vredy.