LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Ako vybrať psie granule ?

Ako vybrať ideálne granule pre Vášho psa?

radi Vám poradíme s touto náročnou problematikou. 💡 V úlohe každého zodpovedného majiteľa psa príde veľmi dôležitá a zásadná otázka ako vybrať tie správne granule pre svojho psa

 

Na začiatok je dôležité spomenúť skutočnosť, že Váš psík je predovšetkým z väčšej časti mäsožravec, nie hrabavá zver. (sliepka, kurča, broiler a podobne) V kvalitných granuliach vždy hľadajte na prvom mieste mäso, v čerstvo spracovanom alebo sušenom stave. Pokiaľ v žložení granúl na prvom mieste uvidíte čokoľvek iné ako mäso, nedoporučujeme takéto granule podávať.

 

Kritéria správneho výberu krmiva:

1) Zohľadniť vek, plemeno a aktivitu Vášho psíka 

Je potrebné na základe týchto troch kritérií vybrať správne nutrične vyvážene granule. Niekedy ani tie najkvalitnejšie granule nemusia Vášmu psovi vyhovovať ak zabudnete na jeho aktivitu, vývojovú fázu a samozrejme zdravotnú dispozíciu. Musíte zabezpečiť vhodnú stravu Vášmu psíkovi podľa jeho skutočných individuálnych potrieb, počas každej životnej etapy psíka - šteniatko, gaučový miláčik, aktívny psík alebo senior

 • Šteňa vo vývine potrebuje odlišné žloženie granúl ako dospelý pes
 • Pes s potravinovou alergiou alebo po kastrácií potrebuje tiež iné žloženie granúl
 • Pes vo vysokej záťaži, môžeme ho nazvať aj pracovným plemenom potrebuje viac živočíšnych proteínov
 • Gravidné suky potrebujú dostatočné množstvo živín, ich kŕmenie by sme mohli prirovnať ku kŕmeniu šteniat

Musíte zabezpečiť vhodnú stravu Vášmu psíkovi podľa jeho skutočných individuálnych potrieb, počas každej životnej etapy psíka - šteniatko, gaučový miláčik, aktívny psík alebo senior

 

 

2) Čítanie zloženie a etikiet granúl 

Ingrediencie granúl sú na obale vždy uvádzané zostupne, od najväčšieho podielu až po najmenší podiel. Prvá uvedená zložka v zložení má v receptúre najväčší obsah. Na prvom mieste hľadajte vždy mäso. Bude popísane podľa stavu a druhu - čerstvé, sušené, dehydrované a podobne. Správne množstvo mäsa v granuliach by malo obsahovať od 30% do 50%.

Pokiaľ na prvom mieste v zložení nájdete obilniny alebo rastlinné bielkoviny / deriváty je čas na spozornenie. Obilie je obsahom lepku. Pšenica a kukurica by nikdy nemala presahovať obsah mäsa. Kvalitné druhy bezlepkových obilnín sú vhodným zdrojom sacharidov a čistia črevá. Medzi tieto zložky patria zemiaky, batáty, ryža, strukoviny, proso, ovos, amarát a iné. Stále je však dôležité aby neprevažovali nad živočíšnymi bielkovinami. Tie pes potrebuje najviac. Samozrejme pokiaľ nejde o prísnu dietu. V kvalitných granuliach nájdete namiesto obilnín ovocie alebo zeleninu. 

Zvýšte svoju pozornosť hlavne pri "produktoch živočíšneho pôvodu". Z prvého dojmu z tohto slova by ste pod týmto názvom hľadali porciu mäsa avšak opak je pravdou. ide o označenie zvyškov pre lepšiu predstavu ide o zväčša o odpadové produkty. U živočišných bílkovin záleži najmä na ich kvalite. Ideálnym mäsom je mäso určené pre ľudskú spotrebu, ktoré je z voľných chovov, značky ktoré majú lokálnych dodávateľov a podobne. Pamätajte si , že poctivý výrobca sa svojou receptúrou riadne pochváli.

 

 

3) Kontroverzné zložky krmiva pre psov... Čo to vlastne je ? 

Umelé konzervanty - nepatria do krmiva pre psa a poškodzujú jeho zdravie.

 • sorban draselný E202
 • BHA E320
 • BHT E321
 • propylgalát E310
 • ethoxyquin E324
 • tripolyfosfát sodný STPP E451
 • propylenglykol E1520
 • difosforečnany

Farbivá a rôzne dochucovadlá - To, že granule majú nejednotnú farbu je v poriadku nieje možné vylisovať rovnomerne množstvo ingrediencií. Pokiaľ sú však farebné odlišné ako napríklad zelené, červené a podobné farby môže za to chémia.

Anorganické materiály - uhličitany, sírany, chloridy, oxidy, hydroxidy a mnohé iné nevyhovujú zažívaniu psa. Nadbytočné množstvo vedie k vzniku močových a ľadvinových kameňov. Upchávanie ciev a usadzovanie škodlivín v tele Vašého domáce miláčika. Najvhodnejším zdrojom minerálov v strave je zeleniny a byliny a predovšetkým morská riasa a stráviteľné minerály v chelátovej forme. 

 

 

5 jednoduchých a rýchlych bodov čo si všímať v zložení ? 

 • Na prvom mieste v zložení je uvedené vždy mäso / stav a druh mäsa /
 • Žiadne zavádzajuce pojmy v zložení krmiva / deriváty, vedľajšie produkty /
 • Minimálne 18% živočíšnych bielkovín / z jasne daného mäsa / 
 • Obilniny by mali byť až za obsahom mäsa v zložení
 • Bez chemickej konzervácie, farbív a dochucovadiel

 

 

 

Analytické zložky v krmive psa

Analytické zložky sa uvádzajú za obsahom ingredencií a predstavujú tak súhrn zásadných stavebných látok krmiva. Zložky by mali byť rozdelené na živočíšne a rastlinne. Veľa výrobcov ich však často uvádza zhrnute spolu. Preto sa neuspokojte len s obsahom bielkovín ale zistite či prevažujú živočíšne alebo rastlinné zdroje, 

 • Hrubý proteín - znamená celkový % obsah bielkovín rastlinného aj živočíšneho pôvodu v krmive.
 • Hrubé tuky -znamená celkový % obsah živočíšnych a rastlinných tukov obsiahnutých v krmive.
 • Hrubá vláknina - súhrn nerozpustnej rastlinnej vlákniny. Tá zaisťuje čistenie čriev a urýchľuje trávenie. 
 • Hrubý popol / Anorganické látky - je krmivárska hodnota a ide o označenie zvyšku pri laboratórnom spálení jednotky zmesi. Ide o nespáliteľný podiel (prevažne minerálne látky). Nejedná sa o popol pridaný do krmiva.
 • Doplnkové látky - vitamíny a minerály, ideálne v chelátovej forme. 
 • Vlhkosť - označuje prebytočnú vodu v krmive, ktorá ostane po spracovaní ingrediencií. \jej zdrojom býva čerstvé mäso a pod. \optimálny obsah je 10%. Čím vyššie percento vlhkosti je prítomné, nastáva vyššie riziko plesne, prípadne musí byť krmivo silne chemicky konzervované. 

 

Vášho psíka môžete kŕmiť aj domácou stravou, tj mäsko, varená ryža a zelenina. Avšak pri tejto strave z dlhodobého hľadiska nikdy nebudete mať 100% istotu, že každý deň psík dostane zo stravy 100% nutričných potrieb jeho organizmu každý jeden deň, tj makroživín a mikroživín - bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Preto sú tu granulované krmivá ako to naše, ktoré sú naozaj komplexne zostavené tak, aby Váš psík všetko dostal z granul a nemuseli ho extra dokrmovať naviac.

 

PANAKEI ako záruka komplexného prístupu k individuálnym potrebám Vášho psíka.