Sibirsky Husky - kompletný prehľad o plemene

Husky

FCI skupina 5

                                                   husky-panakei-g 

Predkovia huskyho akého ho dnes poznáme pochádzali zo Sibíru. Boli ako spoločníci nomádských kmeňov. Tieto psy sa vyznačovali svojou vytrvalosťou a preslávil ich obchodník s kožušínami William Goosak v roku 1909, ktorý svojích psov prihlásil na jedny z prvých pretekov psích záprahov s názvom ALL ALASKA SWEEPSTAKES .  Tím jeho psov skončil na treťom mieste v preteku  ktorý mal 408 km a porazil aj osvedčené aljašské malamuty. Ďaľšie roky sa na popredných miestach umiestnili aj iné psy sibírského pôvodu. Prvý oficiálný chov psov husky na Aljaške začal Leonhard Seppala – chov začal so psami Williama Goosaka.

Využíval sa najmä na psie záprahy. Len málo psov ostalo tak úzko spätých so svojím pôvodným využitím ako husky. V ťahaní saní a orientácií je majstrom utiahne dokonca až deväťnásobok svojej váhy a to bez ohľadu na podmienky ako sú sneh. Človek, ktorý ich vedie sa nazýva Musher a zadáva im iba hlasové povely s napnutým vodítkom , ktorým predchádza zraneniu psov. Všetky tieto povely vykonáva hlavne alfa pes v záprahu. Môžeme ho nazvať aj vodiaci pes .

 

Povaha Sibirského huskyho

 

Sibírsky husky je priateľský pes. Ľudí miluje a je im oddaný , preto nieje vhodným plemenom na stráženie. Majú vyvinutý naozaj veľký lovecký inštinkt. Mnohý huských ignorujú volanie svojich pánov. Presne preto je výcvik tohto plemena veľmi dôležitý. Husky má svoju hlavu. Nie každý husky keď je na vólno bez vodítka reaguje na privolanie a preto a odporúča venčenie hlavne na vôdzke.  Medzi pozitívnú právu patrí to , že husky málokedy šteká ale na druhej strane viac vyjú. Dovolím si napísať že zavýjajú a dokážu sa s Vami hádať aj niekoľko minút.

Najlepšie pre seba aj pre neho urobíme tým  že mu zamestnáme telo . Najšťastnejší je práve vtedy  keď sa môže hýbať predsa len presne na tento účel bol vyšľachtený. Ako u väčšiny plemien ak nevenuje huskymu dostatok pohybu a nezamestnávame ho , nájde si svoje vybitie energie sám.

 husky-panakei-c

Výchova huskyho

 

Husky nieje plemeno pre každého. A presne preto sa rozhodnite pečlivo. Ako každý pes aj husky veľmi rád hryzie predmety a hrabe diery na záhrade. Patrí medzi energické plemená a ma tendenciu k deštrukciám predmetov pri nedostatočnom využití.

Veľmi rád si odbehne , preto je vhodné venčiť ho len v uzavretých priestoroch alebo ho nepúšťať z vôdzky.Toto plemeno miluje pohyb a najmä beh preto ak ste milovníkom behu alebo hadzánia frisbee  odporúčame Vám to vykonávať len v oplotených výbehoch pre psov. Je to plemeno  ktoré žiadne pískanie a privolavanie nezastaví , keď práve chcú behať.  Samozrejme existuje aj husky , ktorý veľmi rád chodí pri nohe a prídu na zavolanie ale takýchto je naozaj málo. Je to psík , ktorý ma svoju hlavu a miluje vólnosť a „vietor vo vlasoch „ . Tak isto aj Váš pozemok by mal byť dobre oplotený a dostatočne vysoko oplotený. Spodná časť plotu by mala byť dobre uchytená aby sa nedala nejak prehrabať. Na úteky je naozaj veľmi vynaliezavým psom.

S inými zvieratami nemá problém ale ak sú menšie ako on nemal by byť s nimi sám a bez dozoru. Huskyho by sme mohli definovať aj ako plaché zviera. K cudzím ľuďom zvykne bývať opatrný ale vedia si veľmi rýchlo získať jeho priazeň.  Je veľmi energický a tak isto dáva najavo aj svoju radosť.

Má výbornú povahu veľmi aktívnú , pozornú a spoločenskú.

Plemeno by som si obstarala len po zvážení všetkých jeho potrieb a zvážení či mu viem venovať dostatok času a hlavne priestoru na vyžitie.

 husky-panakei-d

Starostlivosť o Sibírského huskyho

 

Nieje ničím špeciálna oproti iným rasám. Srsť sa mu ľahko vyčesáva. Samozrejme počas výmeny  srsti je potrebne venovať jej trošku viacej starostlivosti a vyčesávať ju tak aby sme sa zbavili starej podsady.

Počas kúpelu je vhodná len čistá voda prípadne jemný šampón s neutrálným PH.

Najlepším prstredím na život sibirského huskyho je rodinný dom s veľkým pozemkom. A záhradou , ktorá ma veľky „antihusky" plot cez , ktorý by sa nevedel dostať.  Veľmi rád kope jamy . Ak sa rozhodnete pre huskyho , ktorého chcetemať na dvore mali by ste zvážiť aj ďaľšieho psieho kamaráta. Husky je nerád sám a má rád úzky kontakt s ľuďmi a je pre neho veľmi dôležitý. V podstate žil v minulosti vo svorke a toto ostalo zakorenene hlboko v ňom.  Preto druhý pes bude vedieť zabezpečiť program huskymu a spolu sa zabavia aj počas vašej neprítomnosti.

 

Zdravie huskyho

 

Priemerný vek huskyho je 10 až 14 rokov.

Zriedkavo býva chorí .  Nemajú takmer žiadné predispozície na choroby.

Nesmie sa preťažovať hlavne v mladom veku kedy sa všetko vyvíja. Svalstvo treba budovať pomaly. Pred kúpou u chovateľa zistite hlavne , či rodičia boli vyšetrený na dyspláziu bedrových kĺbov. Majú sklon k dermatóze ktorá reaguje na zinok. Črevo neabsorbuje dostatok zinku cez bežnú stravu a môže to spôsobovať kožné choroby. Často je nutné celoživotné užívať zinok.

 

Vzhľad Sibirského huskyho 

 

Je to stredne veľký pes , ktorý je odolný a vytrvalý. Veľmi rád behá , a ako záprahový pes rád ťahá sánky. 

Výška v kohútiku u sučky 50cm a váha 16 kg 

Výška v kohútiku u psa je 60 cm a váha 28 kg 

Priemerná dĺžka života je 10 až 14 rokov. 

Obstarávacia cena šteniatka z registrovanej chovateľskej stanice je cca 1500 eur.

Srsť je krátka a veľmi hustá chladných farieb. 

Husky je známy hlavne kvôli svojím modrým očiam. Existujú aj jedince s jantárovými očami , alebo s jedným okom modrým a druhým hnedým. 

Majú výrazné zafarbenie na chrbte pričom hruď a nohy sú bielej farby. Na tvári má masku. 

Uši sú veľké , husto osrstené a vysoko nasadené blízko pri sebe. 

Srsť sa skladá z dvoch vrstiev a to krycej srsti a podsady. Podsada má často bledú farbu a mení sa dva krát ročne. Pričom je dobré pomôcť s jej výmenou vyčesávaním. Trením jednotlivý chlpov vzniká teplo a krycia časť srsti toto vytvorené teplo uchováva. Krycia srsť môže mať bielu , čiernu a červenú farbu. 

Husky má takzvaný líščí chvost , ktorý nemá takmer žiadnú podsadu. Tento huňatý chvost má praktické využitie v snehovej búrke , kedy sa husky schúli a schová si čumák pod chvost , čo vytvára akoby vzduchový filter a predhrieva vzduch. 

Labky a srsť sú tak isto prispôsobenie sibirskému prostrediu. Labky majú menšie ako psy podobnej stavby tela a to z dôvodu aby cez ne unikalo čo najmenej tepla.

husky-panakei-f

Choroby Sibírského huskyho

 

Choroby na ktoré sa husky má testovať , ktoré síce nie sú povinné ale odporúčajú sa.

 • Paralýza laryngu
 • Von-Willebrandova choroba
 • Hemofýlia A
 • B Dysplázia bedrového kĺbu
 • Cerebrálne hypoplázie
 • Senzorické neuropatie
 • Ektopický ureter
 • Entropium
 • Heterochrómia
 • Glaukóm
 • Chronická superficiálna keratitída
 • Dystrofia rohovky
 • Korneálna endotheliálna dystrofia
 • Dystrofia rohovky
 • Luxácia šošovky
 • Palpebrálna neoplázia
 • Perzistentná pupilárná membrána
 • Progresívna atrofia sietnice
 • Dysplázia sietnice
 • Uveodermálny syndróm
 • Kryptorchizmus

Na celkové zdravie pôsobia aj faktory prostredia môžeme pod týmto pojmom vnímať toxíny, lieky , stopové lieky ďalej sú to faktory výživy a to nedostatok živín v strave a v neposlednom rade genetické faktory .

Odporúčame ako doplnok stravy https://www.panakei.sk/panafix/

Kŕmenie Sibirského huskyho

 

V kŕmení je husky nenáročný a vzhľadom nato aky je husky veľký a dobre stavaný pes , vyžaduje malo potravy.  Husky bol vyšľachtený tak aby ťahal a zvládal náročne prostredie a vo vysokom tempe ťahať ľahšie bremená na dlhšie vzdialenosti. Presne pre toto je husky psík , ktorému stačí minimálny príjem potravy. Druh a dávka kŕmnej dávky záleží hlavne od veku a aktivity , ktorú husky vykonáva.

husky-panakei-bhottps://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vitality/