Hovawart - kompletný prehľad o plemene

Hovawart

FCI skupina Pôvod plemena 

 

Ide o staré pracovné plemeno, ktorého pôvod pochádza z Nemecka. Prvé písomne zmienky o plemene pochádzaju z 13. storočia. V tom čase slúžil na ochranu domu a pozemkov. Presny typ plemena vtedy nebol skôr išlo o akýsi všeobecný charakter. Vďaka svojim vlastnostiam si Hovawarta ľudia vážili a tešil sa velkej oblube. neskôr ich nahradili nemecky ovčiaci. Na začiatku 20. storočia plemeno upadlo takmer do zabudnutia, preto sa niekoľko priaznivcom plemena pokúsili o jeho záchranu. Na vidieku hľadali jedincov, ktorý by vyhovovali na ďalšie kríženie s novofoundlandským psom, nemeckým ovčiakom, leonbergerom, bernským salašníckym psom a niekoľkymi ďaľšími plemenami. Výsledkom kríženia bol sebavedomý, odolný a vyrovnaný pracovný pes. Počas druhej svetovej vojny bol využívaný vo fronte, kde veľa psov zaplatilo za svoju službu životom. Po skončení vojny sa plemeno podarilo opäť zachrániť. Povaha plemena

 

Má dušu psa, ktorý je trpezlivý,kľudný a milí. Už pri pohľade do jeho dobromyselných a verných očí o ňom prezradí, že jeho povaha je mierumilovná. Presne tieto vlastnosti robia z tohto obra ideálneho rodinného psa. Ide o nežného obra, ktorý ma naozaj veľmi blízky vzťah k deťom a tým nemyslíme len ich hravosť ale aj ohľaduplnosť a trpezlivosť. Je veľký pes, milujúci a verný spoločník pre rodinu. Potrebuje naozaj blízky kontakt so svojou rodinou a chce byť v centre diania. Miluje maznanie a pozornosť si naozaj veľmi užíva. K cudzím ľuďom nieje agresívny ani nepriateľský. Priateľský je aj k iným psom a len zriedka štekáva. Pokiaľ by sa však vyskytla hrozba okamžite by išiel svoju rodinu chrániť. 

 

Výcvik plemena 

 

Narovinu si môžeme povedať, že výcvik na ochranárského psa sa tomuto plemenu nehodí. Jeho schopnosť jednať nezávislé a jeho odvaha z neho robia spoľahlivého ochrancu. V kombinácií s jeho láskou k vode, je skvelým záchranárskym psom. Častokrát je využívaný práve na záchranu vo vode. Tento pes je vo vode ako doma. Len málokedy prejde okolo vodnej plochy bez toho aby do nej vošiel. Pohyb na čerstvom vzduchu a mnoho príležitostí na kúpanie sú pre neho dôležité. Ani zima a mráz ho neodradia od prechádzky, keďže jeho medvedia srsť je odolná miluje prechádzky za každého počasie. V lete sa pochopiteľne vyhýba slnku a vyhľadáva chladnejšie miesta. 

 

 

Vzhľad plemena

 

Je tredne veľký až velký pes. Hlava je široká s klenutým čelom a dobre vyjadreným stopom pričom sa smerom k ňufáku zužuje.Oči sú tmavé oválneho tvaru s pzorným výrazom. Uši sú trojuholníkoveho tvaru a sú nasadené vysoko po stranách pričom nesené bývajú zvesené. \krk je silný a stredne dlhý. Hrudník je široký a hlboký vďaka čomu poskytuje dostatok miesta pre srdce a pľúca. Chvost je bohato osrstený pričom na základe jeho pohybu viete rozoznať náladu psa. Končatiny sú dobre osvalené a zakončené okrúhlymi labami. Srsť je mierne zvlnená a hustá. Farebnosť srsti býva čierna, plavá alebo čierna so znakmi.

Dospelí jedinec dosahuje výšku v kohútiku 58 až 70 cm pričom jeho hmotnosť dosahuje 30 až 40 kg. 
 

 

Zdravie plemena

 

Aj keď sa chovatelia snažia sebeviac niektorým chorobam žiaľ nejde zabrániť niektoré sú pre plemeno špecifické. Ide o veľké plemeno, ktoré rýchlo rastie a tým pádom sa stáva, že jedinci majú problém s kĺbmi a to najmä v bedrách a lakťoch. U plemena sa tým pádom objavuje dysplázia. Prasknutie krížového väzu, rakovina kostí, kardiomyopatia.

Aj keď tieto choroby nevieme celkom vylúčiť, je menšie riziko ochorení keď si zadovážiť psa z chovateľskej stanice. Chovatelia svojich chovných psov a feny testujú na genetické choroby.  Starostlivosť o plemeno 

 

Podstatné je aby sme mali na psa dostatok času aby sme sa mohli venovať jeho potrebám.  Jeho hustej srsti sa musíme venovať častejšie ako u iných plemien a je potrebné ich vyčesávať častejšie. Česať by sa mala každodenne. Je potrebné pravidelne kontrolovať uši a oči. 


KrmeniePre správny vývoj kostí je veľmi dôležitý vhodný výber kŕmenia. Keďže ide o plemeno, ktoré je veľké a rastie veľmi rýchlo , odporúčame zadovážiť si kĺbovú výživu a podávať ju niekoľkokrát za život. Užíva sa v kúrach a prvú kúru by sme odporúčali v 4 mesiacoch. 

Je podstatné aby mal psík kvalitnú stravu, ktorá obsahuje vysoký podiel mäsa a pokiaľ je to možné žiadne obilniny.